Պաշինյանը հայտարարել է, որ հնարավոր է վաճառել երկաթուղային концեսիայի իրավունքը մոտ $400 մլն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Պремьер-министр Հայաստանի, Նիկոլ Պաշինյանը, հայտարարել է, որ ներկայումս կա հնարավորություն վաճառելու երկաթուղային концեսիայի իրավունքը մոտ $400 մլն:
«Սա լավ հնարավորություն է: Այս փաթեթում կարող են լինել բաղադրիչներ, որոնք Ռուսաստանի շահերի ապահովման տեսանկյունից կստեղծեն ավելի բարենպաստ միջավայր», - ասել է Պաշինյանը, ներկայացնելով Ազգային ժողովում հաստատված 2026-2031 թվականների կառավարության ծրագիրը:
Պремьер-министрն ընդգծել է, որ պետք է օգտվել այս հնարավորությունից:
«Մենք մեծ հարգանք ունենք Ռուսաստանի շահերի հանդեպ, բայց տրամաբանական չէ որևէ երկրի շահերը մեր երկրի շահերից վեր դասելը», - հայտարարել է Պաշինյանը:
Հայաստանի ծրագրերը ՅԿԺԴ-ի վերաբերյալ
2026 թվականի փետրվարին Պաշինյանը չի բացառել, որ Ռուսաստանը կարող է փոխանցել Հայաստանի երկաթուղու կառավարման իրավունքը այլ երկրին, որը բարեկամական է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի համար, մասնավորապես Կատարին, ԱՄԷ-ին կամ Ղազախստանին:
Նա նաև նշել է, որ TRIPP նախագծի շրջանակներում մի շարք երկրներ առաջարկում են կազմակերպել երկաթուղային հաղորդակցություն Նախիջևանի և Ադրբեջանի հիմնական տարածքի միջև՝ շրջանցելով Հայաստանը, նշելով, որ Հայաստանի երկաթուղին գտնվում է ռուսական公司的 կառավարման տակ: Նրա խոսքով, դրանից «Հայաստանը կորցնում է մրցակցային առավելությունը»:
Հուլիսի 30-ին վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանը թույլ է տվել $2 մլրդ ֆինանսական պահանջներ Ռուսաստանի նկատմամբ Հարավային Կովկասի երկաթուղու концեսիայի շրջանակներում: Նրա խոսքով, երկաթուղին Հայաստանի սեփականությունն է, և հանրապետությունը իրավունք ունի օգտագործել ցանկացած օրենսդրական մեխանիզմներ, այդ թվում՝ արբիտրաժ: Միաժամանակ, Պաշինյանը նշել է, որ Երևանը рассчитывает հարցը կարգավորել բարեկամական ձևաչափով՝ ռուսական կողմի հետ երկխոսության միջոցով:
Այդ օրը ՌԺԴ նախագահ Օլեգ Բելոզերովը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը մտադիր է պահպանել концեսիոն համաձայնագրի պայմանները, և եթե այն դադարեցվի կամ փոփոխվի Հայաստանի կողմից, рассчитывает на վերադարձ вложенных инвестиций:

Пашинян заявил о возможности продать право на железнодорожную концессию примерно за $400 млн
ЕРЕВАН, 24 августа. /АРКА/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в настоящее время есть возможность продать право на концессию армянской железной дороги примерно за $400 млн.
«Это хорошая возможность. В этот пакет также могут входить компоненты, которые с точки зрения обеспечения интересов России создадут более благоприятную среду», — сказал Пашинян, представляя в Национальном Собрании утвержденную 20 августа программу правительства на 2026–2031 годы.
Премьер-министр призвал воспользоваться этой возможностью.
«Мы испытываем большое уважение к интересам России, но было бы нелогично ставить интересы какой-либо страны выше интересов нашей страны», — заявил Пашинян.
Он также заявлял, что в рамках проекта TRIPP ряд стран предлагает организовать железнодорожное сообщение между Нахичеваном и основной территорией Азербайджана в обход Армении, указывая, что армянская железная дорога находится под управлением российской компании. По его словам, из-за этого «Армения теряет конкурентное преимущество».
30 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян допустил финансовые требования в размере $2 млрд. к России в контексте концессии Южно-Кавказской железной дороги. По его словам, железная дорога является собственностью Армении и республика вправе использовать любые предусмотренные законом механизмы, включая арбитраж. При этом Пашинян заявил, что Ереван рассчитывает урегулировать вопрос в дружественном формате путем диалога с российской стороной.
Позже в тот же день глава РЖД Олег Белозеров заявил, что российская сторона намерена придерживаться условий концессионного соглашения и в случае его прекращения или изменения Арменией рассчитывает на возврат вложенных инвестиций.