Պահուստային ֆոնդից 2.641 մլրդ դրամ կհատկացվի COP17-ի համար
Կառավարությունը որոշել է պահուստային ֆոնդից 2.641 մլրդ դրամ հատկացնել «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP 17) կազմակերպման համար։ Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը նշել է, որ համաժողովը տեղի կունենա 2026 թվականի հոկտեմբերին, որտեղ կմասնակցեն 196 երկրների ներկայացուցիչներ:
Նախարարի խոսքով, կազմակերպչական աշխատանքներն ակտիվ ընթանում են, և կնքվել են շրջանակային պայմանագրեր։ Համաժողովի կազմակերպման ծախսերը գնահատվում են շուրջ 2.641 մլրդ դրամ, որի շրջանակներում նախատեսվում է վարձակալել 4 վրաններ, ձեռք բերել կահույք և սարքավորումներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է COP17-ի պատշաճ մակարդակով անցկացումը, նշելով, որ միջոցառմանը սպասվում է 10,000-15,000 մասնակից, ինչը մեծ հնարավորություն է տուրիզմի զարգացման համար։ Նա ընդգծել է, որ այս ներդրումը նաև հնարավորություն է տալիս Հայաստանի Հանրապետությանը հյուրընկալել ցանկացած մասշտաբի միջոցառումներ:

2.641 Billion Drams Allocated from Reserve Fund for COP17
The government has decided to allocate 2.641 billion drams from the reserve fund for organizing the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP 17). Minister of Environment Hambardzum Matevosyan stated that the conference will take place in October 2026, with representatives from 196 countries participating.
According to the minister, organizational work is actively underway, and framework contracts have been signed. The total estimated cost for organizing the conference is around 2.641 billion drams, which includes the rental of 4 tents and the purchase of furniture and equipment.
Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized the importance of conducting COP17 at a high level, noting that 10,000-15,000 participants are expected, which presents a significant opportunity for tourism development. He highlighted that this investment also allows the Republic of Armenia to host events of any scale.