Փաշինյանը զանգահարել է Ալիևին, քննարկել խաղաղությունը և TRIPP-ը
2026 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը զանգահարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, հայտնում է վարչապետի գրասենյակը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը փոխանակվել են կարծիքներով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձի կապակցությամբ, որի ընթացքում հաստատվել է խաղաղություն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, և ստորագրվել է խաղաղության համաձայնագրի տեքստը:
Կողմերը հատկապես նշել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ԱՄՆ կառավարության կարևոր դերը խաղաղության գործընթացի առաջընթացում:
Նրանք նշել են, որ անցած տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործում ձեռք բերված առաջընթացը կարևոր է:
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է երկու երկրների միջև առևտրային և տնտեսական կապերի զարգացումը, որը խաղաղության առավելությունների tangible արտահայտություն է:
Այս համատեքստում կողմերը նշել են Ադրբեջանի նավթային արտադրանքի արտահանումը Հայաստան, ինչպես նաև Ադրբեջանից Հայաստան և այլ ուղղություններ դեպի տրանսպորտային բեռների տեղափոխումը:
Բացի այդ, կողմերը քննարկել են TRIPP երթուղու իրականացման հարցերը, համաձայն Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունների:
Կողմերը ընդգծել են խաղաղության գործընթացի առաջընթացի շարունակման կարևորությունը և տարածաշրջանում կայունության, կապերի և տնտեսական համագործակցության ապահովումը:
Նմանատիպ հայտարարություն է տարածել նաև Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ժամանակ ստորագրվել է Վաշինգտոնի հանդիպման արդյունքների մասին համատեղ հայտարարություն:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ, ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիր»:

During the phone call, the sides exchanged views on the first anniversary of the Peace Summit held in Washington on August 8, 2025, with the support of U.S. President Donald Trump, during which peace was established between Azerbaijan and Armenia and the text of a peace agreement between Azerbaijan and Armenia was initialed.
The sides particularly noted the important role of President Trump and the U.S. government in advancing the peace process.
The sides noted the progress achieved over the past year in normalizing relations between Azerbaijan and Armenia.
During the conversation, the development of trade and economic ties between the two countries was highlighted as a tangible manifestation of the benefits of peace. In this context, the sides noted exports of Azerbaijani petroleum products to Armenia, as well as the transportation of transit cargo through Azerbaijan to Armenia and from Armenia to other destinations.
In addition, the sides exchanged views on the implementation of the TRIPP route in accordance with the agreements reached in Washington.
The sides emphasized the importance of continuing efforts to advance the peace process and ensure lasting peace, stability, connectivity and economic cooperation in the region.
A statement with the same content was also issued by the press service of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
At a trilateral meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev at the White House on August 8, 2025, a joint declaration on the results of the Washington meeting was signed.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of the leaders of Armenia, Azerbaijan and the U.S., initialed the “Agreement on Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”