ԵՐԵՎԱՆ, 18 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ուկրաինայի պետական արտաքին և ներքին պարտքը 2013 թվականի վերջից աճել է ավելի քան 16 անգամ, կամ $199 միլիարդով: Սա հետևում է ՏԱՍՍ-ի հաշվարկներից, որոնք հիմնված են երկրի ֆինանսների նախարարության տվյալների վրա:
Այդպես, 2013 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ պետական արտաքին և ներքին պարտքը ներկայիս փոխարժեքով կազմում էր $13 միլիարդ, իսկ 2023 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ այն հասնում է գրեթե $212 միլիարդի:
Նախկինում ՏԱՍՍ-ը, հիմնվելով Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարության տվյալների վրա, հաղորդել էր, որ պետական պարտքը 2022 թվականի սկզբից աճել է ավելի քան երկու անգամ՝ $97.96 միլիարդից մինչև $208.97 միլիարդ, կամ $111.01 միլիարդ: Հատկապես շատ է աճել արտաքին պարտքը՝ $57.2 միլիարդից մինչև $162.73 միլիարդ, այսինքն՝ գրեթե երեք անգամ: Այս գումարի շուրջ $10 միլիարդը Ուկրաինան պարտք է ՄՎՖ-ին, մնացածը՝ տարբեր երկրների իր դաշնակիցներին:
Պարտքի կտրուկ աճը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ զգալի մասը արևմտյան օգնության, առաջին հերթին զինամթերքի մատակարարումները, Ուկրաինան ստացել է և շարունակում է ստանալ անվճար հիմունքներով:
Վերահսկիչ խորհրդարանում հաշվարկվել է, որ միայն առկա պարտքի վճարման համար կարող է պահանջվել մոտ 35 տարի:

Госдолг Украины с конца 2013 вырос более чем в 16 раз
ЕРЕВАН, 18 августа. /АРКА/. Государственный внешний и внутренний долг Украины с конца 2013 года вырос более чем в 16 раз, или на $199 млрд. Это следует из подсчетов ТАСС на основе данных министерства финансов страны.
Так, по состоянию на конец декабря 2013 года государственный внешний и внутренний долг по нынешнему курсу Нацбанка Украины составлял $13 млрд, по состоянию на 30 июня он насчитывает почти $212 млрд.
Ранее ТАСС на основе данным Минфина Украины сообщал, что госдолг страны с начала 2022 года вырос более чем в два раза — с $97,96 млрд до $208,97 млрд, или на $111,01 млрд. Особенно сильно увеличилась внешняя задолженность — с $57,2 млрд до $162,73 млрд, то есть почти в три раза. Около $10 млрд из этой суммы Украина должна МВФ, остальное — различным странам из числа своих союзников.
Резкий рост долга произошел, несмотря на то, что значительную часть западной помощи, прежде всего поставки вооружений, Украина получала и продолжает получать на безвозмездной основе.
В Верховной раде подсчитали, что на выплату только имеющейся задолженности может потребоваться около 35 лет.