Պահուստային ֆոնդից 2.641 մլրդ դրամ կհատկացվի COP17-ի համար
Կառավարությունը որոշել է պահուստային ֆոնդից 2.641 մլրդ դրամ հատկացնել «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP 17) կազմակերպման համար։ Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը նշել է, որ համաժողովը տեղի կունենա 2026 թվականի հոկտեմբերին, որտեղ կմասնակցեն 196 երկրների ներկայացուցիչներ:
Նախարարի խոսքով, կազմակերպչական աշխատանքներն ակտիվ ընթանում են, և կնքվել են շրջանակային պայմանագրեր։ Համաժողովի կազմակերպման ծախսերը գնահատվում են շուրջ 2.641 մլրդ դրամ, որի շրջանակներում նախատեսվում է վարձակալել 4 վրաններ, ձեռք բերել կահույք և սարքավորումներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է COP17-ի պատշաճ մակարդակով անցկացումը, նշելով, որ միջոցառմանը սպասվում է 10,000-15,000 մասնակից, ինչը մեծ հնարավորություն է տուրիզմի զարգացման համար։ Նա ընդգծել է, որ այս ներդրումը նաև հնարավորություն է տալիս Հայաստանի Հանրապետությանը հյուրընկալել ցանկացած մասշտաբի միջոցառումներ:

Правительство решило выделить 2.641 млрд драмов из резервного фонда для организации 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP 17). Министр окружающей среды Хамбардзум Матевосян отметил, что конференция пройдет в октябре 2026 года, в ней примут участие представители 196 стран.
По словам министра, организационные работы активно ведутся, и заключены рамочные контракты. Общая сумма расходов на организацию конференции составляет около 2.641 млрд драмов, в рамках которых планируется арендовать 4 палатки, а также приобрести мебель и оборудование.
Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул важность проведения COP17 на должном уровне, отметив, что ожидается участие 10,000-15,000 человек, что создаст большие возможности для развития туризма. Он также отметил, что это вложение дает возможность Армении принимать мероприятия любого масштаба.