«Ուժեղ Հայաստան» խմբակցությունը դեղերի ներմուծման վերաբերյալ նախագիծ կներկայացնի, որը կնպաստի դեղերի էժանացմանը: Հայաստանում 3900 դեղամիջոց է գրանցված, որից դեղատներում կարելի է հանդիպել շուրջ 2000-ը։ ԱԺ-ում ասաց «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը՝ միաժամանակ հավելելով, որ եվրոպական պետություններում մինչև 25 հազար դեղամիջոց է գրանցված:
«Կարելի է վերցնել գերմանական, ֆրանսիական, բրիտանական փորձը, ընտրել ոչ անհայտ ծագման դեղամիջոցներ՝ ճանաչելիության սկզբունքով, ճանաչել, գրանցել այդ դեղամիջոցները, սահմանել ծանուցման համակարգ։ Դա հնարավորություն կընձեռի Հայաստանում խուսափել բազմաթիվ բյուրակրատական ռիսկերից։ Այսինքն, եթե ուզում ես դեղամիջոց ներմուծել, ուղղակի ծանուցում ներկայացրու և սկսի աշխատել։ Դա կբերի, բնականաբար, դեղերի էժանացմանը, ինչի մասին մեր խմբակցությունը, մեր դաշինքը նախընտրական ժամանակաշրջանում խոսում էր»,- ասաց Աբրահամյանը:
Նա դիմեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լուսինե Բադալյանին, ում թեկնածրությունն է առաջադրվել ԱԺ առողջապահության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում. «Ի՞նչն է խանգարում, որպեսզի դա առաջիկայում իրագործենք»։ Լ. Բադալյանն ասաց, որ նուրբ և զգայուն հարց է, առաջարկեց ներկայացնել օրենսդրական նախաձեռնություն՝ քննարկելու դրական և խնդրահարույց կողմերը։ Տիգրան Աբրահամյանն ասաց, որ նման նախագծով խմբակցությունն անպայման հանդես կգա:

Группа «Сильный Армения» представит проект по импорту лекарств, который будет способствовать снижению цен на лекарства. В Армении зарегистрировано 3900 лекарственных средств, из которых в аптеках можно встретить около 2000. Об этом в Национальном Собрании заявил секретарь фракции «Сильный Армения» Тигран Абрахамян, добавив, что в европейских странах зарегистрировано до 25 тысяч лекарств.
«Можно взять опыт Германии, Франции, Великобритании, выбрать не слишком неизвестные препараты по принципу узнаваемости, признать и зарегистрировать эти лекарства, установить систему уведомлений. Это позволит избежать многих бюрократических рисков в Армении. То есть, если вы хотите импортировать лекарство, просто подайте уведомление и начните работать. Это, конечно, приведет к снижению цен на лекарства, о чем наша фракция и наш альянс говорили в предвыборный период», - сказал Абрахамян.
Он обратился к депутату фракции «Гражданский договор» Лусине Бадалян, чья кандидатура выдвинута на пост председателя постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения: «Что мешает нам реализовать это в ближайшее время?» Л. Бадалян сказала, что это деликатный и чувствительный вопрос и предложила представить законодательную инициативу для обсуждения положительных и проблемных сторон. Тигран Абрахамян заявил, что фракция обязательно выступит с таким проектом.