Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Չոլպոն-Ատայում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստին:
ՀՀ կառավարության լրատվականի փոխանցմամբ՝ վարչապետներին դիմավորել է Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի նախագահ Ադիլբեկ Կասիմալիևը, ինչից հետո տեղի է ունեցել համատեղ տեսալուսանկարահանման արարողությունը:
Նիստի սկզբում Կասիմալիևը ողջունել է ներկաներին և շնորհավորել Փաշինյանին՝ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի և ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով:
Հաջորդիվ նիստի ընթացքում քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում տարբեր ուղղություններով համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Այլ մանրամասներ պաշտոնական հաղորդագրությունը չի փոխանցում:
Հուլիսի 30-ին «Ազատության» հարցին ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր. - «ԵԱՏՄ-ն հարթակ է, որտեղ ես մեր օրակարգին առնչվող բոլոր հարցերը բարձրացնելու եմ։ Ասելու եմ այն, ինչ ասել եմ բրիֆինգում: Ես բրիֆինգում ասել եմ, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար է: Եթե ԵԱՏՄ-ի պայմանագիրը չի գործում, չի գործում ԵԱՏՄ-ն։ Եվ ԵԱՏՄ-ն դե ֆակտո կաթվածահար վիճակում է, և կաթվածահարությունը խորանալու միտումներ է ցուցաբերում։ Եթե այս հարցն արագ չլուծվի, ես հարյուր տոկոսով վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը այս խնդիրը հաղթահարելու է, ԵԱՏՄ-ն չի հաղթահարելու»:

Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the narrow format meeting of the Eurasian Intergovernmental Council in Cholpon-Ata.
According to the press service of the Armenian government, the prime ministers were welcomed by the Chairman of the Cabinet of Ministers of Kyrgyzstan, Adilbek Kasymaliev, after which a joint photo session took place.
At the beginning of the meeting, Kasymaliev welcomed the attendees and congratulated Pashinyan on his victory in the parliamentary elections and his reappointment as Prime Minister of Armenia.
Subsequently, various issues of cooperation within the framework of the Eurasian Economic Union were discussed during the meeting.
No further details were provided in the official statement.
On July 30, in response to a question from Azatutyun, Pashinyan stated: - “The EAEU is a platform where I will raise all issues related to our agenda. I will say what I said at the briefing: I said at the briefing that the EAEU is paralyzed. If the EAEU agreement is not functioning, then the EAEU is not functioning. And the EAEU is de facto in a paralyzed state, and paralysis is showing tendencies to deepen. If this issue is not resolved quickly, I am one hundred percent sure that the Republic of Armenia will overcome this problem, and the EAEU will not overcome it.”