Պաշտոնական առաջարկներ ներդրողներից, որոնք պատրաստ են $400 մլն վճարել երկաթուղիների концեսիայի համար, դեռևս չեն եղել - Փաշինյան
Լուրեր | 2026/08/29 16:00
Փաշինյանը նշել է, որ բանակցություններն ընթանում են
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 27 օգոստոսի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ ներկայումս ներդրողներից, որոնք պատրաստ են $400 մլն վճարել Հայաստանի երկաթուղիների концեսիայի համար, որևէ գրավոր առաջարկ չկա: Նա ընդգծել է, որ նշված գումարը վերաբերում է устной պայմանավորվածությանը:
«Այս պահին ոչ ոք գրավոր պարտավորություն չի տվել, բայց բանավոր քննարկումներ կան», - ասել է Փաշինյանը:
Նա նաև նշել է, որ բանակցություններում քննարկվում են $350-400 մլն գումարները, որոնք ներկայացվում են հնարավոր ներդրողներին:
Փաշինյանը ակնկալում է, որ բանակցային գործընթացը կշարունակվի, և հարցը բարձրացվել է նաև պաշտոնական մակարդակում:
Հիշեցնենք, որ երկաթուղիների концեսիայի վերանայման թեման առաջացել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի սահմաններին երկաթուղային հատվածների վերականգնման ծրագրերի ֆոնին:
24 օգոստոսի Փաշինյանը կոչ է արել Ռուսաստանին ցուցաբերել ճկունություն և վաճառել երկաթուղային концեսիան երրորդ բարեկամ երկրի:

На брифинге 27 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что в настоящее время нет письменных предложений от инвесторов, готовых заплатить $400 млн за концессию железных дорог Армении. Он отметил, что указанная сумма касалась устной договоренности.
«На данный момент никто не дал письменное обязательство, но на устном уровне такие обсуждения ведутся», - сказал Пашинян.
Он добавил, что в ходе переговоров обсуждаются суммы в диапазоне от $350 до $400 млн, которые предлагаются потенциальным заинтересованным сторонам.
Пашинян ожидает, что переговорный процесс будет развиваться, и вопрос уже поднимался на официальном уровне.
Напомним, что тема пересмотра действующей российской концессии на управление железными дорогами Армении возникла на фоне планов по восстановлению железнодорожных участков на границах с Азербайджаном и Турцией.