ՊԵԿ. Թվայնացման խորհրդի նիստում քննարկվել են նոր նախաձեռնություններ
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Թվայնացման խորհրդի հերթական նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են թվայնացման գործընթացի ընթացիկ աշխատանքները, առաջիկա ծրագրերն ու բարեփոխումների շրջանակում նախատեսվող նոր նախաձեռնությունները:
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ Էդուարդ Հակոբյանն ընդգծել է, որ ՊԵԿ-ի առաքելությունն ու տեսլականը նախանշում են տեխնոլոգիական համարձակության և նորարարության ճանապարհը, իսկ Թվայնացման խորհրդի գործունեությունն ուղղված է այդ գործընթացների համակարգմանը, առաջնահերթությունների սահմանմանը և Կոմիտեում նորարարական լուծումների ներդրմանը:
«Մենք պետք է կարողանանք համահունչ շարժվել արագ զարգացող տեխնոլոգիական փոփոխություններին, ճիշտ ուղղություն ընտրել և նորարարական լուծումները դարձնել մեր աշխատանքի անբաժանելի մասը: Առաջիկայում թվայնացումը դառնալու է բոլոր բարեփոխումների իրականացման կարևոր բաղադրիչը:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մաքսային ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում թվայնացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
Մասնավորապես, քննարկվել են հետբացթողումային հսկողության վարչարարության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված նախագծի իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև «Հեռավար մաքսային մարմին» համակարգի ստեղծման գաղափարը:
Ներկայացվել է նաև «Մաքսային սպասարկում» նոր էլեկտրոնային համակարգի նախագիծը, որը կնպաստի մարդկային գործոնի ազդեցության նվազեցմանը, գործընթացների թափանցիկության բարձրացմանը:
Նիստի ավարտին ամփոփվել են քննարկումների արդյունքները, հստակեցվել են ծրագրերի իրականացման ժամկետներն ու պատասխանատու ուղղությունները:

Под председательством Эдварда Акопяна состоялось очередное заседание Совета по цифровизации, на котором обсуждались текущие работы по цифровизации, предстоящие программы и новые инициативы в рамках реформ.
Приветствуя участников заседания, Эдвард Акопян подчеркнул, что миссия и видение ПЭК предполагают путь технологической смелости и инноваций, а деятельность Совета по цифровизации направлена на координацию этих процессов, определение приоритетов и внедрение инновационных решений в Комитете.
«Мы должны быть в состоянии соответствовать быстро развивающимся технологическим изменениям, выбрать правильное направление и сделать инновационные решения неотъемлемой частью нашей работы. В ближайшее время цифровизация станет важным компонентом реализации всех реформ.
На заседании также обсуждались работы по цифровизации в рамках реформ в таможенной сфере.
В частности, обсуждались ход реализации проекта по повышению эффективности администрирования постконтрольных проверок, а также идея создания системы «Удаленный таможенный орган».
Также был представлен проект новой электронной системы «Таможенное обслуживание», которая будет способствовать снижению влияния человеческого фактора и повышению прозрачности процессов.
В конце заседания были подведены итоги обсуждений, уточнены сроки реализации программ и ответственные направления.