Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է Երևանի հավատարմությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) և կրկին բացառել է Եվրամիության (ԵՄ) անդամակցության հարցով հանրաքվեի անցկացումը:
Փաշինյանը, ով մասնակցել է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին Ղրղզստանում, նշել է, որ ԵԱՏՄ-ն շարունակում է մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը:
«Հայաստանն ապահովում է բարենպաստ, հավասար և ոչ խտրական պայմաններ ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետությունների տնտեսվարողների գործունեության համար», - հայտարարել է Փաշինյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի կողմից ԵԱՏՄ ընդհանուր բյուջե ավելի շատ միջոցներ են փոխանցվել, քան ստացել:
Չնայած բարձրացված մտահոգություններին, ԵԱՏՄ անդամ երկրների վարչապետները Փաշինյանի հարցերին չեն պատասխանել:
«Մենք չենք կարող հանրաքվե անել հարցի շուրջ, որն այս պահին գոյություն չունի», - նշել է Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ԵՄ անդամակցության հարցին:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan reaffirmed Yerevan's commitment to the Eurasian Economic Union (EAEU) and again excluded the possibility of a referendum on EU membership.
Pashinyan, who participated in the EAEU intergovernmental council meeting in Kyrgyzstan, noted that the EAEU continues to be one of Armenia's foreign policy priorities.
"Armenia provides favorable, equal, and non-discriminatory conditions for the activities of entrepreneurs from all EAEU member states," Pashinyan stated.
He also emphasized that Armenia has contributed more resources to the EAEU's common budget than it has received.
Despite the raised concerns, the prime ministers of the EAEU member countries did not respond to Pashinyan's questions.
"We cannot hold a referendum on a question that does not currently exist," Pashinyan remarked, commenting on the issue of EU membership.