Այս տարի Ուկրաինայի պաշտպանական բյուջեում 23 միլիարդ եվրոյի ճեղքվածք է առաջացել, ինչը Կիևին ստիպում է շտապ ֆինանսական միջոցներ փնտրել: Գումարն անհրաժեշտ է ոչ միայն զենքի և հակաօդային պաշտպանության, այլև զինվորներին վճարելու, զոհվածների ընտանիքներին աջակցելու և Ուկրաինային 2027 թվականը սկսելու համար անհրաժեշտ պաշարներով ապահովելու համար:
«Մենք ձեզ չենք խնդրում կռվել մեր փոխարեն։ Տվեք Ուկրաինային ամեն ինչ այս պատերազմը կանգնեցնելու համար, կանգնեցնելու ավելի արագ, քան Պուտինը կկարողանա սկսել հաջորդը»,- հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին:
Ֆինանսական պակասորդն առաջացել է այն բանից հետո, երբ պաշտպանության նախարարությունը առաջ է քաշել ի սկզբանե տարվա երկրորդ կեսի համար նախատեսված ծախսերը, մինչդեռ ԵՄ-ի 90 միլիարդ եվրոյի վարկը հապաղել է Հունգարիայի հարուցած խոչընդոտների պատճառով:
Այս պակասորդն ավելանում է այն 30 միլիարդ եվրոյին, որը Եվրոպան արդեն խոստացել է Ուկրաինային այս տարի՝ 90 միլիարդ եվրոյի վարկի շրջանակներում:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Էնդի Բըրնհեմը երկուշաբթի օրը Կիևում էր՝ մասնակցելու այսպես կոչված «կամավորների կոալիցիայի» հանդիպմանը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան, Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Լյուկ Ֆրիդենը, Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսը, Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբը և հյուսիսային ու բալթյան այլ առաջնորդներ նույնպես անձամբ մասնակցել են միջոցառմանը, իսկ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը միացել են հեռավար:
«Ուկրաինացի ժողովուրդն արժանի է ոչ միայն շարունակական աջակցության, այլև մեր երախտագիտությանը… Ես վճռականորեն տրամադրված եմ, որ մենք կամավորների կոալիցիան կաշխատենք միասին՝ ձեզ անհրաժեշտ աջակցությունը ցուցաբերելու համար»,- հայտարարել է Բըրնհեմը:

This year, Ukraine's defense budget has a shortfall of €23 billion, forcing Kyiv to urgently seek financial resources. The funds are needed not only for weapons and air defense but also to pay soldiers, support families of the deceased, and ensure necessary supplies for the start of 2027.
“We are not asking you to fight for us. Give Ukraine everything to stop this war, to stop it faster than Putin can start the next one,” said President Volodymyr Zelensky.
The financial shortfall arose after the defense ministry advanced spending originally planned for the second half of the year, while a €90 billion loan from the EU has been delayed due to obstacles raised by Hungary.
This shortfall adds to the €30 billion that Europe has already promised Ukraine this year as part of the €90 billion loan.
UK Prime Minister Andy Burnham was in Kyiv on Monday to attend the so-called “volunteers' coalition” meeting.
European Council President Antonio Costa, Luxembourg Prime Minister Luc Frieden, Moldova President Maia Sandu, Estonia President Alar Karis, Finland President Alexander Stubb, and other northern and Baltic leaders also attended the event in person, while French President Emmanuel Macron and German Chancellor Friedrich Merz joined remotely.
“The Ukrainian people deserve not only continued support but also our gratitude… I am determined that we will work together in the volunteers' coalition to provide you with the necessary support,” Burnham stated in his announcement.