Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Չոլպոն-Ատայում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստին:
ՀՀ կառավարության լրատվականի փոխանցմամբ՝ վարչապետներին դիմավորել է Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի նախագահ Ադիլբեկ Կասիմալիևը, ինչից հետո տեղի է ունեցել համատեղ տեսալուսանկարահանման արարողությունը:
Նիստի սկզբում Կասիմալիևը ողջունել է ներկաներին և շնորհավորել Փաշինյանին՝ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի և ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով:
Հաջորդիվ նիստի ընթացքում քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում տարբեր ուղղություններով համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Այլ մանրամասներ պաշտոնական հաղորդագրությունը չի փոխանցում:
Հուլիսի 30-ին «Ազատության» հարցին ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր. - «ԵԱՏՄ-ն հարթակ է, որտեղ ես մեր օրակարգին առնչվող բոլոր հարցերը բարձրացնելու եմ։ Ասելու եմ այն, ինչ ասել եմ բրիֆինգում: Ես բրիֆինգում ասել եմ, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար է: Եթե ԵԱՏՄ-ի պայմանագիրը չի գործում, չի գործում ԵԱՏՄ-ն։ Եվ ԵԱՏՄ-ն դե ֆակտո կաթվածահար վիճակում է, և կաթվածահարությունը խորանալու միտումներ է ցուցաբերում։ Եթե այս հարցն արագ չլուծվի, ես հարյուր տոկոսով վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը այս խնդիրը հաղթահարելու է, ԵԱՏՄ-ն չի հաղթահարելու»:

Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета в узком составе в Чолпон-Ате.
По информации пресс-службы правительства Армении, премьер-министров встретил председатель Кабинета министров Кыргызстана Адилбек Касымалиев, после чего состоялась церемония совместной фотосъемки.
В начале заседания Касымалиев приветствовал присутствующих и поздравил Пашиняна с победой на парламентских выборах и переизбранием на пост премьер-министра.
Затем на заседании были обсуждены вопросы сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза по различным направлениям.
Другие детали официальное сообщение не передает.
30 июля в ответ на вопрос «Азатутюн» Пашинян заявил: - «ЕАЭС - это платформа, на которой я подниму все вопросы, касающиеся нашей повестки. Я скажу то, что сказал на брифинге: я сказал на брифинге, что ЕАЭС парализован. Если договор ЕАЭС не работает, то и ЕАЭС не работает. И ЕАЭС де-факто находится в парализованном состоянии, и паралич проявляет тенденции к углублению. Если этот вопрос не будет решен быстро, я на сто процентов уверен, что Республика Армения справится с этой проблемой, а ЕАЭС не справится».