Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Թոկայևի հետ։ Փաշինյանը շնորհավորել է Թոկայևին Կուրուլտայի ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ ընտրությունների համոզիչ արդյունքները հաստատում են Կազախստանի քաղաքացիների լայն աջակցությունը Թոկայևի իրականացրած բարեփոխումներին։
Կազախստանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքների և ջերմ մաղթանքների համար, ընդգծելով Կազախստանի և Հայաստանի միջև բազմաբնույթ համագործակցության զարգացման կարևորությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման համագործակցության հնարավորությունները։
Հայաստանի վարչապետը և Կազախստանի նախագահը համաձայնել են շարունակել քննարկումները հարմար ժամանակ, մասնավորապես, Կազախստանի նախագահի Հայաստան այցի շրջանակներում հոկտեմբերին։
Նշենք, որ Կազախստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական տվյալներով, նոր միապալատ խորհրդարանի ընտրություններում հաղթել է "Ադիլեթ" ("Արդարություն") կուսակցությունը՝ 71,17% ձայներով։

Pashinyan congratulates Tokayev on the successful conduct of elections
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, had a phone conversation with the President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev. Pashinyan congratulated Tokayev on the successful conduct of the elections to the Kurultai. He noted that the convincing results of the voting confirm the broad support of the citizens of Kazakhstan for the reforms carried out by Kassym-Jomart Tokayev.
The President of Kazakhstan expressed gratitude for the congratulations and warm wishes, emphasizing the importance of developing multi-sectoral cooperation between Kazakhstan and Armenia.
The interlocutors also exchanged views on the possibilities of cooperation in the implementation of regional transport programs.
The Prime Minister of Armenia and the President of Kazakhstan agreed to continue discussions at an appropriate time, particularly during the visit of the President of Kazakhstan to Armenia in October.
It should be noted that according to preliminary results from the Central Election Commission of Kazakhstan, the "Adilet" ("Justice") party won the elections for the new unicameral parliament with 71.17% of the votes.