Փաշինյանը պնդում է՝ «շատ գոհ կլինեմ», եթե Հայաստանը հեռացնեն ՀԱՊԿ-ից
Մենք ՀԱՊԿ-ում մեր աշխատանքները չենք ակտիվացնելու, Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Գիտեմ, որ ՀԱՊԿ-ում քննարկումներ կան, կազմակերպության կանոնադրությունն էլ նախատեսում է նման բան, որ կարելի է երկրին հեռացնել կազմակերպությունից: Շատ գոհ կլինեմ, եթե ՀԱՊԿ-ում որոշեն Հայաստանը հեռացնել կազմակերպությունից: Համենայնդեպս մեզ կազատեն դուրս գալ-չգալու երկընտրանքից», - ասաց Փաշինյանը:
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ավելի ուշ հայտարարեց՝ Հայաստանը կարող է դուրս գալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, եթե Երևանին այլևս անհրաժեշտ չէ այդ կազմակերպությանն անդամակցությունը:
Կրեմլի ներկայացուցիչը մեկնաբանելով Փաշինյանի հայտարարությունը նշել է, որ դժվարանում է հասկանալ, թե ինչ է նշանակում՝ «գոհ կլիներ, եթե իրեն հեռացնեին»։
Ռուսաստանը ակտիվացրել է ՀԱՊԿ-ի հարցով Հայաստանի նկատմամբ ճնշումը՝ բարձրաստիճան տարբեր պաշտոնյաների շուրթերով պարբերաբար հիշեցնելով Երևանին, որ հնարավոր է պատժամիջոցներ կիրառվեն:
Երևանն արդեն չորրորդ տարին է՝ բոյկոտում է ռազմական դաշինքում աշխատանքները։ 2022-ին Հայաստանի վրա ադրբեջանական հարձակումից հետո, երբ ՀԱՊԿ-ը ոչ միայն օգնություն չցուցաբերեց Հայաստանին, այլև քաղաքական գնահատական չտվեց հայկական տարածքների օկուպացիային, պաշտոնական Երևանը դադարեց մասնակցել ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին, հրաժարվեց գլխավոր քարտուղարի տեղակալի իր քվոտայից։ 2024-ի փետրվարին արդեն դաշինքին անդամակցությունը սառեցվեց, իսկ հայկական կողմը դադարեց մուծել նաև անդամավճարը։

News | 2026/08/24 15:01
"I know that there are discussions in the CSTO, and the organization's charter also provides for the possibility of removing a country from the organization. I would be very pleased if the CSTO decided to remove Armenia from the organization. At least it would free us from the dilemma of whether to leave or not," said Pashinyan:
Press secretary of the Russian president Dmitry Peskov later stated that Armenia can leave the Collective Security Treaty Organization if Yerevan no longer needs to be a member of that organization:
The Kremlin representative, commenting on Pashinyan's statement, noted that he finds it difficult to understand what it means to be "pleased if he were removed."
Russia has intensified pressure on Armenia regarding the CSTO, periodically reminding Yerevan through high-ranking officials that sanctions could be imposed:
Yerevan has been boycotting work in the military alliance for the fourth year. After the Azerbaijani attack on Armenia in 2022, when the CSTO not only failed to provide assistance to Armenia but also did not give a political assessment of the occupation of Armenian territories, the official Yerevan ceased participation in the CSTO's work and refused its quota for the post of deputy secretary-general. In February 2024, membership in the alliance was suspended, and the Armenian side also stopped paying membership fees.