Պաշինյանի մոտ քննարկվել են Երևանում խոշոր քաղաքաշինական նախագծերի իրականացման ընթացքը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ օգոստոսի 20-ին տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվեցին Երևանում խոշոր քաղաքաշինական նախագծերի իրականացման ընթացքը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ կատարվեց «Հին Երևան» և «Ֆիրդուսի 33-րդ թաղամաս» նախագծերի աշխատանքներին, ինչպես նաև ընթացիկ իրավիճակին: Ներկայացվեցին մանրամասներ կառուցապատման, հողային տարածքների բռնագրավման և չկառուցված տարածքների վերաբերյալ:
Վարչապետը ընդգծեց երկու խոշոր քաղաքաշինական նախագծերի ավարտման կարևորությունը և հանձնարարեց պատասխանատուներին շարունակել աշխատանքները՝ համաձայն այսօր կայացված որոշումների:
«Հին Երևան» նախագիծը նախատեսում է վերականգնել Հայաստանի մայրաքաղաքի պատմական և մշակութային տեսքը 19-20-րդ դարերի սկզբին՝ ստեղծելով առանձին թաղամաս: Այն պետք է տեղակայվի քաղաքի կենտրոնում, որտեղ նախատեսվում է իրականացնել պատմական շենքերի և ճարտարապետական տարրերի վերականգնում՝ արխիվային նյութերի հիման վրա:
Նախագիծը ներառում է բազմաբնակարան տարածքներ (գետնից վերև և ներքև), բնակելի բնակարաններ, ինչպես նաև առևտրի, ռեստորանների և մշակութային միջոցառումների տարածքներ:
Նախագծի նպատակն է պահպանել հին քաղաքի ոգին և միավորել պատմական հուշարձանները ժամանակակից քաղաքային միջավայրի հետ:

У Пашиняна обсуждены вопросы, касающиеся хода реализации крупных градостроительных проектов в Ереване
Новости | 2026/08/22 04:01
Ход градостроительных проектов важен для развития страны
Под председательством премьер-министра РА Никола Пашиняна 20 августа состоялось совещание, в ходе которого обсуждались вопросы, касающиеся хода реализации крупных проектов градостроительства в Ереване:
В частности, обсуждалась работа, проводимая в рамках проектов градостроительства Старого Еревана и 33-го района Фирдуса, а также текущая ситуация. Были представлены подробности по вопросам строительства, процедур отчуждения и незастроенных территорий:
Премьер-министр подчеркнул важность завершения двух крупных проектов градостроительства и поручил ответственным лицам продолжить работу в соответствии с решениями, принятыми по итогам сегодняшнего совещания:
Проект «Старый Ереван» — это градостроительная инициатива по воссозданию исторического и культурного облика столицы Армении конца XIX — начала XX века в виде отдельного квартала. Он должен расположиться на территории в центре города, ограниченной улицами Абовяна, Арама, Бюзанда и Кохбаци. Речь идет о переносе и восстановлении подлинных исторических зданий и архитектурных фрагментов по архивным материалам:
Проект включает многоуровневые пространства (надземные и подземные этажи), жилые апартаменты, а также зоны для коммерции, ресторанов и культурных мероприятий:
Цель проекта — сохранить дух старого города и объединить исторические памятники с современной городской средой.