Փաշինյանն ասում է՝ եկեք դուրս բերենք ռուսական կապիտալն այստեղից, որպեսզի մենք ստանանք հնարավորություն։ Սա նոնսենս է՝ քաղաքական, տնտեսական և այլ առումներով
Լուրեր | 2026/08/16 02:01
Վահե Դավթյանը անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին
Վահե Դավթյանը, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, Aravot.am-ի հետ զրույցում անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, որոնք վերաբերում էին «Հարավկովկասյան երկաթուղու» կոնցեսիոն պայմանագրին։ Նա նշել է, որ Փաշինյանի առաջարկը դուրս բերել ռուսական կապիտալը «նոնսենս» է, քանի որ այն քաղաքական, տնտեսական և այլ առումներով անընդունելի է։
«Փաշինյանն ասում է՝ եկեք դուրս բերենք ռուսական կապիտալն այստեղից, որպեսզի մենք ստանանք հնարավորություն։ Սա նոնսենս է՝ քաղաքական, տնտեսական և այլ առումներով»,- ասել է նա։
Դավթյանը հավելել է, որ կոնցեսիոն պայմանագիրը, որը ստորագրվել է 2008 թվականին, նախատեսում է միջազգային արբիտրաժի միջոցով վեճերի լուծում, եթե կողմերից մեկը խախտի պայմանները։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի երկաթուղու կառավարումը ռուսական ընկերության կողմից չի խոչընդոտում Հայաստանի տրանսպորտային ինտեգրմանը, և որ հարցը պետք է լուծվի ռազմավարական մակարդակում։

Пашинян говорит: давайте выведем российский капитал отсюда, чтобы мы получили возможность. Это нонсенс с политической, экономической и других точек зрения
Новости | 2026/08/16 02:01
Вахе Давтян прокомментировал заявления Никола Пашиняна
Вахе Давтян, кандидат политических наук, в интервью Aravot.am прокомментировал заявления премьер-министра Армении Никол Пашиняна, касающиеся концессионного договора по «Южно-Кавказской железной дороге». Он отметил, что предложение Пашиняна вывести российский капитал является «нонсенсом», так как оно неприемлемо с политической, экономической и других точек зрения.
«Пашинян говорит: давайте выведем российский капитал отсюда, чтобы мы получили возможность. Это нонсенс с политической, экономической и других точек зрения», - сказал он.
Давтян добавил, что концессионный договор, подписанный в 2008 году, предусматривает разрешение споров через международный арбитраж, если одна из сторон нарушает условия. Он подчеркнул, что управление армянской железной дорогой российской компанией не препятствует транспортной интеграции Армении и что вопрос должен решаться на стратегическом уровне.