Պաշտոնական առաջարկներ ներդրողներից, որոնք պատրաստ են $400 մլն վճարել երկաթուղիների концեսիայի համար, դեռևս չեն եղել - Փաշինյան
Լուրեր | 2026/08/29 16:00
Փաշինյանը նշել է, որ բանակցություններն ընթանում են
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 27 օգոստոսի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ ներկայումս ներդրողներից, որոնք պատրաստ են $400 մլն վճարել Հայաստանի երկաթուղիների концեսիայի համար, որևէ գրավոր առաջարկ չկա: Նա ընդգծել է, որ նշված գումարը վերաբերում է устной պայմանավորվածությանը:
«Այս պահին ոչ ոք գրավոր պարտավորություն չի տվել, բայց բանավոր քննարկումներ կան», - ասել է Փաշինյանը:
Նա նաև նշել է, որ բանակցություններում քննարկվում են $350-400 մլն գումարները, որոնք ներկայացվում են հնարավոր ներդրողներին:
Փաշինյանը ակնկալում է, որ բանակցային գործընթացը կշարունակվի, և հարցը բարձրացվել է նաև պաշտոնական մակարդակում:
Հիշեցնենք, որ երկաթուղիների концեսիայի վերանայման թեման առաջացել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի սահմաններին երկաթուղային հատվածների վերականգնման ծրագրերի ֆոնին:
24 օգոստոսի Փաշինյանը կոչ է արել Ռուսաստանին ցուցաբերել ճկունություն և վաճառել երկաթուղային концեսիան երրորդ բարեկամ երկրի:

No written proposals from investors willing to pay $400 million for railway concession yet - Pashinyan
News | 2026/08/29 16:00
Pashinyan noted that negotiations are ongoing
During a press briefing on August 27, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that there are currently no written proposals from investors willing to pay $400 million for the concession of Armenia's railways. He emphasized that the mentioned amount referred to an oral agreement.
“At this point, no one has given a written commitment, but such discussions are ongoing at an oral level,” Pashinyan said.
He added that discussions are focusing on amounts between $350 million and $400 million, which are being presented to potentially interested parties.
Pashinyan expects that the negotiation process will continue to develop, noting that the issue has already been raised at an official level.
It is worth mentioning that the topic of revising the current Russian concession for managing Armenia's railways has arisen against the backdrop of plans to restore railway sections at the borders with Azerbaijan and Turkey.