Փաշինյանը՝ Ճամբարակում տեղի ունեցած վթարի մասին
«Զինվորները վրաերթի են ենթարկվել մի մեքենայի կողմից, որը շահագործման ենթակա չպետք է լիներ, ինչի հետևանքով զինվորներից մեկը զոհվել է: Այս դեպքը… այս դեպքն էլ է նրա մասին, թե մեր պրոբլեմները ինչ համակարգային նշանակություն ունեն»։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով զինվորների մասնակցությամբ վրաերթին:
Վարչապետը զուգահեռներ անցկացրեց Պարեկային ծառայության ներդրման շրջանի հետ՝ հիշեցնելով, որ տարբեր վայրերից զանգեր են եղել գյուղական բնակավայրերում խոտ տեղափոխող մեքենաների տեխզննման կամ պետհամարանիշերի պահանջներից զիջումներ անելու խնդրանքով, սակայն Կառավարությունը զիջման չի գնացել։
Վարչապետը հավելեց, որ միջադեպի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում՝ զինվորների դրսում գտնվելու պատճառները, պետք է պարզվեն։
Օգոստոսի 19-ին Ճամբարակ-Վահան ճանապարհին տեղի ունեցած վրաերթի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 1-ին և 4-րդ մասերով (ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման անվտանգությունն ապահովող կանոնները խախտելը):
ՀՀ քննչական կոմիտեից «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնել են, որ քրեական վարույթի շրջանակում տրանսպորտային միջոցի վարորդը ձերբակալվել է:
«Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են անհետաձգելի քննչական և վարութային այլ գործողություններ»,- մանրամասնել են ՔԿ-ից:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ից հայտնել էին, որ օգոստոսի 19-ին՝ ժամը 21։00-ի սահմաններում, Ճամբարակ քաղաք տանող ավտոճանապարհին դեռևս չպարզված հանգամանքներում քաղաքացու վարած «Գազ-53» մակնիշի ավտոմեքենան վրաերթի է ենթարկել մի քանի զինծառայողների, որոնցից մեկը՝ զինծառայող Սուրեն Մամբրեի Վարդանյանը, մահացել է։
Դեպքի հանգամանքներն ամբողջովին պարզելու նպատակով ընթանում է քննություն:
«Պաշտպանության նախարարությունը վշտակցում և զորակցություն է հայտնում մահացած զինծառայողի ընտանիքի անդամներին ու հարազատներին:
Մյուս զինծառայողները (վերջիններիս ընտանիքները սահմանված կարգով տեղեկացված են դեպքի մասին) տեղափոխվել են զինվորական հոսպիտալ, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում, գտնվում են հոսպիտալի բուժանձնակազմի հսկողության ներքո»,- ասվում էր ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Pashinyan on the accident in Chambarak
"The soldiers were involved in an accident with a vehicle that should not have been in operation, resulting in the death of one soldier. This incident... this incident also highlights the systemic significance of our problems." This was stated by Prime Minister Nikol Pashinyan during a conversation with journalists regarding the accident involving soldiers.
The Prime Minister drew parallels with the period of the establishment of the Patrol Service, recalling that there had been calls from various locations requesting leniency regarding vehicle inspections or license plate requirements for vehicles transporting hay in rural areas, but the government did not concede.
The Prime Minister added that all circumstances of the incident, including the reasons for the soldiers being outside, must be clarified.
On August 19, an accident occurred on the Chambarak-Vahan road, and a criminal case was initiated under Articles 342, parts 1 and 4 of the Criminal Code (violating requirements aimed at ensuring road safety or rules ensuring the safety of road traffic or the operation of vehicles).
The Investigative Committee of the Republic of Armenia informed "Armenian Times" that the driver of the vehicle has been arrested.
"The preliminary investigation is ongoing, and urgent investigative and procedural actions are being carried out," the Investigative Committee clarified.
Earlier, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia reported that on August 19, around 21:00, on the road leading to the city of Chambarak, under still unclear circumstances, a vehicle of the brand "GAZ-53" driven by a citizen hit several servicemen, one of whom, soldier Suren Mambray Vardanian, died.
An investigation is underway to fully clarify the circumstances of the incident.
"The Ministry of Defense expresses condolences and support to the family members and relatives of the deceased serviceman."
Other servicemen (their families have been notified of the incident in accordance with established procedures) were taken to a military hospital, their lives are not in danger, and they are under the supervision of the hospital's medical staff," the Ministry of Defense's statement said.