Լուրեր | 2026/08/08 21:03
Կառավարությունից հայտնում են, որ «հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում անցկացված Խաղաղության գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձի առիթով»։
«Կողմերը հատկապես նշել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ ԱՄՆ կառավարության կարեւոր դերը խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման գործում։
Կողմերը նշել են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործում վերջին մեկ տարվա ընթացքում արձանագրված առաջընթացը։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը՝ որպես խաղաղության օգուտների շոշափելի դրսեւորում։ Այս համատեքստում, կողմերը նշել են ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանումը Հայաստան, ինչպես նաեւ տարանցիկ բեռների փոխադրումը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան եւ Հայաստանից դեպի այլ ուղղություններ։
Բացի այդ, կողմերը մտքեր են փոխանակել TRIPP երթուղու իրականացման վերաբերյալ՝ համաձայն Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների։
Կողմերն ընդգծել են խաղաղության գործընթացի առաջմղման եւ տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության, կայունության, կապակցվածության եւ տնտեսական համագործակցության ապահովման ջանքերը շարունակելու կարեւորությունը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Пашинян и Алиев обсудили реализацию TRIPP
Ереван: Медиамакс: Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
В правительстве сообщают, что «в ходе телефонного разговора стороны обменялись мнениями по поводу первого юбилея саммита мира, который состоялся 8 августа 2025 года в Вашингтоне при поддержке президента США Дональда Трампа».
«Стороны особенно отметили важную роль президента Дональда Трампа и правительства США в продвижении мирного процесса.
Стороны отметили достигнутый за последний год прогресс в урегулировании отношений между Азербайджаном и Арменией.
В ходе разговора было подчеркнуто развитие торгово-экономических связей между двумя странами как ощутимое проявление выгод мира. В этом контексте стороны отметили экспорт азербайджанских нефтепродуктов в Армению, а также транзит грузов через территорию Азербайджана в Армению и из Армении в другие направления.
Кроме того, стороны обменялись мнениями о реализации маршрута TRIPP в соответствии с достигнутыми в Вашингтоне договоренностями.
Стороны подчеркнули важность продолжения усилий по продвижению мирного процесса и обеспечению долгосрочного мира, стабильности, связности и экономического сотрудничества в регионе», - говорится в сообщении.