ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Պремьер-министр Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է արել ԵԱՏՄ-ին չխոչընդոտել Հայաստանի ընտրություններին: «Մեր նպատակն է ստեղծել ընտրություններ Հայաստանի Հանրապետության համար: Սա յուրաքանչյուր երկրի օրինական իրավունք է, բոլոր երկրները աշխատում են, որպեսզի ընտրություններ լինեն: Այս պահին ԵԱՏՄ-ի լավագույն դիրքը կլինի ոչ թե «торпедировать» այս գործընթացը, այլ հակառակը՝ աշխատել, որպեսզի բարձրացվի ԵԱՏՄ-ի մրցունակությունն ու գրավչությունը: Սա ճիշտ մոտեցում է, և Հայաստանը պատրաստ է աշխատել այս ուղղությամբ», - հայտարարել է Փաշինյանը ուրբաթ օրը Ռուսաստանի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ զրույցում Ղրղզստանում:
Փաշինյանը մեկնաբանել է ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրության հարցը, նշելով, որ նախ պետք է ստեղծել ընտրություն:
«Շատ հետաքրքիր նրբություն է՝ մեր ԵԱՏՄ-ի գործընկերները աջակցում են Հայաստանի եվրոպական միություն մտնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու գաղափարին, և ես բարձր եմ գնահատում այդ դիրքորոշումը: Հանրաքվեն, իհարկե, կլինի, բայց այն ժամանակ, երբ Հայաստանը պաշտոնապես դիմի Եվրոպական միությանը անդամակցության հարցով և պետք է ինստիտուցիոնալ աշխատել այս ուղղությամբ», - ասել է Փաշինյանը:
Պремьер-министрն ընդգծել է, որ այսօր հանրաքվեի անցկացումը հնարավոր չէ, քանի որ այդ հանրաքվեի առարկա չկա:
«Կան բազմաթիվ հարցեր, որոնց պատասխաններ չունենք, դրանք չունեն ոչ ոք: Այս պահին ԵԱՏՄ-ի տարածքում տեղի ունեցողը միայն բացասական ընկալում է առաջացնում ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ Հայաստանում: Խոսքը վերաբերում է այն սահմանափակումներին, որոնք մեր հարգելի ռուս գործընկերները սահմանել են հայկական ապրանքների վերաբերյալ», - նշել է Փաշինյանը:
Հայաստան և ԵՄ
2025 թվականի մարտին Հայաստանի խորհրդարանը ընդունել է օրենք, որը սկսում է երկրի անդամակցության գործընթացը Եվրոպական միությանը: Փաստաթուղթը արտահայտում է հանրապետության մտադրությունը շարժվել դեպի ԵՄ, սակայն ինքնին չի նշանակում պաշտոնական դիմում անդամակցության համար:
2025 թվականի դեկտեմբերին Հայաստան և Եվրոպական միությունը հաստատել են նոր ռազմավարական գործընկերության օրակարգ, որը նախատեսում է համագործակցության ընդլայնում քաղաքական, տնտեսական և ոլորտային ոլորտներում:
2026 թվականի մայիսին տեղի ունեցավ Հայաստան-ԵՄ առաջին գագաթաժողովը: Համատեղ փաստաթղթերում Եվրոպական միությունը հաստատեց Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքը ինքնուրույն և ժողովրդավարական կերպով որոշել երկրի ապագան:
Հուլիսի վերջում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եվրոպական ինտեգրման հարցով հանրաքվեի հնարավորության վերաբերյալ նշել է, որ այդպիսի քվեարկության առարկա դեռևս չկա:

Пашинян призвал ЕАЭС не «торпедировать» стремление Армении к альтернативам
ЕРЕВАН, 7 августа. /АРКА/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал ЕАЭС не «торпедировать» стремление Армении к альтернативам.
«Наша цель – создать альтернативы для Республики Армения. Это легитимное право любой страны, все страны работают над тем, чтобы были альтернативы. На данный момент лучшей позицией для ЕАЭС было бы не «торпедировать» этот процесс, а наоборот, работать над тем, чтобы повысить конкурентоспособность и привлекательность ЕАЭС. Это правильный подход и Армения готова работать над этим», - заявил Пашинян в пятницу в беседе с представителями российских СМИ в Кыргызстане.
Комментируя вопрос выбора между ЕАЭС и ЕС, Пашинян отметил, что сначала нужно создать выбор.
«Очень интересный нюанс – наши коллеги по ЕАЭС поддерживают идею проведения референдума по вопросу вступления Армении в Европейский Союз, и я высоко оцениваю такую позицию. Референдум конечно же будет, но после того, как Армения официально обратиться к Европейскому Союзу по вопросу вступления и нужно институционально работать над этим», - сказал Пашинян.
Премьер подчеркнул, что сегодня невозможно проведение референдума, поскольку не существует предмета этого референдума.
«Существует много вопросов, на которые у нас нет ответов, их нет ни у кого. Сейчас то, что происходит в пространстве ЕАЭС, только провоцирует негативное восприятие ЕАЭС в РА. Имеются ввиду те ограничения, которые наши уважаемые российские коллеги внесли по поводу армянских товаров», - отметил Пашинян.
Армения и ЕС
В марте 2025 года парламент Армении принял закон о начале процесса вступления страны в Евросоюз. Документ выражает намерение республики двигаться в направлении ЕС, но сам по себе не означает подачи официальной заявки на членство.
В декабре 2025 года Армения и Евросоюз утвердили новую стратегическую повестку партнерства, предусматривающую расширение сотрудничества в политической, экономической и секторальной сферах.
В мае 2026 года состоялся первый саммит Армения–ЕС. В совместных документах Евросоюз подтвердил поддержку права граждан Армении самостоятельно и демократически определять будущее страны.
В конце июля премьер-министр РА Никол Пашинян касательно возможности референдума по вопросу европейской интеграции Армении заявил, что предмета для такого голосования пока нет.