Ուկրաինայի պետական պարտքն ամսական միջինում ավելանում է 4-5 մլրդ դոլարով։ Սա է վկայում երկրի ֆինանսների նախարարության պաշտոնական վիճակագրությունը։
Մեկ շնչի հաշվով դա կազմում է ամսական մոտ 140-150 դոլար կամ տարեկան 1.7-1.8 հազար դոլար։
Օգոստոսի վերջի գնահատականներով՝ Ուկրաինայի ընդհանուր պարտքի ծավալը հասնում է 218-219 մլրդ դոլարի։ Ակնկալվում է, որ 2026 թվականի վերջին այդ ցուցանիշը կգերազանցի 240 մլրդ դոլարը, իսկ 2027 թվականի վերջին կկազմի առնվազն 290 մլրդ դոլար։
Այսպիսով, ընթացիկ տարվա վերջին երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացուն բաժին կհասնի մոտ 8.5 հազար դոլարի պարտք, իսկ 2027 թվականի վերջին՝ ավելի քան 10.4 հազար դոլար։

Ukraine's national debt is increasing by an average of $4-5 billion per month, according to official statistics from the country's Ministry of Finance.
This amounts to approximately $140-150 per person per month or $1.7-1.8 thousand annually.
As of the end of August, Ukraine's total debt volume reaches $218-219 billion. It is expected that by the end of 2026, this figure will exceed $240 billion, and by the end of 2027, it will be at least $290 billion.
Thus, by the end of the current year, each citizen of the country will have a debt of about $8,500, and by the end of 2027, more than $10,400.