Փաշինյանը զանգահարել է Ալիևին, քննարկել խաղաղությունը և TRIPP-ը
2026 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը զանգահարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, հայտնում է վարչապետի գրասենյակը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը փոխանակվել են կարծիքներով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձի կապակցությամբ, որի ընթացքում հաստատվել է խաղաղություն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, և ստորագրվել է խաղաղության համաձայնագրի տեքստը:
Կողմերը հատկապես նշել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ԱՄՆ կառավարության կարևոր դերը խաղաղության գործընթացի առաջընթացում:
Նրանք նշել են, որ անցած տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործում ձեռք բերված առաջընթացը կարևոր է:
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է երկու երկրների միջև առևտրային և տնտեսական կապերի զարգացումը, որը խաղաղության առավելությունների tangible արտահայտություն է:
Այս համատեքստում կողմերը նշել են Ադրբեջանի նավթային արտադրանքի արտահանումը Հայաստան, ինչպես նաև Ադրբեջանից Հայաստան և այլ ուղղություններ դեպի տրանսպորտային բեռների տեղափոխումը:
Բացի այդ, կողմերը քննարկել են TRIPP երթուղու իրականացման հարցերը, համաձայն Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունների:
Կողմերը ընդգծել են խաղաղության գործընթացի առաջընթացի շարունակման կարևորությունը և տարածաշրջանում կայունության, կապերի և տնտեսական համագործակցության ապահովումը:
Նմանատիպ հայտարարություն է տարածել նաև Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ժամանակ ստորագրվել է Վաշինգտոնի հանդիպման արդյունքների մասին համատեղ հայտարարություն:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ, ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիր»:

Пашинян позвонил Алиеву, обсудил мир и TRIPP
8 августа 2026 года премьер-министр Армении Никол Пашинян позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, сообщает пресс-служба премьер-министра Армении.
Во время телефонного разговора стороны обменялись мнениями по поводу первой годовщины мирной встречи, состоявшейся в Вашингтоне 8 августа 2025 года, при поддержке президента США Дональда Трампа, в ходе которой был установлен мир между Азербайджаном и Арменией и был подписан текст мирного соглашения.
Стороны особо отметили важную роль президента Трампа и правительства США в продвижении мирного процесса.
Стороны отметили достигнутый за прошедший год прогресс в нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
В ходе беседы было подчеркнуто развитие торгово-экономических связей между двумя странами как осязаемое проявление преимуществ мира. В этом контексте стороны отметили экспорт азербайджанских нефтепродуктов в Армению, а также транспортировку транзитных грузов через Азербайджан в Армению и из Армении в другие направления.
Кроме того, стороны обменялись мнениями о реализации маршрута TRIPP в соответствии с достигнутыми в Вашингтоне соглашениями.
Стороны подчеркнули важность продолжения усилий по продвижению мирного процесса и обеспечению устойчивого мира, стабильности, связности и экономического сотрудничества в регионе.
Заявление с аналогичным содержанием также было выпущено пресс-службой президента Азербайджана Ильхама Алиева.
На трехсторонней встрече премьер-министра Армении Никол Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Белом доме 8 августа 2025 года была подписана совместная декларация о результатах встречи в Вашингтоне.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США подписали «Соглашение о установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».