Պաշինյան. 800 մլրդ դրամ կհատկացվի Ղարաբաղից փախստականների բնակարանային ծրագրի իրականացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/ 800 մլրդ դրամ կհատկացվի Ղարաբաղից տեղահանված անձանց բնակարանային ծրագրի իրականացման համար, հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մոտ ապագայում մենք կկայացնենք որոշումներ բազմազավակ ընտանիքների և Ղարաբաղից փախստականների բնակարանային ապահովման հարցերի շուրջ», - նշեց Փաշինյանը կառավարության նիստում:
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ արդեն 7 հազար ընտանիք ստացել է բնակարան ձեռք բերելու վկայականներ:
«Մեր ծրագրում գրանցված են 10 հազար ընտանիքներ, սակայն դա մոտավոր հաշվարկ է՝ թիվը կարող է այլ լինել», - ասաց Փաշինյանը:
Ավելի վաղ Արցախի «Միության» նախագահ, նախկին օմբուդսմեն և Արցախի նախկին պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ուշադրություն է հրավիրել Հայաստանի կառավարության նոր ծրագրի վրա, որը նախատեսում է 10 հազար ընտանիքի բնակարանային ապահովում, փոխարենը նախկինում հայտարարված 25 հազար ընտանիքի:
Վարչապետի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ 2025 թվականին Ղարաբաղից տեղահանված հայրենակիցների աջակցության համար պետական բյուջեից փաստացի հատկացվել է 45.7 մլրդ դրամ, իսկ 2023 թվականից՝ մոտ 146 մլրդ դրամ:
Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են բարձրացնել բնակարանային վկայականի չափը Ղարաբաղից տեղահանված անձանց համար, ովքեր բնակվում են Երևանին հարակից համայնքներում, 3 մլն դրամից մինչև 4 մլն դրամ:

YEREVAN, August 27. /ARKA/. 800 billion drams will be allocated for the implementation of the housing program for individuals displaced from Karabakh, said Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan:
“In the near future, we will make decisions regarding the housing provision for large families and refugees from Karabakh,” Pashinyan noted at a government meeting:
The Prime Minister reported that about 7,000 families from Karabakh have already received certificates for purchasing housing:
“In our program, we have recorded 10,000 families, but these are approximate calculations — the number may be different,” Pashinyan said:
Earlier, the president of the Artsakh Union, former ombudsman and ex-state minister of Artsakh Artak Beglaryan drew attention to the new program of the Armenian government, which provides for housing for 10,000 families displaced from Karabakh, instead of the previously stated 25,000:
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan stated that in 2025, 45.7 billion drams were actually allocated from the state budget to support compatriots displaced from Karabakh, and since 2023 — about 146 billion drams:
The Armenian authorities plan to increase the amount of the housing certificate for those displaced from Karabakh living in communities adjacent to Yerevan from 3 million to 4 million drams: