Պաշտոնական հեռախոսազրույց Պաշինյանի և Ալիևի միջև
Այսօր, օգոստոսի 8-ին, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը փոխանակվել են կարծիքներով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձի կապակցությամբ:
Այդ գագաթաժողովի ժամանակ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամպի աջակցությամբ, հաստատվել է խաղաղություն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, ինչպես նաև ստորագրվել է խաղաղության համաձայնագիրը: Կողմերը առանձնահատուկ նշել են ԱՄՆ նախագահի և կառավարության կարևոր դերը խաղաղ գործընթացի առաջընթացում:
Նրանք նշել են, որ անցած տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործում արձանագրվել է առաջընթաց, ինչպես նաև կարևորել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը:
Այս համատեքստում նրանք նշել են ադրբեջանական նավթամթերքների արտահանումը Հայաստան, ինչպես նաև բեռնափոխադրումների իրականացումը Ադրբեջանի տարածքով:
Կողմերը նաև քննարկել են TRIPP երթուղու իրականացման հարցերը, համաձայն Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների:
Նրանք ընդգծել են խաղաղ գործընթացի առաջընթացի և կայունության ապահովման, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության շարունակական ջանքերի կարևորությունը:

Pashinyan spoke with Aliyev
Today, August 8, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan spoke on the phone with President of Azerbaijan Ilham Aliyev. According to the government press service, during the phone conversation, the parties exchanged views on the occasion of the first anniversary of the peace summit held in Washington on August 8, 2025, with the support of US President Donald Trump, during which peace was established between Azerbaijan and Armenia, and the text of the peace agreement between Azerbaijan and Armenia was signed.
The parties particularly noted the important role of President Donald Trump and the government of the United States in advancing the peace process. They noted the progress made in normalizing relations between Azerbaijan and Armenia over the past year. During the conversation, the development of trade and economic ties between the two countries was emphasized as a tangible manifestation of the benefits of peace.
In this context, the parties noted the export of Azerbaijani oil products to Armenia, as well as the transportation of transit cargo through the territory of Azerbaijan to Armenia and from Armenia to other destinations. In addition, the parties exchanged views on the implementation of the TRIPP route in accordance with the agreements reached in Washington. They emphasized the importance of continuing efforts to advance the peace process and ensure lasting peace, stability, transport accessibility, and economic cooperation in the region.