Փաշինյանն ասում է՝ եկեք դուրս բերենք ռուսական կապիտալն այստեղից, որպեսզի մենք ստանանք հնարավորություն։ Սա նոնսենս է՝ քաղաքական, տնտեսական և այլ առումներով
Լուրեր | 2026/08/16 02:01
Վահե Դավթյանը անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին
Վահե Դավթյանը, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, Aravot.am-ի հետ զրույցում անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, որոնք վերաբերում էին «Հարավկովկասյան երկաթուղու» կոնցեսիոն պայմանագրին։ Նա նշել է, որ Փաշինյանի առաջարկը դուրս բերել ռուսական կապիտալը «նոնսենս» է, քանի որ այն քաղաքական, տնտեսական և այլ առումներով անընդունելի է։
«Փաշինյանն ասում է՝ եկեք դուրս բերենք ռուսական կապիտալն այստեղից, որպեսզի մենք ստանանք հնարավորություն։ Սա նոնսենս է՝ քաղաքական, տնտեսական և այլ առումներով»,- ասել է նա։
Դավթյանը հավելել է, որ կոնցեսիոն պայմանագիրը, որը ստորագրվել է 2008 թվականին, նախատեսում է միջազգային արբիտրաժի միջոցով վեճերի լուծում, եթե կողմերից մեկը խախտի պայմանները։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի երկաթուղու կառավարումը ռուսական ընկերության կողմից չի խոչընդոտում Հայաստանի տրանսպորտային ինտեգրմանը, և որ հարցը պետք է լուծվի ռազմավարական մակարդակում։

Pashinyan says: let's withdraw Russian capital from here so that we have the opportunity. This is nonsense in political, economic, and other terms
News | 2026/08/16 02:01
Vahe Davtyan commented on Nikol Pashinyan's statements
Vahe Davtyan, a candidate of political sciences, commented on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's statements regarding the concession agreement for the 'South Caucasus Railway' in an interview with Aravot.am. He noted that Pashinyan's proposal to withdraw Russian capital is 'nonsense' as it is unacceptable in political, economic, and other terms.
'Pashinyan says: let's withdraw Russian capital from here so that we have the opportunity. This is nonsense in political, economic, and other terms,' he stated.
Davtyan added that the concession agreement signed in 2008 provides for dispute resolution through international arbitration if one party violates the terms. He emphasized that the management of the Armenian railway by a Russian company does not hinder Armenia's transport integration and that the issue should be resolved at a strategic level.