Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանը օգոստոսի 11-ին ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված արաբական երկրների դեսպաններին: Վարչապետը կարևորել է արաբական երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումը և համագործակցության խորացումը, ընդգծելով, որ Հայաստանի և արաբական երկրների միջև գոյություն ունեն ամուր պատմական և մշակութային կապեր:
Պաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հետաքրքրված է քաղաքական, դիվանագիտական և տնտեսական կապերի խորացման նոր նախաձեռնությունների առաջ մղմամբ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանն ուղղված ջանքերը:
Այս համատեքստում զրուցակիցները ընդգծել են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած գագաթաժողովի արդյունքներով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության կարևորությունը:
Դեսպանները շնորհակալություն են հայտնել հանդիպման կազմակերպման համար, նշելով, որ այն կնպաստի արդյունավետ երկխոսության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման:
Նրանք նաև փոխանակվել են կարծիքներով տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին, այդ թվում՝ TRIPP նախագծի իրականացման աշխատանքների:
Այնպես որ, քննարկվել է նաև այս տարվա հոկտեմբերին Հայաստանում կայանալիք կենսաբազմազանության կոնվենցիայի 17-րդ կողմերի կոնֆերանսը (COP-17), որի ընթացքում վարչապետը ընդգծել է արաբական երկրների պատվիրակությունների ակտիվ մասնակցության կարևորությունը:

Пашинян: власти Армении заинтересованы в продвижении новых инициатив, направленных на углубление связей с арабскими странами
Новости | 2026/08/12 05:01
Премьер-министр Армении встретился с послами арабских стран
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 11 августа принял послов арабских государств, аккредитованных в Армении. Премьер-министр подчеркнул важность развития отношений и углубления сотрудничества с арабскими государствами, отметив, что между Арменией и арабскими странами сформировались прочные исторические и культурные связи.
Пашинян отметил заинтересованность правительства РА в продвижении новых инициатив, направленных на углубление политических, дипломатических и экономических связей. В ходе встречи стороны обсудили усилия, направленные на обеспечение мира и стабильности в регионе.
В этом контексте собеседники подчеркнули важность мира, установленного между Арменией и Азербайджаном по итогам саммита, состоявшегося в Вашингтоне 8 августа 2025 года.
Послы выразили благодарность за организацию встречи в таком формате, отметив, что она будет способствовать эффективному диалогу и обсуждению вопросов, представляющих взаимный интерес.
Они обменялись мнениями о шагах, направленных на разблокирование региональных каналов связи, включая работу по реализации проекта TRIPP. Также было упомянуто о 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP-17), которая состоится в Армении в октябре этого года. Премьер-министр подчеркнул важность активного участия делегаций арабских государств в запланированных мероприятиях.