Փաշինյանը մեղմացնում է ռուսական վերահսկողության շուրջ իր ռետորիկան Հայաստանի երկաթուղու նկատմամբ
Երկու շաբաթ անց, երբ սպառնացել էր իրավական միջոցներ ձեռնարկել Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի երկաթուղային ցանցի կառավարման ավարտի համար և առաջացրել էր Մոսկվայի խիստ նախազգուշացումները, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հինգշաբթի օրը հայտարարեց, որ պատրաստ է «կոմպրոմիսային» համաձայնության:
Փաշինյանը պարզաբանել է, որ իր կառավարությունը չի պատրաստվում միակողմանիորեն չեղարկել 2008 թվականին ստորագրված 30-ամյա կառավարման պայմանագիրը ռուսական երկաթուղիների (ՌԺԴ) մենաշնորհի հետ:
«Ես դա առաջարկել եմ որպես հնարավոր զարգացման սցենարներից մեկը, առանց որևէ կոնկրետ բան ունենալու մտքում», - ասել է նա լրագրողներին:
«Մենք ցանկանում ենք բարեկամական լուծում, չենք ցանկանում պայմանագրի լուծում», - ասել է նա:
Այս հայտարարությունները հակասում էին Փաշինյանի հուլիսի 30-ի ասածներին, երբ նա հայտարարեց, որ «այլընտրանք» չկա ռուսական վերահսկողության ավարտին:
ՌԺԴ-ի նախագահ Օլեգ Բելոզերովն արձագանքել է, որ Երևանը պետք է փոխհատուցի իր ընկերությանը մոտ $400 միլիոն ներդրումների համար, որոնք, ըստ նրա, կատարվել են ցանցում 2009 թվականից:
Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը կրկնել է նախազգուշացումը, որ Հայաստանը ծանր գին կվճարի Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու համար:
Մոսկվան շարունակել է ճնշել Երևանին՝ անցկացնելու հանրաքվե ռուսական առևտրային բլոկի մաս մնալու կամ Եվրոպական միությունում անդամակցելու վերաբերյալ:
Փաշինյանը առաջին անգամ կոչ արեց ավարտել ՌԺԴ-ի ներկայությունը Հայաստանում փետրվարին:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Փաշինյանի հայտարարությունը անվանել է «բizarre» և «չընդունելի»: ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նույնպես անտեսել է Փաշինյանի հայտարարությունները:

Две недели спустя после угрозы юридических действий для прекращения управления российской стороной армянской железнодорожной сетью и вызвавших резкие предупреждения из Москвы, премьер-министр Никол Пашинян заявил в четверг, что он открыт для «компромиссного» решения по этому вопросу.
Пашинян ясно дал понять, что его правительство не будет в одностороннем порядке расторгать 30-летний контракт на управление монополией Российских железных дорог (РЖД), подписанный в 2008 году.
«Я предложил это как один из возможных сценариев развития, не имея в виду ничего конкретного», - сказал он журналистам.
«Мы хотим мирного решения, мы не хотим расторжения [контракта]», - добавил он.
Эти замечания контрастируют с тем, что Пашинян сказал 30 июля после, по-видимому, напряженного телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным. Он заявил, что «нет альтернативы» прекращению российской власти над армянскими железными дорогами.
Председатель РЖД Олег Белозеров ответил, что Ереван должен будет компенсировать его компании около 400 миллионов долларов за инвестиции, которые она, по ее словам, сделала в сеть с 2009 года.
Министр экономического развития России Максим Решетников также повторил предупреждение, что Армения заплатит высокую цену за выход из Евразийского экономического союза.
Москва продолжает настаивать на том, чтобы Ереван провел референдум о том, оставаться ли частью возглавляемого Россией торгового блока или продолжать стремиться к членству в Европейском Союзе.
Пашинян остается неохотным к этому, учитывая тяжелую зависимость армянской экономики от России.
Пашинян впервые призвал к прекращению присутствия РЖД в Армении в феврале. Он заявил, что армянскую железную дорогу следует управлять другой, не российской компанией, поскольку ее текущее состояние препятствует Турции и Азербайджану использовать гораздо большую часть армянской территории для транзитных целей.
Министерство иностранных дел России отклонило заявление Пашиняна как «абсурдное» и «неприемлемое». Заместитель премьер-министра России Алексей Овчерук также в апреле отверг обоснования Пашиняна для лишения РЖД прав управления.