Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կհանդիպեն Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթաժողովում, որը տեղի կունենա Ղրղզստանում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվելու է Երևանի անդամակցության հարցը Եվրոպական միությանը (ԵՄ): Ռուսական կողմը պնդում է, որ Հայաստանը չի կարող միաժամանակ ձգտել անդամակցել ԵՄ-ին և ստանալ մեծ օգուտներ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում:
Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը:
Նա նաև նշել է, որ Պուտինը և Փաշինյանը առանձին կանդրադառնան Հայաստանում ընդդիմության առաջնորդների ձերբակալությունների իրավիճակին:
«Այս զրույցը տեղի կունենա այնպիսի ֆոնին, երբ զանգվածաբար ձերբակալվում են ընդդիմության առաջնորդներ, որոնք կողմ են եղել Ռուսաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը», - ասել է Ուշակովը:
Ավելացնենք, որ Փաշինյանը օգոստոսի 24-ին խորհրդարանում հայտարարել է, որ Հայաստանը մտադիր է շուտով դիմել ԵՄ-ին անդամակցության համար:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент России Владимир Путин встретятся на саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Кыргызстане.
На встрече будет обсуждаться вопрос стремления Еревана к членству в Европейском Союзе (ЕС). Российская сторона настаивает на том, что Армения не может одновременно стремиться к членству в ЕС и получать значительные выгоды от сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Об этом сообщил помощник президента России Юрий Ушаков.
Он также отметил, что Путин и Пашинян отдельно обсудят ситуацию с арестами лидеров армянской оппозиции, которые выступали за развитие дружественных отношений с Россией.
«Этот разговор будет происходить на фоне массовых арестов лидеров оппозиции, которые выступали за активизацию традиционного добрососедства между нашими странами», - резюмировал Ушаков.
Напомним, что 24 августа Пашинян заявил с трибуны парламента, что страна намерена подать заявку на членство в ЕС.