Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «մեր ռազմավարությունն էներգետիկ 100%-անոց անկախությունն է»:
«Բայց դա չի նշանակում, որ էլեկտրական էներգիայի միջազգային առեւտրից դուրս ենք մնալու։ Երբեմն կարող ենք արտահանել, երբեմն՝ ներկրել: Ադրբեջանի հետ էլ կարող ենք ունենալ գործընկերություն, գործակցություն, այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիա արտահանելու եւ ներմուծելու մասով, ինչպես մնացած բոլոր երկրների՝ Թուրքիայի, Իրանի, Վրաստանի հետ»,- կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանցի մասնագետների այցին Հայաստան, որի մասին խոսել է Իլհամ Ալիեւը, Փաշինյանը նշել է, որ դա նորություն չէ: Նրա խոսքով, 2025 թվականի սեպտեմբերի 5-ին եղել է պաշտոնական մամուլի հաղորդագրություն այն մասին, որ տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունների հանդիպումը եւ աշխատանքային պրոցեսներ են տեղի ունեցել երկու երկրների տարածքում։
«Մեկ այլ հանդիպում եղել է ս.թ. հունվարի 15-ին՝ այս անգամ երկաթուղու հարցով։ Նախկինում էլ ասել ենք, որ էլեկտրահաղորդման գծեր, խողովակաշարեր, մալուխներ, երկաթգիծ՝ այդ թեմաներով աշխատում ենք, տեղի է ունենում երկկողմ աշխատանք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan speaks about energy independence
Yerevan: Mediamax: The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, stated today that "our strategy is 100% energy independence":
"But this does not mean that we will be excluded from international trade in electricity. Sometimes we can export, sometimes we can import. We can also have partnerships and cooperation with Azerbaijan, including exporting and importing electricity, as with all other countries — Turkey, Iran, Georgia," he said in a press briefing after the government meeting.
Regarding the visit of Azerbaijani specialists to Armenia, mentioned by Ilham Aliyev, Pashinyan noted that this is not new. According to him, on September 5, 2025, there was an official press release stating that a meeting of the delegations of Armenia and Azerbaijan took place, and working processes occurred in the territories of both countries.
"Another meeting took place on January 15 of this year — this time regarding the railway issue. We have previously stated that we are working on topics such as power transmission lines, pipelines, cables, and railways — bilateral work is ongoing," said Nikol Pashinyan.