Փաշինյանը մանրամասնում է TRIPP երկաթուղու երթուղին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում ներկայացրել է TRIPP երկաթուղու երթուղին, ընդգծելով դրա տնտեսական և տարածաշրջանային նշանակությունը:
«TRIPP-ը կանցնի Նռնաձոր-Ագարակ հատվածով, Հայաստանի հարավային սահմանին, Արաքս գետի ափին, հետևելով խորհրդային ժամանակաշրջանում գոյություն ունեցած հայտնի գծին: Այս երկաթուղին, անցնելով Ադրբեջան, կապելու է Հայաստանը Ռուսաստանի և Կենտրոնական Ասիայի հետ: Այս ճանապարհով կտեղափոխվեն մեծ ծավալների բեռներ, հատկապես Արևելքից Արևմուտք», - ասել է Փաշինյանը, ինչպես հաղորդում է Sputnik Հայաստանը:
Նրա խոսքով, Ագարակից բեռները կմտնեն Նախիջևան, և այս գործընթացի կառավարումը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Փաշինյանը հիշեցրել է, որ խորհրդային ժամանակաշրջանում Նախիջևանից երկաթուղին մտնում էր Հայաստան Երանխի բնակավայրի միջոցով, շարունակվում էր Ախուրիկ և անցնում Թուրքիա:
Հայաստանի վարչապետը նշել է, որ միջազգային ներդրողները, որոնք խթանվում են TRIPP նախագծով, այժմ սկսել են փնտրել այլընտրանքներ, որոնք շրջանցում են Երանխի-Ախուրիկ երկաթուղու հատվածը: Փաշինյանի խոսքով, սա դարձել է խնդիր Հայաստանի համար, քանի որ երկիրը կորցնում է զգալի եկամուտներ, հնարավորություններ և աշխատատեղեր:
Այս իրավիճակում վարչապետը նշել է, որ այս երկաթուղու հատվածը գտնվում է ռուսական երկաթուղու կառավարման տակ, մինչդեռ Արևմուտքը խնդիրներ ունի Ռուսաստանի հետ:
«Նրանք կարծում են, որ ռիսկ են կրում բեռներ տեղափոխել այդ երթուղով: Մենք խնդիր չունենք, որ հայկական երկաթուղին լինի ռուսական կառավարման տակ, բայց չենք կարող թույլ տալ, որ կորցնենք այս պատմական հնարավորությունը», - ասել է Փաշինյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ, չնայած այս նախաձեռնությունը TRIPP-ին չի վերաբերում, երկաթուղային կապ կհաստատվի Պարսից ծոցից դեպի Սև ծով, անցնելով Իրանի, Վրաստանի, Նախիջևանի և Հայաստանի տարածքով:
«Սա պատմական փոփոխություն է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի և Իրանի համար», - ասել է Փաշինյանը:
Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են յոթ կետից բաղկացած համատեղ հայտարարություն, որը նախատեսում է ռազմավարական տրանսպորտային երթուղու ստեղծում Հայաստանի հարավային Սյունիք մարզով:

Пашинян детализирует маршрут железной дороги TRIPP
Армянский премьер-министр Никол Пашинян в парламенте изложил маршрут железной дороги TRIPP, подчеркнув ее экономическое и региональное значение:
«TRIPP пройдет через Нрнадзор-Агарак, вдоль южной границы Армении, на берегах реки Аракс, следуя известной линии, существовавшей в советскую эпоху. Через Азербайджан эта железная дорога свяжет Армению с Россией и Центральной Азией. Огромные объемы грузов, особенно с Востока на Запад, будут транспортироваться таким образом, проходя через железную дорогу TRIPP Нрнадзор-Агарак», - сказал Пашинян, как сообщает Sputnik Армения.
По его словам, грузы из Агарака будут поступать в Нахичевань, и управление этим процессом имеет важное значение для Армении. Пашинян напомнил, что в советскую эпоху железная дорога из Нахичевани входила в Армению через поселок Еранох, продолжалась до Ахурика в Ширакской области и затем пересекала Турцию.
Армянский премьер-министр отметил, что международные инвесторы, вдохновленные проектом TRIPP, начали искать альтернативы, которые обходят участок железной дороги Еранох-Ахурик. По словам Пашиняна, это стало проблемой для Армении, поскольку страна теряет значительные доходы, потенциал и рабочие места.
В этой ситуации премьер-министр выделил одну ключевую проблему: этот участок железной дороги находится под управлением российских железных дорог, в то время как у Запада есть проблемы с Россией.
«Они считают, что рискуют, транспортируя грузы по такому маршруту. У нас нет проблем с тем, что армянская железная дорога находится под управлением российских железных дорог, но мы не можем позволить себе потерять эту историческую возможность», - сказал Пашинян.
Он также подчеркнул, что, хотя эта инициатива не связана с TRIPP, будет открыто железнодорожное сообщение между Персидским заливом и Черным морем, проходя через Иран, Грузию, Нахичевань и Армению.
«Это эпохальное изменение для Армении, Азербайджана, Грузии и Ирана», - сказал Пашинян, подчеркивая, что это станет одним из важных сопутствующих результатов регионального разблокирования.
Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали семи пунктов совместное заявление в Вашингтоне 8 августа 2025 года, предусматривающее создание стратегического транзитного маршрута через южную провинцию Сюник Армении.