Այսօրվանից ուժի մեջ է մտնում մի շարք պաշտոններ զբաղեցնելու համար գործող առավելագույն տարիքի՝ 65 տարեկանի շեմի վերացման կարգավորումը։ Այդ մասին հայտնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Մասնավորապես, փոփոխությունը վերաբերում է քաղաքացիական, մաքսային, հարկային և համայնքային ծառայության, Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության պաշտոններին, վարչական պաշտոն զբաղեցնող աշխատակազմի ղեկավարներին, պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների գործադիր մարմինների ղեկավարներին, մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների տնօրեններին, ինչպես նաև անձնական տվյալների պաշտպանության լիազորված մարմնի ղեկավարի պաշտոնին։
Նոր կարգավորմամբ՝ վերոնշյալ պաշտոններում աշխատանքային գործունեությունը շարունակելու հնարավորությունն այլևս չի պայմանավորվի անձի՝ որոշակի տարիքի հասնելու հանգամանքով։
Միաժամանակ, «Հանրային ծառայության մասին», «Համայնքային ծառայության մասին», «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» և «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» օրենքներում կստեղծվեն իրավական հիմքեր, որոնք հանրային, համայնքային ու քաղաքացիական ծառայողներին, ինչպես նաև պետական կազմակերպությունների գործադիր մարմինների ղեկավարներին հնարավորություն կտան դառնալ խնամատար ծնող և երեխայի խնամքն իրականացնելու համար ստանալ վարձատրություն։

News | 2026/08/15 18:01
As of today, a new regulation abolishing the maximum age limit of 65 years for holding certain positions comes into effect. This was announced by the Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia.
Specifically, the changes apply to civil, customs, tax, and municipal service positions, positions within the National Assembly's staff, heads of administrative offices, heads of executive bodies of state non-commercial organizations, directors of vocational educational institutions, as well as the head of the authorized body for personal data protection.
Under the new regulation, the possibility of continuing work in the aforementioned positions will no longer depend on reaching a certain age.
At the same time, legal grounds will be established in the laws on public service, municipal service, state non-commercial organizations, and vocational education and training, allowing public, municipal, and civil servants, as well as heads of executive bodies of state organizations, to become foster parents and receive remuneration for caring for children.