Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «մեր ռազմավարությունն էներգետիկ 100%-անոց անկախությունն է»:
«Բայց դա չի նշանակում, որ էլեկտրական էներգիայի միջազգային առեւտրից դուրս ենք մնալու։ Երբեմն կարող ենք արտահանել, երբեմն՝ ներկրել: Ադրբեջանի հետ էլ կարող ենք ունենալ գործընկերություն, գործակցություն, այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիա արտահանելու եւ ներմուծելու մասով, ինչպես մնացած բոլոր երկրների՝ Թուրքիայի, Իրանի, Վրաստանի հետ»,- կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանցի մասնագետների այցին Հայաստան, որի մասին խոսել է Իլհամ Ալիեւը, Փաշինյանը նշել է, որ դա նորություն չէ: Նրա խոսքով, 2025 թվականի սեպտեմբերի 5-ին եղել է պաշտոնական մամուլի հաղորդագրություն այն մասին, որ տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունների հանդիպումը եւ աշխատանքային պրոցեսներ են տեղի ունեցել երկու երկրների տարածքում։
«Մեկ այլ հանդիպում եղել է ս.թ. հունվարի 15-ին՝ այս անգամ երկաթուղու հարցով։ Նախկինում էլ ասել ենք, որ էլեկտրահաղորդման գծեր, խողովակաշարեր, մալուխներ, երկաթգիծ՝ այդ թեմաներով աշխատում ենք, տեղի է ունենում երկկողմ աշխատանք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван: Медиамакс: Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня заявил, что «наша стратегия — это 100%-я энергетическая независимость»:
«Но это не означает, что мы будем исключены из международной торговли электрической энергией. Иногда мы можем экспортировать, иногда — импортировать. Мы также можем иметь партнерство и сотрудничество с Азербайджаном, включая экспорт и импорт электроэнергии, как и со всеми другими странами — Турцией, Ираном, Грузией», — сказал он на пресс-конференции после заседания правительства.
Что касается визита азербайджанских специалистов в Армению, о котором говорил Ильхам Алиев, Пашинян отметил, что это не новость. По его словам, 5 сентября 2025 года было официальное пресс-релиз о том, что состоялась встреча делегаций Армении и Азербайджана, и рабочие процессы проходили на территории двух стран.
«Еще одна встреча состоялась 15 января этого года — на этот раз по вопросам железной дороги. Мы уже говорили, что работаем по таким темам, как линии электропередач, трубопроводы, кабели, железные дороги — идет двусторонняя работа», — сказал Никол Пашинян.