Փաշինյանը երկաթուղու կառավարման նոր լուծումներ է թվարկում
«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության զգուշացումից հետո Հայաստանի վարչապետը հայտարարում է՝ Երևանի համար ընդունելի չէ կոնցեսիոն պայմանագրի խզումը։ Մոսկվան հասկացրել էր՝ պայմանագիրը դադարեցնելու դեպքում Հայաստանը պետք է վերադարձնի 2008-ից ի վեր արված բոլոր ներդրումները։ Նիկոլ Փաշինյանն այժմ նախապատվությունը տալիս է հարցը բարեկամական մթնոլորտում լուծելուն, մինչդեռ ընդամենը երկու շաբաթ առաջ ակնարկում էր ինչ-որ որոշումների մասին և պատրաստակամություն հայտնում հասնել մինչև արբիտրաժային դատարան:
«Բարեկամականը՝ որ Ռուսաստանի մեր գործընկերները կոնցեսիոն իրավունքը վաճառեն երրորդ կողմին շուկայական նորմալ գնով։ Ընդ որում, նաև փորձագետներ կան՝ արդեն գնագոյացում, գներ են ասում, որ օբյեկտիվորեն ինչ կարող է արժենալ դա, որը բավականին ծանրակշիռ գումար է, հաշվի առնելով նաև այս ընթացիկ իրավիճակները։ Հիմա մենք նայում ենք, լավ, այդ տարբերակը, այդ տարբերակը զգում ենք, որ գուցե Ռուսաստանը գործընկերներին այդքան էլ հարմարավետ չի», - ասաց Փաշինյանը։
Երկաթուղու կառավարման կոնցեսիան այլ երկրի փոխանցելու մասին վարչապետ Փաշինյանն առաջին անգամ խոսել էր մոտ կես տարի առաջ։ Մոսկվայից կտրուկ մերժել էին այդ առաջարկը՝ այն համարելով անընդունելի։ Արդեն երկու շաբաթ առաջ ռուսական կողմը զգուշացրեց․ պայմանագրի խզման կամ կառավարումն այլ երկրի փոխանցելու դեպքում կպահանջեն 18 տարում արված ներդրումները՝ շուրջ 400 միլիոն դոլար։
Այսօր արդեն Նիկոլ Փաշինյանը երկաթուղու կառավարման նոր լուծումներ է թվարկում, որոնք, ըստ նրա, կարող են շահեկան լինել բոլոր կողմերի համար. «Հետո նայում ենք, ասում ենք՝ իսկ կա՞ տարբերակ, որ իրենց խնդիրն էլ մասամբ լուծի, մեր խնդիրն էլ մասամբ լուծի: Որ լինի մի մոդել, օրինակ, ինչ-որ մի մասնաբաժին պահպանվի, մի մասնաբաժին օտարվի, բայց այնպես որ փոքրամասնության մասնաբաժինը մնա, որովհետև հակառակ դեպքում խնդիրը չի լուծվի: Մի ուրիշ գաղափար է գալիս, որ լիցենզիան գուցե բաժանվի երկու մասի, հիմա երկաթուղին և ենթակառուցվածքը, և ենթակառուցվածքի օգտագործումը փաթեթ ա»:

Пашинян перечисляет новые решения по управлению железной дорогой
После предупреждения компании «Российские железные дороги» премьер-министр Армении заявил, что разрыв концессионного договора неприемлем для Еревана. Москва дала понять, что в случае прекращения договора Армения должна вернуть все инвестиции, сделанные с 2008 года. Никол Пашинян теперь предпочитает решать вопрос в дружеской атмосфере, хотя всего две недели назад намекал на какие-то решения и выражал готовность обратиться в арбитражный суд:
«Дружеский вариант заключается в том, чтобы наши российские партнеры продали концессионные права третьей стороне по нормальной рыночной цене. Кроме того, есть эксперты, которые уже говорят о ценах, которые объективно могут быть, и это довольно значительная сумма, учитывая текущие обстоятельства. Сейчас мы смотрим, хорошо, этот вариант, этот вариант, мы чувствуем, что, возможно, это не так удобно для России», - сказал Пашинян.
О передаче концессии управления железной дорогой другой стране премьер-министр Пашинян говорил впервые около полугода назад. Из Москвы резко отвергли это предложение, сочтя его неприемлемым. Всего две недели назад российская сторона предупредила, что в случае разрыва договора или передачи управления другой стране они потребуют вернуть инвестиции за 18 лет, около 400 миллионов долларов.
Сегодня Никол Пашинян перечисляет новые решения по управлению железной дорогой, которые, по его словам, могут быть выгодны для всех сторон. «Потом мы смотрим и говорим, есть ли вариант, который частично решит их проблему, частично решит нашу проблему. Чтобы была модель, например, чтобы какая-то доля осталась, какая-то доля была продана, но так, чтобы доля меньшинства осталась, потому что в противном случае проблема не будет решена. Есть еще одна идея, что лицензия может быть разделена на две части, сейчас железная дорога и инфраструктура, и использование инфраструктуры - это пакет», - добавил он.