Հայաստան, 24 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը մտադիր է մինչև 2031 թվականը վերադարձնել պետությանը ապօրինի ծագման գույքը $2 միլիարդի չափով, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2026–2031 թվականների կառավարության գործունեության ծրագրում նշված է, որ մինչև 2031 թվականը պետք է վերադարձվի պետությանը ապօրինի ծագման գույք $2 միլիարդի չափով», - նշել է Փաշինյանը Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստում:
Նրա խոսքով, ԷՍԱ-ի, «Արարատցեմենտի» և Ծաղկաձորի լեռնադահուկային ճանապարհի հետ կապված գործընթացները հիմք են տալիս կարծելու, որ այս խնդիրը կլուծվի, և վերադարձվող գույքի ծավալը կարող է լինել ավելի մեծ:
Փաշինյանը նշել է, որ ապօրինի ձեռք բերված գույքի վերադարձի համակարգը արդեն լիարժեք գործում է:
«Գույք և դրամական միջոցներ, ընդհանուր արժեքը մոտ 304.1 միլիարդ դրամ, վերադարձվել են պետությանը: Հազարավոր հեկտարներ, որոնք օրինական կամ փաստացի ապօրինի մասնավորեցված էին, վերադարձվել են համայնքներին և կառավարությանը, այդ թվում՝ բանակցությունների արդյունքում», - ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները 2025 թվականի արդյունքներով ավելի քան կրկնապատկվել են 2017 թվականի ցուցանիշի համեմատ: Բացի տնտեսական աճից, զգալի դեր է խաղացել ստվերային տնտեսության կրճատումը:

ЕРЕВАН, 24 августа. /АРКА/. Армения намерена до 2031 года вернуть государству имущество незаконного происхождения на сумму до $2 млрд, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян:
«В программе деятельности правительства на 2026–2031 годы поставлена задача до 2031 года вернуть государству имущество незаконного происхождения на сумму до $2 млрд», - отметил Пашинян на заседании Национального Собрания Армении:
По его словам, процессы, связанные с ЭСА, «Араратцементом» и Цахкадзорской канатной дорогой, дают основания полагать, что эта задача будет решена, причем объем возвращенного имущества может оказаться еще больше:
Пашинян заявил, что система возврата государству незаконно приобретенного имущества уже полноценно действует:
«Недвижимость и денежные средства общей стоимостью около 304,1 млрд драмов были возвращены государству. Тысячи гектаров земель, которые де-юре или де-факто были незаконно приватизированы, возвращены общинам и правительству, в том числе в результате переговоров», - сказал Пашинян:
Премьер сообщил, что доходы госбюджета Армении по итогам 2025 года более чем вдвое превысили показатель 2017 года. Помимо экономического роста, существенную роль в увеличении поступлений сыграло сокращение теневого сектора экономики: