Փաշինյանը պնդում է՝ «շատ գոհ կլինեմ», եթե Հայաստանը հեռացնեն ՀԱՊԿ-ից
Մենք ՀԱՊԿ-ում մեր աշխատանքները չենք ակտիվացնելու, Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Գիտեմ, որ ՀԱՊԿ-ում քննարկումներ կան, կազմակերպության կանոնադրությունն էլ նախատեսում է նման բան, որ կարելի է երկրին հեռացնել կազմակերպությունից: Շատ գոհ կլինեմ, եթե ՀԱՊԿ-ում որոշեն Հայաստանը հեռացնել կազմակերպությունից: Համենայնդեպս մեզ կազատեն դուրս գալ-չգալու երկընտրանքից», - ասաց Փաշինյանը:
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ավելի ուշ հայտարարեց՝ Հայաստանը կարող է դուրս գալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, եթե Երևանին այլևս անհրաժեշտ չէ այդ կազմակերպությանն անդամակցությունը:
Կրեմլի ներկայացուցիչը մեկնաբանելով Փաշինյանի հայտարարությունը նշել է, որ դժվարանում է հասկանալ, թե ինչ է նշանակում՝ «գոհ կլիներ, եթե իրեն հեռացնեին»։
Ռուսաստանը ակտիվացրել է ՀԱՊԿ-ի հարցով Հայաստանի նկատմամբ ճնշումը՝ բարձրաստիճան տարբեր պաշտոնյաների շուրթերով պարբերաբար հիշեցնելով Երևանին, որ հնարավոր է պատժամիջոցներ կիրառվեն:
Երևանն արդեն չորրորդ տարին է՝ բոյկոտում է ռազմական դաշինքում աշխատանքները։ 2022-ին Հայաստանի վրա ադրբեջանական հարձակումից հետո, երբ ՀԱՊԿ-ը ոչ միայն օգնություն չցուցաբերեց Հայաստանին, այլև քաղաքական գնահատական չտվեց հայկական տարածքների օկուպացիային, պաշտոնական Երևանը դադարեց մասնակցել ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին, հրաժարվեց գլխավոր քարտուղարի տեղակալի իր քվոտայից։ 2024-ի փետրվարին արդեն դաշինքին անդամակցությունը սառեցվեց, իսկ հայկական կողմը դադարեց մուծել նաև անդամավճարը։

Мы не будем активировать нашу работу в ОДКБ, заявил премьер-министр Никол Пашинян в Национальном собрании:
«Я знаю, что в ОДКБ идут обсуждения, устав организации также предусматривает возможность исключения страны из состава. Я буду очень доволен, если в ОДКБ решат исключить Армению. По крайней мере, это освободит нас от дилеммы о том, выходить или не выходить», - сказал Пашинян:
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков позже заявил, что Армения может выйти из Организации Договора о коллективной безопасности, если Еревану больше не нужно членство в этой организации:
Представитель Кремля, комментируя заявление Пашиняна, отметил, что ему трудно понять, что значит «он был бы доволен, если бы его исключили».
Россия активизировала давление на Армению по вопросам ОДКБ, периодически напоминая Еревану через высокопоставленных чиновников о возможности применения санкций:
Ереван уже четвертый год бойкотирует работу в военном альянсе. После азербайджанской атаки на Армению в 2022 году, когда ОДКБ не только не оказала помощи Армении, но и не дала политической оценки оккупации армянских территорий, официальная Ереван прекратила участие в работе ОДКБ и отказалась от своей квоты на пост заместителя генерального секретаря. В феврале 2024 года членство в альянсе было приостановлено, а армянская сторона также прекратила уплату членских взносов.