Փաշինյանը՝ Ճամբարակում տեղի ունեցած վթարի մասին
«Զինվորները վրաերթի են ենթարկվել մի մեքենայի կողմից, որը շահագործման ենթակա չպետք է լիներ, ինչի հետևանքով զինվորներից մեկը զոհվել է: Այս դեպքը… այս դեպքն էլ է նրա մասին, թե մեր պրոբլեմները ինչ համակարգային նշանակություն ունեն»։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով զինվորների մասնակցությամբ վրաերթին:
Վարչապետը զուգահեռներ անցկացրեց Պարեկային ծառայության ներդրման շրջանի հետ՝ հիշեցնելով, որ տարբեր վայրերից զանգեր են եղել գյուղական բնակավայրերում խոտ տեղափոխող մեքենաների տեխզննման կամ պետհամարանիշերի պահանջներից զիջումներ անելու խնդրանքով, սակայն Կառավարությունը զիջման չի գնացել։
Վարչապետը հավելեց, որ միջադեպի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում՝ զինվորների դրսում գտնվելու պատճառները, պետք է պարզվեն։
Օգոստոսի 19-ին Ճամբարակ-Վահան ճանապարհին տեղի ունեցած վրաերթի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 1-ին և 4-րդ մասերով (ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման անվտանգությունն ապահովող կանոնները խախտելը):
ՀՀ քննչական կոմիտեից «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնել են, որ քրեական վարույթի շրջանակում տրանսպորտային միջոցի վարորդը ձերբակալվել է:
«Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են անհետաձգելի քննչական և վարութային այլ գործողություններ»,- մանրամասնել են ՔԿ-ից:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ից հայտնել էին, որ օգոստոսի 19-ին՝ ժամը 21։00-ի սահմաններում, Ճամբարակ քաղաք տանող ավտոճանապարհին դեռևս չպարզված հանգամանքներում քաղաքացու վարած «Գազ-53» մակնիշի ավտոմեքենան վրաերթի է ենթարկել մի քանի զինծառայողների, որոնցից մեկը՝ զինծառայող Սուրեն Մամբրեի Վարդանյանը, մահացել է։
Դեպքի հանգամանքներն ամբողջովին պարզելու նպատակով ընթանում է քննություն:
«Պաշտպանության նախարարությունը վշտակցում և զորակցություն է հայտնում մահացած զինծառայողի ընտանիքի անդամներին ու հարազատներին:
Մյուս զինծառայողները (վերջիններիս ընտանիքները սահմանված կարգով տեղեկացված են դեպքի մասին) տեղափոխվել են զինվորական հոսպիտալ, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում, գտնվում են հոսպիտալի բուժանձնակազմի հսկողության ներքո»,- ասվում էր ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Пашинян о ДТП в Чамбараке
«Солдаты стали жертвами ДТП с автомобилем, который не должен был находиться в эксплуатации, в результате чего один из солдат погиб. Этот случай... этот случай также говорит о системных значениях наших проблем». Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в разговоре с журналистами, комментируя ДТП с участием солдат.
Премьер-министр провел параллели с периодом внедрения Патрульной службы, напомнив, что поступали звонки из различных мест с просьбами о послаблениях по техосмотру или требованиям к госномерам для автомобилей, перевозящих сено в сельских населенных пунктах, однако правительство не пошло на уступки.
Премьер добавил, что все обстоятельства инцидента, включая причины нахождения солдат на улице, должны быть выяснены.
По факту ДТП, произошедшего 19 августа на дороге Чамбарак-Вахан, возбуждено уголовное дело по статьям 342 части 1 и 4 Уголовного кодекса (нарушение требований, направленных на обеспечение безопасности дорожного движения или правил, обеспечивающих безопасность эксплуатации транспортных средств).
Из Следственного комитета РА «Армянское время» сообщили, что в рамках уголовного дела водитель транспортного средства был задержан.
«Предварительное следствие продолжается, проводятся неотложные следственные и процессуальные действия», - уточнили в СК.
Ранее в Минобороны РА сообщили, что 19 августа около 21:00 на дороге, ведущей в город Чамбарак, в неустановленных обстоятельствах автомобиль «ГАЗ-53», управляемый гражданином, сбил нескольких военнослужащих, один из которых, солдат Сурен Мамбрей Вартанян, погиб.
С целью полного выяснения обстоятельств происшествия проводится расследование.
«Министерство обороны выражает соболезнования и поддержку членам семьи и близким погибшего военнослужащего».
Другие военнослужащие (их семьи были уведомлены о происшествии в установленном порядке) были доставлены в военный госпиталь, их жизни ничего не угрожает, они находятся под наблюдением медицинского персонала госпиталя», - говорилось в сообщении Минобороны.