Fire Point ընկերության գլխավոր տնօրեն Իրինա Տերեխը նշում է, որ Ուկրաինան "ծանր ճանապարհով է սովորել", որ ռազմական ուժը կարևոր է դիվանագիտության հասնելու համար։ Նրա խոսքերը գալիս են այն ժամանակ, երբ Կիևի աճող անօդաչու թռչող սարքերի արշավը Ռուսաստանի դեմ կարծես թե վերականգնել է հույսերը, որ պատերազմը կարող է փոխվել Ուկրաինայի օգտին։
Տերեխը նշել է, որ "Ռուսների հետ կարելի է կռվել անօդաչու թռչող սարքերով և հրթիռներով, բայց ինչպես կարելի է կռվել բյուրոկրատիայի դեմ, երբ չես կարող ստանալ անհրաժեշտ փաստաթուղթը"։
Fire Point-ը, որը ներկայումս ապահովում է Ուկրաինայի խորքային հարվածների 60%-ը, հիմնադրվել է 2022 թվականին՝ Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժման արձագանք։ Ընկերությունը 2022 թվականին արտադրել է մոտ 200 անօդաչու թռչող սարք, իսկ այժմ աշխատակիցների թիվը հասնում է 7000-ի։ Տերեխը նշում է, որ սպասվում է, որ թիմը մինչև տարվա վերջ կարտադրի ավելի քան 100,000 անօդաչու թռչող սարք։
Նա նաև ընդգծել է, որ Ուկրաինայի ռազմավարությունները փոխվում են, և ընկերությունն անում է ամեն ինչ, որպեսզի աջակցի Ուկրաինայի խորքային հարվածային նպատակներին։
Fire Point-ը հայտնի է FP-1 և FP-5 Flamingo անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ, իսկ Տերեխը նշել է, որ ընկերությունը նպատակ ունի արտադրել բալիստիկ հրթիռների հակահարվածիչներ, որոնք կարժենան ավելի քիչ, քան ԱՄՆ-ի Patriot համակարգերը։

Внутри стартапа, который поддерживает глубокую ударную кампанию Украины
Генеральный директор компании Fire Point Ирина Терех говорит, что Украина "научилась на горьком опыте", что военная сила является важной для достижения дипломатии. Ее комментарии приходят в то время, когда растущая кампания дронов Киева против России, похоже, возродила надежды на то, что война может измениться в пользу Украины.
Терех отметила, что "с русскими можно сражаться дронами и ракетами, но как бороться с бюрократией, когда вы не можете получить необходимый документ".
Fire Point, которая в настоящее время обеспечивает более 60% глубоких ударов Украины, была основана в 2022 году в ответ на полномасштабное вторжение России. Компания произвела около 200 дронов в 2022 году, а сейчас число сотрудников достигло 7000. Терех отмечает, что ожидается, что команда произведет более 100,000 дронов к концу года.
Она также подчеркнула, что стратегии Украины меняются, и компания делает все возможное, чтобы поддержать амбиции Украины в области глубоких ударов.
Fire Point известна производством дронов FP-1 и FP-5 Flamingo, а Терех отметила, что компания стремится производить противоракетные системы по цене, значительно ниже, чем у американских Patriot.