Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Առողջության համընդհանուր ապահովագրության ներդրման ռազմավարությամբ 2027 թվականին իրականացվելիք քայլերը։ Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Մասնավորապես՝ ներկայացվել են ռազմավարության 2027 թ.-ի առանձնահատկությունները, մինչև 200 հազար դրամ ամսական աշխատավարձ ստացողներին համակարգում ներառելու հնարավորությունները։ Անդրադարձ է կատարվել ապահովագրավճարի վճարման գործընթացում գործատուների ներգրավմանը, պետական բյուջեից վարձու աշխատողների ապահովագրավճարի սուբսիդավորման քաղաքականության շարունակության ապահովմանը։ Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել աշխատավարձի չափով պայմանավորված՝ վարձու աշխատողների կողմից վճարվող ապահովագրավճարի դրույքաչափի հաստատման շուրջ։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հնարավոր սցենարները քննարկվում են մի քանի ուղղության հարցերով պայմանավորված. «Մի ուղղությունը, իհարկե, զուտ Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի մեջ մարդկանց ներառելու անհրաժեշտությունն է։ Երկրորդը՝ այն կանխավարկածը, որ աշխատավարձերի ցածր սեգմենտում, մեր համոզմունքով և իմացությամբ, գործում է ստվերային որոշակի սխեմա։ Կառավարության համար խնդիր է նաև լուծել սոցիալական խնդիրը, բայց չխրախուսել ստվերը։ Եվ սա է պատճառը, որ այսպիսի քննարկումներ ենք ծավալում»։
Վարչապետը ներկայացրել է 2027 թ. հունվարի 1-ից մինչև 200 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող քաղաքացիներին համակարգում ներառելու վերաբերյալ Կառավարության այս պահի մոտեցումները. «2027 թվականի ընթացքում գուցե Կառավարությունը սուբսիդավորի անհրաժեշտ 10800 դրամ ծախսի 4400 դրամը, աշխատողները վճարեն 2000 դրամ, այն 2000 դրամը, որը նախկինում՝ մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը, վճարում էին «Զինապահ» հիմնադրամին, և պակասող 4400 դրամը վճարեն գործատուները՝ այն պայմանով, բնականաբար, որ եթե աշխատավարձը կփոխվի, կբարձրանա և կհատի 200000 դրամի շեմը, այդ դեպքում այդքան աշխատավարձ ստացող քաղաքացիները կներառվեն արդեն իսկ գործող 200000 դրամ և ավելի աշխատավարձ ստացող քաղաքացիների համար նախատեսված համակարգի մեջ։
Այդ համատեքստում երկրի ղեկավարը նշել է՝ լավ կլինի, եթե գործատուները, նաև այս առիթը օգտագործելով, վերանայեն իրենց որոշումները և հնարավորինս շատ աշխատողների վճարեն 200000 դրամ և ավելի աշխատավարձ. «Իհարկե, նման խնդիր կա նաև պետական կառավարման համակարգում, և մենք նույնպես պետական կառավարման համակարգում այդ խնդիրը հասցեագրելու վերաբերյալ պիտի մտածենք»։
Ամփոփելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այս փուլում Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրումից ունենք բավարար գոհունակություն, բայց մյուս կողմից պետք է հասկանանք, որ այն դինամիկ համակարգ է, որը պետք է սպասարկվի, ուղեկցվի։ Այսինքն՝ խնդիր ենք դրել, որ 2029 թ. հունվարի 1-ի դրությամբ բնակչության բոլոր շերտերը պետք է ներառված լինեն համակարգում, բայց դա չի նշանակում, որ վերջ, ավարտեցինք աշխատանքը։ Համակարգը միշտ պետք է ուղեկցվի, որովհետև և՛ շուկայի, և՛ տնտեսության, և՛ աշխատավարձերի փոփոխությունից, այդտեղ նաև փոխկապվածություններ ունենք սոցիալական կրեդիտների համակարգի հետ, մենք պետք է անընդհատ ուղեկցենք, անընդհատ քննարկենք, որպեսզի համակարգի ընդհանուր առողջությունը կարողանանք ապահովել»։
Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է մատուցվող ծառայությունների որակի ապահովումը և համակարգի՝ ֆինանսապես առողջ լինելը։ «Մենք ասում ենք, որ կենսաթոշակառուների թոշակի գնողունակությունը, ըստ էության, պետք է ինդեքսավորենք, որովհետև գնաճն անխուսափելի է։ Առողջության ապահովագրության համակարգի համար էլ է գնաճն անխուսափելի, որովհետև այն ազդում է ամեն ինչի վրա։ Հետագայում այս խնդիրներին նույնպես պետք է անդրադառնանք»,– եզրափակել է վարչապետը։

