Պարամաունթը և Կալիֆորնիայի գլխավոր դատախազը նախատեսում են հանդիպում WBD դատական գործը լուծելու համար
Լուրեր | 2026/08/22 20:34
Հանդիպումը նպատակ ունի քննարկել Paramount-ի և Warner Bros. Discovery-ի միջև գործարքի իրավական մարտահրավերները
Պարամաունթ Սկայդենսի և Կալիֆորնիայի նահանգի ներկայացուցիչները նախատեսում են հանդիպում երկուշաբթի օրը՝ քննարկելու WBD-ի դեմ ուղղված հակամենաշնորհային դատական գործի կարգավորման հնարավորությունը:
Հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ դեռևս պարզ չէ, սակայն Կալիֆորնիայի գլխավոր դատախազ Ռոբ Բոնտան և 11 այլ նահանգների գլխավոր դատախազներ հուլիսին դատական հայց են ներկայացրել՝ արգելելու համար Paramount-ի և Warner Bros. Discovery-ի միաձուլումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են նաև այն հարցերը, թե ինչպես կարող է գործարքը ազդել կինոարդյունաբերության մրցակցության վրա:
Բոնտան նշել է, որ գործարքը պահանջում է «ուժեղ կառուցվածքային միջոցներ»՝ հակամենաշնորհային գործի կարգավորման համար:
Եթե գործարքը ձգվի մինչև սեպտեմբերի 30-ը, Պարամաունթը ստիպված կլինի վճարել Warner Bros. Discovery-ի բաժնետերերին մոտ 650 միլիոն դոլար «տ ticking fee», իսկ եթե գործարքը ամբողջությամբ չկայանա, Պարամաունթը 7 միլիարդ դոլար կկորցնի:

News | 2026/08/22 20:34
The meeting aims to discuss the legal challenges surrounding the Paramount and Warner Bros. Discovery deal
Representatives for Paramount Skydance and the State of California are set to meet Monday to discuss a settlement of the antitrust lawsuit aimed at blocking Paramount's takeover of Warner Bros. Discovery.
It is unclear if the discussions will lead to a settlement, but California Attorney General Rob Bonta and 11 other state attorneys general filed a lawsuit in July seeking to block the merger.
The meeting will also address how the deal could impact competition in the entertainment industry.
Bonta stated that the acquisition would require "robust structural remedies" to reach a settlement in the antitrust case.
If the deal is delayed beyond September 30, Paramount will owe Warner Bros. Discovery shareholders a "ticking fee" of about $650 million, and should the deal fall apart entirely, Paramount would incur a $7 billion breakup fee.