Պաշինյան. Հայաստանը նպատակ ունի 100% էներգետիկ անկախություն ձեռք բերել
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանը լրագրողներին ասել է, որ կառավարության ռազմավարությունը նպատակ ունի հասնել 100% էներգետիկ անկախության, սակայն դա չի նշանակում, որ Հայաստանը դուրս կգա միջազգային էլեկտրաէներգիայի առևտրից:
«Ինչպես? Զարգացնելով արևային էլեկտրակայաններ և էներգիայի պահեստավորման օբյեկտներ Հայաստանում: Հայաստանը ունի ավելի քան բավարար արևային ռեսուրսներ: Բայց դա չի նշանակում, որ մենք դուրս կմնանք միջազգային էլեկտրաէներգիայի առևտրից: Иногда մենք կարող ենք արտահանել, sometimes import, այդ թվում՝ հնարավոր գործընկերություն և համագործակցություն Ադրբեջանի հետ էլեկտրաէներգիայի արտահանում և ներմուծման հարցում, ինչպես նաև մյուս երկրների՝ Թուրքիա, Իրան, Վրաստան և այլն:
Պաշինյանը այս մեկնաբանությունները արել է ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարության, որ Հայաստանի տարածքով Նախիջևան տանող էլեկտրաէներգիայի փոխանցման գծերի կառուցման նախագիծը քննարկվում է TRIPP ծրագրի շրջանակներում:
Պաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարող է առաջիկայում էլեկտրաէներգիայի պահանջի առաջ կանգնել, հաշվի առնելով արհեստական բանականության օբյեկտների արագ զարգացումը երկրում:
«Մինչ այժմ մենք խոսում էինք, որ Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի ավելցուկ ունենք: Այժմ պետք է խոսենք այն մասին, որ Հայաստանը կարող է ունենալ էլեկտրաէներգիայի պահանջ, քանի որ, ինչպես տեսնում եք, արհեստական բանականության օբյեկտները արագ զարգանում են, և նրանք սպառում են էլեկտրաէներգիա այնպիսի չափերով, որ մենք չենք կարող պատկերացնել: Իհարկե, այս պահին մեր ընդհանուր իրավիճակում ոչինչ չի փոխվել, բայց ներդրողների ծրագրերը, որոնք նախատեսում են նոր արհեստական բանականության օբյեկտների կառուցում Հայաստանում, ստիպում են մեզ վերանայել մեր էներգետիկ ռազմավարությունները, որպեսզի մենք ունենանք այն կարողությունները, որոնք համապատասխանեն այս նոր պայմաններին և սպասումներին:

Премьер-министр Никол Пашинян сообщил журналистам после заседания правительства, что стратегия правительства направлена на достижение 100% энергетической независимости, но это не означает, что Армения выйдет из международной торговли электроэнергией.
«Как? Развивая солнечные электростанции и объекты хранения энергии в Армении. У Армении более чем достаточно солнечных ресурсов. Но это не означает, что мы останемся вне международной торговли электроэнергией. Иногда мы можем экспортировать, иногда импортировать, включая потенциальное партнерство и сотрудничество с Азербайджаном в области экспорта и импорта электроэнергии, как и со всеми другими странами — Турцией, Ираном, Грузией и так далее», — сказал Пашинян.
Пашинян сделал эти замечания в ответ на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что рассматривается проект строительства линий передачи электроэнергии через Армению в Нахичевань в рамках TRIPP. Алиев также отметил, что это принесет пользу Армении, поскольку ядерная электростанция страны рано или поздно будет закрыта, оставив Армению с потребностью в электроэнергии, в то время как проект может предоставить альтернативный источник энергии.
Пашинян отметил, что Армения может столкнуться с потребностью в электроэнергии в ближайшем будущем, учитывая быстрое развитие объектов искусственного интеллекта в стране.
«Совсем недавно мы говорили о том, что у Армении есть избыток электроэнергии. Теперь мы должны говорить о возможности того, что Армения может иметь потребность в электроэнергии, потому что, как вы видите, объекты искусственного интеллекта развиваются быстро и потребляют электроэнергию в масштабах, которые мы не можем представить. Конечно, на данный момент в нашей общей ситуации ничего не изменилось, но планы инвесторов, в частности, на строительство новых объектов искусственного интеллекта в Армении, заставляют нас пересмотреть наши энергетические стратегии, чтобы у нас были мощности, соответствующие этим новым условиям и ожиданиям», — сказал Пашинян.