Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Թոկայևի հետ։ Փաշինյանը շնորհավորել է Թոկայևին Կուրուլտայի ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ ընտրությունների համոզիչ արդյունքները հաստատում են Կազախստանի քաղաքացիների լայն աջակցությունը Թոկայևի իրականացրած բարեփոխումներին։
Կազախստանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքների և ջերմ մաղթանքների համար, ընդգծելով Կազախստանի և Հայաստանի միջև բազմաբնույթ համագործակցության զարգացման կարևորությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման համագործակցության հնարավորությունները։
Հայաստանի վարչապետը և Կազախստանի նախագահը համաձայնել են շարունակել քննարկումները հարմար ժամանակ, մասնավորապես, Կազախստանի նախագահի Հայաստան այցի շրջանակներում հոկտեմբերին։
Նշենք, որ Կազախստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական տվյալներով, նոր միապալատ խորհրդարանի ընտրություններում հաղթել է "Ադիլեթ" ("Արդարություն") կուսակցությունը՝ 71,17% ձայներով։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым. Пашинян поздравил Токаева с успешным проведением выборов в Курултай. Он отметил, что убедительные результаты голосования подтверждают широкую поддержку гражданами Казахстана реформ, проведенных Касым-Жомартом Токаевым.
Президент Казахстана выразил благодарность за поздравления и теплые пожелания, подчеркнув важность развития многоотраслевого сотрудничества между Казахстаном и Арменией.
Собеседники также обменялись мнениями о возможностях сотрудничества в реализации региональных транспортных программ.
Премьер Армении и президент Казахстана договорились продолжить обсуждение в подходящее время, в частности, в рамках визита президента Казахстана в Армению в октябре.
Отметим, что по предварительным результатам ЦИК Казахстана, победу на выборах в новый однопалатный парламент Казахстана одержала партия "Адилет" ("Справедливость") с 71,17% голосов.