Պարամաունթը և Կալիֆորնիայի գլխավոր դատախազը նախատեսում են հանդիպում WBD դատական գործը լուծելու համար
Լուրեր | 2026/08/22 20:34
Հանդիպումը նպատակ ունի քննարկել Paramount-ի և Warner Bros. Discovery-ի միջև գործարքի իրավական մարտահրավերները
Պարամաունթ Սկայդենսի և Կալիֆորնիայի նահանգի ներկայացուցիչները նախատեսում են հանդիպում երկուշաբթի օրը՝ քննարկելու WBD-ի դեմ ուղղված հակամենաշնորհային դատական գործի կարգավորման հնարավորությունը:
Հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ դեռևս պարզ չէ, սակայն Կալիֆորնիայի գլխավոր դատախազ Ռոբ Բոնտան և 11 այլ նահանգների գլխավոր դատախազներ հուլիսին դատական հայց են ներկայացրել՝ արգելելու համար Paramount-ի և Warner Bros. Discovery-ի միաձուլումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են նաև այն հարցերը, թե ինչպես կարող է գործարքը ազդել կինոարդյունաբերության մրցակցության վրա:
Բոնտան նշել է, որ գործարքը պահանջում է «ուժեղ կառուցվածքային միջոցներ»՝ հակամենաշնորհային գործի կարգավորման համար:
Եթե գործարքը ձգվի մինչև սեպտեմբերի 30-ը, Պարամաունթը ստիպված կլինի վճարել Warner Bros. Discovery-ի բաժնետերերին մոտ 650 միլիոն դոլար «տ ticking fee», իսկ եթե գործարքը ամբողջությամբ չկայանա, Պարամաունթը 7 միլիարդ դոլար կկորցնի:

Paramount и офис генерального прокурора Калифорнии планируют встречу по делу WBD
Встреча направлена на обсуждение юридических вызовов сделки между Paramount и Warner Bros. Discovery
Представители Paramount Skydance и штата Калифорния планируют встретиться в понедельник, чтобы обсудить возможность урегулирования антимонопольного иска, направленного на блокировку сделки Paramount с Warner Bros. Discovery.
Неясно, приведут ли обсуждения к соглашению, однако генеральный прокурор Калифорнии Роб Бонта и 11 других генеральных прокуроров штатов подали иск в июле с целью заблокировать слияние.
В ходе встречи также будут обсуждаться вопросы о том, как сделка может повлиять на конкуренцию в киноиндустрии.
Бонта отметил, что сделка потребует «серьезных структурных мер» для достижения соглашения по антимонопольному делу.
Если сделка будет отложена до 30 сентября, Paramount придется выплатить акционерам Warner Bros. Discovery около 650 миллионов долларов в виде «т ticking fee», а если сделка полностью не состоится, Paramount потеряет 7 миллиардов долларов.