Պաշինյան. Հայաստանը նպատակ ունի 100% էներգետիկ անկախություն ձեռք բերել
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանը լրագրողներին ասել է, որ կառավարության ռազմավարությունը նպատակ ունի հասնել 100% էներգետիկ անկախության, սակայն դա չի նշանակում, որ Հայաստանը դուրս կգա միջազգային էլեկտրաէներգիայի առևտրից:
«Ինչպես? Զարգացնելով արևային էլեկտրակայաններ և էներգիայի պահեստավորման օբյեկտներ Հայաստանում: Հայաստանը ունի ավելի քան բավարար արևային ռեսուրսներ: Բայց դա չի նշանակում, որ մենք դուրս կմնանք միջազգային էլեկտրաէներգիայի առևտրից: Иногда մենք կարող ենք արտահանել, sometimes import, այդ թվում՝ հնարավոր գործընկերություն և համագործակցություն Ադրբեջանի հետ էլեկտրաէներգիայի արտահանում և ներմուծման հարցում, ինչպես նաև մյուս երկրների՝ Թուրքիա, Իրան, Վրաստան և այլն:
Պաշինյանը այս մեկնաբանությունները արել է ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարության, որ Հայաստանի տարածքով Նախիջևան տանող էլեկտրաէներգիայի փոխանցման գծերի կառուցման նախագիծը քննարկվում է TRIPP ծրագրի շրջանակներում:
Պաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարող է առաջիկայում էլեկտրաէներգիայի պահանջի առաջ կանգնել, հաշվի առնելով արհեստական բանականության օբյեկտների արագ զարգացումը երկրում:
«Մինչ այժմ մենք խոսում էինք, որ Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի ավելցուկ ունենք: Այժմ պետք է խոսենք այն մասին, որ Հայաստանը կարող է ունենալ էլեկտրաէներգիայի պահանջ, քանի որ, ինչպես տեսնում եք, արհեստական բանականության օբյեկտները արագ զարգանում են, և նրանք սպառում են էլեկտրաէներգիա այնպիսի չափերով, որ մենք չենք կարող պատկերացնել: Իհարկե, այս պահին մեր ընդհանուր իրավիճակում ոչինչ չի փոխվել, բայց ներդրողների ծրագրերը, որոնք նախատեսում են նոր արհեստական բանականության օբյեկտների կառուցում Հայաստանում, ստիպում են մեզ վերանայել մեր էներգետիկ ռազմավարությունները, որպեսզի մենք ունենանք այն կարողությունները, որոնք համապատասխանեն այս նոր պայմաններին և սպասումներին:

Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters after a government meeting that the government’s strategy is to achieve 100% energy independence, but this does not mean Armenia will withdraw from international electricity trade.
“How? By developing solar power plants and energy storage facilities in Armenia. Armenia has more than abundant solar resources. But this does not mean that we will stay out of international electricity trade. Sometimes we can export, sometimes import, including potentially having a partnership and cooperation with Azerbaijan in electricity exports and imports, as with all other countries — Turkey, Iran, Georgia and so on,” Pashinyan said.
Pashinyan made the remarks in response to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement that a project to build electricity transmission lines through Armenia to Nakhchivan is being considered within the framework of TRIPP. Aliyev also said this would benefit Armenia because the country’s nuclear power plant would sooner or later be shut down, leaving Armenia with demand for electricity, while the project could provide an alternative source of power.
Pashinyan said Armenia could face demand for electricity in the near future, given the rapid development of artificial intelligence facilities in the country. He clarified that two directions should be taken into account regarding energy trade.
“Until very recently, we were talking about Armenia having a surplus of electricity. Now we should be talking about the possibility that Armenia may have demand for electricity because, as you can see, artificial intelligence facilities are developing rapidly, and they consume electricity on a scale beyond what we can imagine. Of course, as of now, naturally, nothing has changed in our overall situation, but the plans that investors in particular have to build new artificial intelligence facilities in Armenia compel us to reconsider our energy strategies so that we have capacities corresponding to these new conditions and expectations,” Pashinyan said.