Ուկրաինայի պետական պարտքն ամսական միջինում ավելանում է 4-5 մլրդ դոլարով։ Սա է վկայում երկրի ֆինանսների նախարարության պաշտոնական վիճակագրությունը։
Մեկ շնչի հաշվով դա կազմում է ամսական մոտ 140-150 դոլար կամ տարեկան 1.7-1.8 հազար դոլար։
Օգոստոսի վերջի գնահատականներով՝ Ուկրաինայի ընդհանուր պարտքի ծավալը հասնում է 218-219 մլրդ դոլարի։ Ակնկալվում է, որ 2026 թվականի վերջին այդ ցուցանիշը կգերազանցի 240 մլրդ դոլարը, իսկ 2027 թվականի վերջին կկազմի առնվազն 290 մլրդ դոլար։
Այսպիսով, ընթացիկ տարվա վերջին երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացուն բաժին կհասնի մոտ 8.5 հազար դոլարի պարտք, իսկ 2027 թվականի վերջին՝ ավելի քան 10.4 հազար դոլար։

Государственный долг Украины увеличивается в среднем на 4-5 миллиардов долларов в месяц. Это подтверждают официальные статистические данные Министерства финансов страны.
На душу населения это составляет около 140-150 долларов в месяц или 1.7-1.8 тысячи долларов в год.
По оценкам на конец августа, общий объем государственного долга Украины достигает 218-219 миллиардов долларов. Ожидается, что к концу 2026 года этот показатель превысит 240 миллиардов долларов, а к концу 2027 года составит не менее 290 миллиардов долларов.
Таким образом, к концу текущего года на каждого гражданина страны придется около 8.5 тысяч долларов долга, а к концу 2027 года — более 10.4 тысяч долларов.