Ուկրաինայից հացահատիկի արտահանումը խցանումների պատճառով դանդաղում է
Դանուբ գետի Սուլինա ջրանցքի մոտակայքում ավելի քան 70 նավ սպասում է ուկրաինական նավահանգիստներ մուտք գործելուն՝ արտահանման համար նախատեսված հացահատիկ բեռնելու նպատակով։ Այդ մասին տեղեկացնում է Reuters-ը։ Նավավարների պակասը և այլ բեռներին տրվող առաջնահերթությունը հանգեցրել են երկարատև ուշացումների։
Երբ ռուսական հարձակումները փաստացի արգելափակեցին Ուկրաինայի սևծովյան նավահանգիստները, որոնց բաժին էր ընկնում երկրի հացահատիկի արտահանման 90%-ը, որոշ բեռնափոխադրումներ վերաուղղորդվեցին դեպի Դանուբ գետի նավահանգիստներ, որոնք շատ ավելի փոքր թողունակություն ունեն։ Իրավիճակն ավելի է բարդացնում օդային տագնապների հաճախակիությունը, որոնք դադարեցնում են նավահանգիստների ողջ աշխատանքը։
Ուկրաինան հացահատիկ արտահանող աշխարհի խոշորագույն երկրներից է, և արտահանման գործընթացում առաջացած խափանումները կարող են հանգեցնել համաշխարհային գների բարձրացման։

Экспорт зерна из Украины замедляется из-за пробок
В районе канала Сулина на реке Дунай более 70 судов ожидают входа в украинские порты для загрузки зерна, предназначенного для экспорта. Об этом сообщает Reuters. Недостаток моряков и приоритет, предоставляемый другим грузам, привели к длительным задержкам.
Когда российские атаки фактически заблокировали черноморские порты Украины, которые составляли 90% экспорта зерна страны, некоторые грузоперевозки были перенаправлены в порты на реке Дунай, которые имеют гораздо меньшую пропускную способность. Ситуацию дополнительно усложняют частые воздушные тревоги, которые останавливают всю работу портов.
Украина является одной из крупнейших стран-экспортеров зерна в мире, и сбои в процессе экспорта могут привести к росту мировых цен.