Լուրեր | 2026/08/08 21:03
Կառավարությունից հայտնում են, որ «հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում անցկացված Խաղաղության գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձի առիթով»։
«Կողմերը հատկապես նշել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ ԱՄՆ կառավարության կարեւոր դերը խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման գործում։
Կողմերը նշել են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործում վերջին մեկ տարվա ընթացքում արձանագրված առաջընթացը։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը՝ որպես խաղաղության օգուտների շոշափելի դրսեւորում։ Այս համատեքստում, կողմերը նշել են ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանումը Հայաստան, ինչպես նաեւ տարանցիկ բեռների փոխադրումը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան եւ Հայաստանից դեպի այլ ուղղություններ։
Բացի այդ, կողմերը մտքեր են փոխանակել TRIPP երթուղու իրականացման վերաբերյալ՝ համաձայն Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների։
Կողմերն ընդգծել են խաղաղության գործընթացի առաջմղման եւ տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության, կայունության, կապակցվածության եւ տնտեսական համագործակցության ապահովման ջանքերը շարունակելու կարեւորությունը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

The government reports that "during the phone conversation, the parties exchanged thoughts on the first anniversary of the Peace Summit held in Washington on August 8, 2025, with the support of U.S. President Donald Trump."
"The parties particularly noted the important role of President Donald Trump and the U.S. government in advancing the peace process.
The parties noted the progress made in the last year in the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
During the conversation, the development of trade and economic ties between the two countries was emphasized as a tangible manifestation of the benefits of peace. In this context, the parties mentioned the export of Azerbaijani oil products to Armenia, as well as the transit of cargo through Azerbaijani territory to Armenia and from Armenia to other directions.
Additionally, the parties exchanged thoughts on the implementation of the TRIPP route in accordance with the agreements reached in Washington.
The parties emphasized the importance of continuing efforts to promote the peace process and ensure long-term peace, stability, connectivity, and economic cooperation in the region," the statement said.