Обсуждены шаги по внедрению универсальной медицинской страховки в 2027 году под руководством Пашиняна
Новости | 2026/08/13 07:02
Премьер-министр представил стратегию медицинского страхования
Под руководством премьер-министра Николы Пашиняна прошло совещание, на котором обсуждались шаги по внедрению стратегии универсального медицинского страхования в 2027 году. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
«В частности, были представлены особенности стратегии на 2027 год, возможности включения в систему работников с зарплатой до 200 тысяч драмов. Обсуждалось привлечение работодателей к процессу уплаты страховых взносов, а также продолжение политики субсидирования страховых взносов для наемных работников из государственного бюджета. Участники встречи обменялись мнениями о ставках страховых взносов, которые должны уплачиваться наемными работниками в зависимости от уровня зарплаты.
Никол Пашинян отметил, что рассматриваются различные сценарии по нескольким направлениям. «Одним из направлений, конечно, является необходимость включения людей в систему универсального медицинского страхования. Второе — это предположение о том, что в сегменте низких зарплат, по нашему убеждению и знанию, существует определенная теневая схема. Для правительства также важно решить социальную проблему, но не поощрять теневую экономику. И именно поэтому мы ведем такие обсуждения», — сказал он.
Премьер-министр представил подходы правительства к включению граждан с зарплатой до 200 тысяч драмов в систему с 1 января 2027 года. «В течение 2027 года правительство может субсидировать 4400 драмов из необходимых 10800 драмов расходов, работники будут платить 2000 драмов, те 2000 драмов, которые ранее, до 1 января 2026 года, уплачивались фонду «Зинпах», а оставшиеся 4400 драмов будут оплачены работодателями при условии, что если зарплата изменится, повысится и превысит порог в 200000 драмов, тогда граждане с такой зарплатой будут включены в уже действующую систему для работников с зарплатой 200000 драмов и выше.
В этом контексте глава государства отметил, что было бы хорошо, если бы работодатели, воспользовавшись этой возможностью, пересмотрели свои решения и как можно большему числу работников платили зарплату в 200000 драмов и выше. «Конечно, такая проблема существует и в системе государственного управления, и мы также должны подумать о решении этой проблемы в системе государственного управления», — добавил он.
Подводя итоги, Никол Пашинян отметил: «На данном этапе мы удовлетворены внедрением системы универсального медицинского страхования, но с другой стороны, мы должны понимать, что это динамическая система, которая должна обслуживаться и сопровождаться. То есть, мы поставили задачу, что к 1 января 2029 года все слои населения должны быть включены в систему, но это не означает, что работа завершена. Система всегда должна сопровождаться, потому что изменения на рынке, в экономике и в зарплатах также связаны с системой социальных кредитов, мы должны постоянно сопровождать и обсуждать, чтобы обеспечить общее здоровье системы», — заключил премьер-министр.
В то же время Никол Пашинян подчеркнул важность обеспечения качества предоставляемых услуг и финансовой устойчивости системы. «Мы говорим, что покупательская способность пенсий должна быть на самом деле проиндексирована, потому что инфляция неизбежна. Инфляция также неизбежна для системы медицинского страхования, потому что она влияет на все. В будущем также следует обратить внимание на эти вопросы», — заключил премьер.