ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 25-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը։
Ինչպես տեղեկանում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, առևտրաշրջանառության և ներդրումների ընդլայնմանը, ենթակառուցվածքների և գործարար կապերի զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Նախարար Պապոյանը նշել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը պետք է վերածել առավել շոշափելի տնտեսական արդյունքների՝ ընդլայնելով հայկական արտադրանքի ներկայությունը Իրանի շուկայում և առավել արդյունավետ օգտագործելով ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի համաձայնագրի ընձեռած հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև էներգետիկ և լոգիստիկ համագործակցության հեռանկարներին, ինչպես նաև երկարաժամկետ ձևաչափով դիզելային վառելիքի և հեղուկ գազի մատակարարման հնարավորություններին։
Նախարար Գևորգ Պապոյանն առաջարկել է դիտարկել գործակցության ընդլայնումը մի քանի հիմնական ուղղություններով՝ առևտրի և հայկական արտահանման ընդլայնում, համատեղ արտադրություններ և ներդրումներ, էներգետիկ ու լոգիստիկ համագործակցություն, ինչպես նաև սահմանային ընթացակարգերի շարունակական բարելավում։

Papoyan and Shirgolami Discuss Issues of Developing Armenian-Iranian Economic Cooperation
The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, met on August 25 with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Islamic Republic of Iran in Armenia, Khalil Shirgolami. The Deputy Minister Anushik Avetyan was also present at the meeting.
According to the Ministry of Economy of Armenia, the meeting addressed issues of developing Armenian-Iranian economic cooperation, expanding trade and investments, and enhancing infrastructure and business connections.
Minister Papoyan noted that the high-level political dialogue between Armenia and Iran should be transformed into more tangible economic results by expanding the presence of Armenian products in the Iranian market and making more effective use of the opportunities provided by the EAEU-Iran free trade agreement.
The meeting also discussed prospects for energy and logistics cooperation, as well as the possibilities for long-term supplies of diesel fuel and liquefied gas.
Minister Gevorg Papoyan suggested considering the expansion of cooperation in several key areas: expanding trade and Armenian exports, joint production and investments, energy and logistics cooperation, and continuous improvement of border procedures.