Պաշտոնական հեռախոսազրույց Պաշինյանի և Ալիևի միջև
Այսօր, օգոստոսի 8-ին, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը փոխանակվել են կարծիքներով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձի կապակցությամբ:
Այդ գագաթաժողովի ժամանակ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամպի աջակցությամբ, հաստատվել է խաղաղություն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, ինչպես նաև ստորագրվել է խաղաղության համաձայնագիրը: Կողմերը առանձնահատուկ նշել են ԱՄՆ նախագահի և կառավարության կարևոր դերը խաղաղ գործընթացի առաջընթացում:
Նրանք նշել են, որ անցած տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործում արձանագրվել է առաջընթաց, ինչպես նաև կարևորել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը:
Այս համատեքստում նրանք նշել են ադրբեջանական նավթամթերքների արտահանումը Հայաստան, ինչպես նաև բեռնափոխադրումների իրականացումը Ադրբեջանի տարածքով:
Կողմերը նաև քննարկել են TRIPP երթուղու իրականացման հարցերը, համաձայն Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների:
Նրանք ընդգծել են խաղաղ գործընթացի առաջընթացի և կայունության ապահովման, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության շարունակական ջանքերի կարևորությունը:

Сегодня, 8 августа, премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. Как сообщает пресс-служба правительства, в ходе телефонного разговора стороны обменялись мнениями по случаю первой годовщины мирного саммита, состоявшегося в Вашингтоне 8 августа 2025 года при поддержке президента США Дональда Трампа, в ходе которого был установлен мир между Азербайджаном и Арменией, а также подписан текст мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
Стороны особо отметили важную роль президента Дональда Трампа и правительства Соединенных Штатов Америки в продвижении мирного процесса. Стороны отметили прогресс, достигнутый в нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией за прошедший год. В ходе разговора было подчеркнуто развитие торгово-экономических связей между двумя странами как ощутимое проявление пользы от мира.
В этом контексте стороны отметили экспорт азербайджанской нефтепродуктов в Армению, а также транспортировку транзитных грузов через территорию Азербайджана в Армению и из Армении в другие пункты назначения. Кроме того, стороны обменялись мнениями по реализации маршрута TRIPP в соответствии с договоренностями, достигнутыми в Вашингтоне. Стороны подчеркнули важность продолжения усилий по продвижению мирного процесса и обеспечению прочного мира, стабильности, транспортной доступности и экономического сотрудничества в регионе.