Տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը կմեկնի Ղազախստան, որպեսզի մասնակցի Եվրասիական տնտեսական միության ագրո-արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստին: Պրիմյեր Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է որոշումը, որը թույլատրում է այս ուղևորությունը:
Նիստը կանցկացվի Ալմաթի քաղաքում օգոստոսի 12-14-ը:
Եվրոպական տնտեսական միության երկրների հետ համագործակցության շրջանակներում, Պապոյանը պետք է վերադարձի երեք օր անց ներկայացնի հաշվետվություն իր այցի արդյունքների մասին, համաձայն ՀՀ վարչապետի 2018 թվականի սեպտեմբերի 19-ի 1230-Ն որոշման:
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է մտցրել Հայաստանի արտադրանքների ներմուծման վրա: Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից ներմուծել Ջերմուկ միներալ ջուր, ծաղիկներ և որոշ ալկոհոլային խմիչքներ: Սահմանափակումներ են մտցվել նաև մի շարք գյուղատնտեսական ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և հատապտղի ներմուծման վրա:

Министр экономики Геворг Папоян отправится в Казахстан для участия в очередном заседании Совета по агропромышленной политике Евразийского экономического союза. Премьер-министр Никол Пашинян подписал решение, разрешающее эту поездку.
Заседание пройдет в Алматы с 12 по 14 августа.
В течение трех дней после возвращения министр экономики должен представить отчет о результатах своего визита в Республику Казахстан в соответствии с установленной процедурой, определенной решением премьер-министра Армении № 1230-Н от 19 сентября 2018 года.
Россия ввела ограничения на импорт армянских товаров. В частности, запрещен импорт из Армении минеральной воды Джермук, цветов и некоторых алкогольных напитков. Ограничения также касаются импорта ряда сельскохозяйственных продуктов, включая помидоры, огурцы и клубнику.