Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը պետք է ունենա Եվրոպական Միություն (ԵՄ) և Եվրասիական տնտեսական միություն (ԵԱՏՄ) մինչև ընտրանքներ մշակելը, որոնցից հանրությունը կարող է ընտրություն կատարել:
Նրա խոսքով, կարող է լինել երրորդ նախաձեռնություն, որը ոչ մի կերպ կապված չէ ԵԱՏՄ-ի կամ ԵՄ-ի հետ, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մենք պետք է ունենանք ԵՄ և ԵԱՏՄ, մինչև Հայաստանի իշխանությունները կատարեն իրենց պարտավորությունները՝ մշակելու alternatives, որպեսզի մեր ժողովուրդը կարողանա ընտրություն կատարել: Կարող է լինել նաև երրորդ նախաձեռնություն՝ ոչ ԵԱՏՄ, ոչ ԵՄ: Ով ասաց, որ բոլորը պետք է ինչ-որ տեղ գնան: Կարող է լինել երրորդ տարբերակ», - ասել է նա:
Հիշեցնելով Բելառուսի նախագահի հայտնի արտահայտությունը՝ «Ով պետք է հայերին», Փաշինյանը նշել է, որ հարցը միայն մեկ քաղաքական գործչի հայտարարություն չէ:
«Հարցը ոչ թե այդ երևույթն է, այլ այն ընկալումը, որը դրա հիմքում է: Վերջնականապես, սիրելի գործընկերներ, մենք պետք է միմյանց աչքերին նայենք և ասենք, որ Բելառուսի նախագահի ասածը արտացոլում է Հայաստանի ընկալումը մի շարք ԵԱՏՄ անդամ պետություններում, խորքային ինստիտուցիոնալ ընկալում է, և դա անհարգալից է», - ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը երբեք չի ունեցել իրական ընտրություն, քանի որ Հայաստանի ժողովուրդը բազմիցս տրվել է թակարդների:
«Այժմ մենք ցանկանում ենք ստեղծել alternatives, որպեսզի հայ ժողովուրդը կարողանա ընտրություն կատարել: Եթե նրանք ընտրեն ԵԱՏՄ, ապա մենք կլինենք ԵԱՏՄ-ում, եթե նրանք ընտրեն ԵՄ, ապա մենք կլինենք ԵՄ-ում: Բայց այդ ընտրությունը պետք է լինի հասուն», - ասել է Փաշինյանը:
Նա նաև նշել է, որ հանրաքվե կանցկացվի, երբ Հայաստանը պաշտոնապես դիմի ԵՄ:
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը նշել է, որ Հայաստանը պետք է որոշի այս տարվա դեկտեմբերին, թե արդյոք հանրապետությունը պետք է անցկացնել հանրաքվե՝ միանալու ԵՄ-ին կամ մնալու ԵԱՏՄ-ում:
«Պարզ է, որ եթե հանրաքվե անցկացնելու կոչին այդ ժամանակ չպատասխանեն, ղեկավարները հաշվի կառնեն այդ փաստը՝ որոշելով համապատասխան հաջորդ համատեղ քայլերը», - ասել է նա:

News | 2026/08/14 10:01
Nikol Pashinyan stated that Armenia needs both the European Union (EU) and the Eurasian Economic Union (EAEU) until alternatives are developed from which the public can make a choice:
According to him, there could be a third initiative that is unrelated to either the EAEU or the EU, Panorama.am reports:
“We need both the EU and the EAEU until the Armenian authorities fulfill their commitment to formulate alternatives and our people are able to make a choice. There could also be a third initiative — neither the EAEU nor the EU. And who said that everyone necessarily has to go somewhere? There could be a third option,” he said:
Recalling the Belarusian president’s well-known remark — “Who needs the Armenians?” — Pashinyan said the issue was not merely a statement by a particular politician:
“The issue is not that phenomenon itself. The issue is the perception underlying it. Ultimately, dear partners, we need to look each other in the eye and say that what the Belarusian president said reflects the perception of Armenia in a number of EAEU member states, a deep institutional perception, and it is a disrespectful one,” he said:
Pashinyan stated that the Armenian people have not had an opportunity to make a genuine choice because they have repeatedly been led into traps:
“Now we want to create alternatives for the people of Armenia so that they can choose. If they choose the EAEU, then we will be in the EAEU; if they choose the EU, we will be in the EU. But that choice must be mature,” Pashinyan said:
He also mentioned that a referendum would be held when Armenia formally applies to the EU:
Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin stated that Armenia must decide by December this year whether to hold a nationwide referendum on joining the EU or remaining in the EAEU.
“It is clear that if the call to hold a referendum is not heeded by then, the leaders will take that fact into account when determining the appropriate next joint steps,” he said: