Պաշինյան. 800 մլրդ դրամ կհատկացվի Ղարաբաղից փախստականների բնակարանային ծրագրի իրականացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/ 800 մլրդ դրամ կհատկացվի Ղարաբաղից տեղահանված անձանց բնակարանային ծրագրի իրականացման համար, հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մոտ ապագայում մենք կկայացնենք որոշումներ բազմազավակ ընտանիքների և Ղարաբաղից փախստականների բնակարանային ապահովման հարցերի շուրջ», - նշեց Փաշինյանը կառավարության նիստում:
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ արդեն 7 հազար ընտանիք ստացել է բնակարան ձեռք բերելու վկայականներ:
«Մեր ծրագրում գրանցված են 10 հազար ընտանիքներ, սակայն դա մոտավոր հաշվարկ է՝ թիվը կարող է այլ լինել», - ասաց Փաշինյանը:
Ավելի վաղ Արցախի «Միության» նախագահ, նախկին օմբուդսմեն և Արցախի նախկին պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ուշադրություն է հրավիրել Հայաստանի կառավարության նոր ծրագրի վրա, որը նախատեսում է 10 հազար ընտանիքի բնակարանային ապահովում, փոխարենը նախկինում հայտարարված 25 հազար ընտանիքի:
Վարչապետի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ 2025 թվականին Ղարաբաղից տեղահանված հայրենակիցների աջակցության համար պետական բյուջեից փաստացի հատկացվել է 45.7 մլրդ դրամ, իսկ 2023 թվականից՝ մոտ 146 մլրդ դրամ:
Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են բարձրացնել բնակարանային վկայականի չափը Ղարաբաղից տեղահանված անձանց համար, ովքեր բնակվում են Երևանին հարակից համայնքներում, 3 մլն դրամից մինչև 4 մլն դրամ:

ЕРЕВАН, 27 августа. /АРКА/. 800 млрд драмов будет выделено на реализацию жилищной программы для лиц, перемещенных из Карабаха, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян:
«В ближайшее время мы примем решения по вопросам обеспечения жильем многодетных семей и беженцев из Карабаха», - отметил Пашинян на заседании правительства:
Премьер сообщил, что порядка 7 тысяч семей из Карабаха уже получили сертификаты на приобретение жилья:
«В нашей программе мы зафиксировали 10 тысяч семей, однако это приблизительные расчеты — цифра может быть другой», - сказал Пашинян:
Ранее президент ОО «Союз Арцаха», бывший омбудсмен и экс-госминистр Арцаха Артак Бегларян обратил внимание на новую программу правительства Армении, предусматривающую обеспечение жильем 10 тысяч семей, перемещенных из Карабаха, вместо ранее заявленных 25 тысяч:
Вице-премьер Тигран Хачатрян заявил, что на поддержку соотечественников, перемещенных из Карабаха, в 2025 году из госбюджета было фактически выделено 45,7 млрд драмов, а с 2023 года — порядка 146 млрд драмов:
Власти Армении планируют увеличить размер жилищного сертификата для перемещенных из Карабаха лиц, проживающих в общинах, прилегающих к Еревану, с 3 млн до 4 млн драмов: