Պաշինյանը հայտարարել է, որ հնարավոր է վաճառել երկաթուղային концեսիայի իրավունքը մոտ $400 մլն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Պремьер-министр Հայաստանի, Նիկոլ Պաշինյանը, հայտարարել է, որ ներկայումս կա հնարավորություն վաճառելու երկաթուղային концեսիայի իրավունքը մոտ $400 մլն:
«Սա լավ հնարավորություն է: Այս փաթեթում կարող են լինել բաղադրիչներ, որոնք Ռուսաստանի շահերի ապահովման տեսանկյունից կստեղծեն ավելի բարենպաստ միջավայր», - ասել է Պաշինյանը, ներկայացնելով Ազգային ժողովում հաստատված 2026-2031 թվականների կառավարության ծրագիրը:
Պремьер-министрն ընդգծել է, որ պետք է օգտվել այս հնարավորությունից:
«Մենք մեծ հարգանք ունենք Ռուսաստանի շահերի հանդեպ, բայց տրամաբանական չէ որևէ երկրի շահերը մեր երկրի շահերից վեր դասելը», - հայտարարել է Պաշինյանը:
Հայաստանի ծրագրերը ՅԿԺԴ-ի վերաբերյալ
2026 թվականի փետրվարին Պաշինյանը չի բացառել, որ Ռուսաստանը կարող է փոխանցել Հայաստանի երկաթուղու կառավարման իրավունքը այլ երկրին, որը բարեկամական է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի համար, մասնավորապես Կատարին, ԱՄԷ-ին կամ Ղազախստանին:
Նա նաև նշել է, որ TRIPP նախագծի շրջանակներում մի շարք երկրներ առաջարկում են կազմակերպել երկաթուղային հաղորդակցություն Նախիջևանի և Ադրբեջանի հիմնական տարածքի միջև՝ շրջանցելով Հայաստանը, նշելով, որ Հայաստանի երկաթուղին գտնվում է ռուսական公司的 կառավարման տակ: Նրա խոսքով, դրանից «Հայաստանը կորցնում է մրցակցային առավելությունը»:
Հուլիսի 30-ին վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանը թույլ է տվել $2 մլրդ ֆինանսական պահանջներ Ռուսաստանի նկատմամբ Հարավային Կովկասի երկաթուղու концեսիայի շրջանակներում: Նրա խոսքով, երկաթուղին Հայաստանի սեփականությունն է, և հանրապետությունը իրավունք ունի օգտագործել ցանկացած օրենսդրական մեխանիզմներ, այդ թվում՝ արբիտրաժ: Միաժամանակ, Պաշինյանը նշել է, որ Երևանը рассчитывает հարցը կարգավորել բարեկամական ձևաչափով՝ ռուսական կողմի հետ երկխոսության միջոցով:
Այդ օրը ՌԺԴ նախագահ Օլեգ Բելոզերովը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը մտադիր է պահպանել концեսիոն համաձայնագրի պայմանները, և եթե այն դադարեցվի կամ փոփոխվի Հայաստանի կողմից, рассчитывает на վերադարձ вложенных инвестиций:

Pashinyan announced the possibility of selling the right to a railway concession for about $400 million
News | 2026/08/24 18:42
The Prime Minister emphasized that this is a good opportunity
YEREVAN, August 24. /ARKA/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that there is currently an opportunity to sell the right to the Armenian railway concession for about $400 million.
"This is a good opportunity. This package may also include components that, from the perspective of ensuring Russia's interests, will create a more favorable environment," Pashinyan said while presenting the approved government program for 2026-2031 in the National Assembly on August 20.
The Prime Minister urged to take advantage of this opportunity.
"We have great respect for Russia's interests, but it would be illogical to place the interests of any country above the interests of our country," Pashinyan stated.
Armenia's plans for the South Caucasus Railway
In February 2026, Pashinyan did not rule out the possibility of Russia transferring the management rights of the Armenian railway to another country friendly to both Armenia and Russia, specifically Qatar, the UAE, or Kazakhstan.
He also stated that within the framework of the TRIPP project, several countries propose to organize a railway connection between Nakhchivan and the main territory of Azerbaijan bypassing Armenia, noting that the Armenian railway is under the management of a Russian company. According to him, due to this, "Armenia is losing its competitive advantage."
On July 30, Prime Minister Nikol Pashinyan allowed for financial claims of $2 billion against Russia in the context of the South Caucasus railway concession. He stated that the railway is the property of Armenia and the republic has the right to use any legal mechanisms provided by law, including arbitration. At the same time, Pashinyan stated that Yerevan hopes to resolve the issue in a friendly format through dialogue with the Russian side.
Later that same day, the head of Russian Railways Oleg Belozerov stated that the Russian side intends to adhere to the terms of the concession agreement and, in case of its termination or modification by Armenia, expects the return of invested funds.