Այսօրվանից ուժի մեջ է մտնում մի շարք պաշտոններ զբաղեցնելու համար գործող առավելագույն տարիքի՝ 65 տարեկանի շեմի վերացման կարգավորումը։ Այդ մասին հայտնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Մասնավորապես, փոփոխությունը վերաբերում է քաղաքացիական, մաքսային, հարկային և համայնքային ծառայության, Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության պաշտոններին, վարչական պաշտոն զբաղեցնող աշխատակազմի ղեկավարներին, պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների գործադիր մարմինների ղեկավարներին, մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների տնօրեններին, ինչպես նաև անձնական տվյալների պաշտպանության լիազորված մարմնի ղեկավարի պաշտոնին։
Նոր կարգավորմամբ՝ վերոնշյալ պաշտոններում աշխատանքային գործունեությունը շարունակելու հնարավորությունն այլևս չի պայմանավորվի անձի՝ որոշակի տարիքի հասնելու հանգամանքով։
Միաժամանակ, «Հանրային ծառայության մասին», «Համայնքային ծառայության մասին», «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» և «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» օրենքներում կստեղծվեն իրավական հիմքեր, որոնք հանրային, համայնքային ու քաղաքացիական ծառայողներին, ինչպես նաև պետական կազմակերպությունների գործադիր մարմինների ղեկավարներին հնարավորություն կտան դառնալ խնամատար ծնող և երեխայի խնամքն իրականացնելու համար ստանալ վարձատրություն։

Вступает в силу порядок отмены максимального возрастного порога для занятия ряда должностей
С сегодняшнего дня вступает в силу порядок отмены максимального возрастного порога для занятия ряда должностей, установленного на уровне 65 лет. Об этом сообщает Министерство труда и социальных вопросов Армении.
В частности, изменения касаются гражданской, таможенной, налоговой и муниципальной службы, должностей в аппарате Национального собрания, руководителей административных аппаратов, руководителей исполнительных органов государственных некоммерческих организаций, директоров профессиональных учебных заведений, а также руководителя уполномоченного органа по защите персональных данных.
Согласно новому регулированию, возможность продолжения трудовой деятельности на вышеуказанных должностях больше не будет зависеть от достижения определенного возраста.
Одновременно в законах «О государственной службе», «О муниципальной службе», «О государственных некоммерческих организациях» и «О профессиональном образовании и обучении» будут созданы правовые основания, которые позволят государственным, муниципальным и гражданским служащим, а также руководителям исполнительных органов государственных организаций стать опекунами и получать вознаграждение за осуществление ухода за ребенком.