Դեռևս 4 տարի առաջ՝ 2022 թվականի ամռանը, կառավարության նիստերից մեկում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ լրիվ նոր գյուղ կառուցելու մասին։ Այս նախագիծը կապված էր Կապսի ջրամբարի շինարարության հետ, որի ընթացքում Ջրաձոր գյուղը պետք է տեղափոխվեր 5 կիլոմետր հեռավորության վրա՝ Գյումրիին ավելի մոտ։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր, որ կարևոր է, որպեսզի նախագիծը հաջող ընթանա, և նոր գյուղը համապատասխանի 21-րդ դարի պահանջներին։ Սակայն, չինական «Շանսի Քոնսթրաքշն Ինվեսթմենթ Գրուպ» ընկերությունը, որը շահել էր միջազգային մրցույթը, 2025 թվականին հեռացվեց Հայաստանից, ինչը հանգեցրեց նախագծի ձախողման։
Այս նախագծի համար տրամադրվել էր 68.5 միլիոն եվրոյի վարկ՝ գերմանական KFW բանկից, սակայն այժմ կառավարության ներկայացուցիչները նշում են, որ նոր նախագծի պատվիրման փուլում են, և շինարարությունը նախատեսվում է սկսել հաջորդ տարվա սկզբին։

Куда пропала деревня мечты Никол Пашиняна
Четыре года назад, летом 2022 года, на одном из заседаний правительства премьер-министр Никол Пашинян объявил о строительстве совершенно новой деревни в истории независимого Армении. Этот проект был связан со строительством Капанского водохранилища, в ходе которого деревня Джрадзор должна была быть перемещена на 5 километров ближе к Гюмри.
Никол Пашинян отметил, что важно, чтобы проект прошел успешно, и новая деревня соответствовала требованиям XXI века. Однако китайская компания «Шанси Констракшн Инвестмент Груп» была исключена из проекта в 2025 году, что привело к его провалу.
На этот проект был предоставлен кредит в 68,5 миллиона евро от немецкого банка KFW, но сейчас представители правительства отмечают, что они находятся на этапе заказа нового проекта, и строительство планируется начать в начале следующего года.