Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը պետք է ունենա Եվրոպական Միություն (ԵՄ) և Եվրասիական տնտեսական միություն (ԵԱՏՄ) մինչև ընտրանքներ մշակելը, որոնցից հանրությունը կարող է ընտրություն կատարել:
Նրա խոսքով, կարող է լինել երրորդ նախաձեռնություն, որը ոչ մի կերպ կապված չէ ԵԱՏՄ-ի կամ ԵՄ-ի հետ, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մենք պետք է ունենանք ԵՄ և ԵԱՏՄ, մինչև Հայաստանի իշխանությունները կատարեն իրենց պարտավորությունները՝ մշակելու alternatives, որպեսզի մեր ժողովուրդը կարողանա ընտրություն կատարել: Կարող է լինել նաև երրորդ նախաձեռնություն՝ ոչ ԵԱՏՄ, ոչ ԵՄ: Ով ասաց, որ բոլորը պետք է ինչ-որ տեղ գնան: Կարող է լինել երրորդ տարբերակ», - ասել է նա:
Հիշեցնելով Բելառուսի նախագահի հայտնի արտահայտությունը՝ «Ով պետք է հայերին», Փաշինյանը նշել է, որ հարցը միայն մեկ քաղաքական գործչի հայտարարություն չէ:
«Հարցը ոչ թե այդ երևույթն է, այլ այն ընկալումը, որը դրա հիմքում է: Վերջնականապես, սիրելի գործընկերներ, մենք պետք է միմյանց աչքերին նայենք և ասենք, որ Բելառուսի նախագահի ասածը արտացոլում է Հայաստանի ընկալումը մի շարք ԵԱՏՄ անդամ պետություններում, խորքային ինստիտուցիոնալ ընկալում է, և դա անհարգալից է», - ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը երբեք չի ունեցել իրական ընտրություն, քանի որ Հայաստանի ժողովուրդը բազմիցս տրվել է թակարդների:
«Այժմ մենք ցանկանում ենք ստեղծել alternatives, որպեսզի հայ ժողովուրդը կարողանա ընտրություն կատարել: Եթե նրանք ընտրեն ԵԱՏՄ, ապա մենք կլինենք ԵԱՏՄ-ում, եթե նրանք ընտրեն ԵՄ, ապա մենք կլինենք ԵՄ-ում: Բայց այդ ընտրությունը պետք է լինի հասուն», - ասել է Փաշինյանը:
Նա նաև նշել է, որ հանրաքվե կանցկացվի, երբ Հայաստանը պաշտոնապես դիմի ԵՄ:
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը նշել է, որ Հայաստանը պետք է որոշի այս տարվա դեկտեմբերին, թե արդյոք հանրապետությունը պետք է անցկացնել հանրաքվե՝ միանալու ԵՄ-ին կամ մնալու ԵԱՏՄ-ում:
«Պարզ է, որ եթե հանրաքվե անցկացնելու կոչին այդ ժամանակ չպատասխանեն, ղեկավարները հաշվի կառնեն այդ փաստը՝ որոշելով համապատասխան հաջորդ համատեղ քայլերը», - ասել է նա:

Пашинян заявил, что возможен третий вариант помимо ЕС и ЕАЭС
Никол Пашинян заявил, что Армения нуждается в Европейском Союзе (ЕС) и Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) до тех пор, пока не будут разработаны альтернативы, из которых общество сможет сделать выбор:
По его словам, может быть третья инициатива, которая не связана ни с ЕАЭС, ни с ЕС, сообщает Panorama.am:
«Нам нужны и ЕС, и ЕАЭС до тех пор, пока армянские власти не выполнят свои обязательства по формированию альтернатив, и наш народ сможет сделать выбор. Может быть, также существует третья инициатива — ни ЕАЭС, ни ЕС. И кто сказал, что все обязательно должны куда-то идти? Может быть, есть третий вариант», — сказал он:
Вспоминая известное высказывание президента Беларуси — «Кому нужны армяне?», Пашинян отметил, что вопрос не является просто заявлением конкретного политика:
«Дело не в самом явлении. Дело в восприятии, которое лежит в его основе. В конечном итоге, дорогие партнеры, мы должны посмотреть друг другу в глаза и сказать, что то, что сказал белорусский президент, отражает восприятие Армении в ряде стран-членов ЕАЭС, глубокое институциональное восприятие, и это неуважительно», — сказал он:
Пашинян отметил, что армянский народ никогда не имел возможности сделать подлинный выбор, поскольку его многократно вводили в ловушки:
«Теперь мы хотим создать альтернативы для народа Армении, чтобы люди могли выбрать. Если они выберут ЕАЭС, мы будем в ЕАЭС; если они выберут ЕС, мы будем в ЕС. Но этот выбор должен быть зрелым», — сказал Пашинян:
Он также отметил, что референдум будет проведен, когда Армения официально подаст заявку на вступление в ЕС:
Российский заместитель министра иностранных дел Михаил Галузин заявил, что Армения должна решить до декабря этого года, проводить ли всенародный референдум о вступлении в ЕС или оставаться в ЕАЭС:
«Ясно, что если призыв к проведению референдума не будет услышан, руководители учтут этот факт при определении соответствующих следующих совместных шагов», — сказал он: