ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 25-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը։
Ինչպես տեղեկանում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, առևտրաշրջանառության և ներդրումների ընդլայնմանը, ենթակառուցվածքների և գործարար կապերի զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Նախարար Պապոյանը նշել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը պետք է վերածել առավել շոշափելի տնտեսական արդյունքների՝ ընդլայնելով հայկական արտադրանքի ներկայությունը Իրանի շուկայում և առավել արդյունավետ օգտագործելով ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի համաձայնագրի ընձեռած հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև էներգետիկ և լոգիստիկ համագործակցության հեռանկարներին, ինչպես նաև երկարաժամկետ ձևաչափով դիզելային վառելիքի և հեղուկ գազի մատակարարման հնարավորություններին։
Նախարար Գևորգ Պապոյանն առաջարկել է դիտարկել գործակցության ընդլայնումը մի քանի հիմնական ուղղություններով՝ առևտրի և հայկական արտահանման ընդլայնում, համատեղ արտադրություններ և ներդրումներ, էներգետիկ ու լոգիստիկ համագործակցություն, ինչպես նաև սահմանային ընթացակարգերի շարունակական բարելավում։

Папоян и Ширголами обсудили вопросы развития армяно-иранского экономического сотрудничества
Министр экономики Армении Георгий Папоян 25 августа принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Халила Ширголами. На встрече также присутствовал заместитель министра Анушик Аветян.
Как сообщает министерство экономики Армении, на встрече обсуждались вопросы развития армяно-иранского экономического сотрудничества, расширения товарооборота и инвестиций, развития инфраструктуры и деловых связей.
Министр Папоян отметил, что высокий уровень политического диалога между Арменией и Ираном должен быть преобразован в более ощутимые экономические результаты, расширяя присутствие армянских товаров на иранском рынке и более эффективно используя возможности, предоставляемые соглашением о свободной торговле ЕАЭС-Иран.
На встрече также были рассмотрены перспективы энергетического и логистического сотрудничества, а также возможности долгосрочных поставок дизельного топлива и сжиженного газа.
Министр Георгий Папоян предложил рассмотреть расширение сотрудничества в нескольких основных направлениях: расширение торговли и армянского экспорта, совместные производства и инвестиции, энергетическое и логистическое сотрудничество, а также постоянное улучшение пограничных процедур.