Այս տարի Ուկրաինայի պաշտպանական բյուջեում 23 միլիարդ եվրոյի ճեղքվածք է առաջացել, ինչը Կիևին ստիպում է շտապ ֆինանսական միջոցներ փնտրել: Գումարն անհրաժեշտ է ոչ միայն զենքի և հակաօդային պաշտպանության, այլև զինվորներին վճարելու, զոհվածների ընտանիքներին աջակցելու և Ուկրաինային 2027 թվականը սկսելու համար անհրաժեշտ պաշարներով ապահովելու համար:
«Մենք ձեզ չենք խնդրում կռվել մեր փոխարեն։ Տվեք Ուկրաինային ամեն ինչ այս պատերազմը կանգնեցնելու համար, կանգնեցնելու ավելի արագ, քան Պուտինը կկարողանա սկսել հաջորդը»,- հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին:
Ֆինանսական պակասորդն առաջացել է այն բանից հետո, երբ պաշտպանության նախարարությունը առաջ է քաշել ի սկզբանե տարվա երկրորդ կեսի համար նախատեսված ծախսերը, մինչդեռ ԵՄ-ի 90 միլիարդ եվրոյի վարկը հապաղել է Հունգարիայի հարուցած խոչընդոտների պատճառով:
Այս պակասորդն ավելանում է այն 30 միլիարդ եվրոյին, որը Եվրոպան արդեն խոստացել է Ուկրաինային այս տարի՝ 90 միլիարդ եվրոյի վարկի շրջանակներում:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Էնդի Բըրնհեմը երկուշաբթի օրը Կիևում էր՝ մասնակցելու այսպես կոչված «կամավորների կոալիցիայի» հանդիպմանը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան, Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Լյուկ Ֆրիդենը, Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսը, Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբը և հյուսիսային ու բալթյան այլ առաջնորդներ նույնպես անձամբ մասնակցել են միջոցառմանը, իսկ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը միացել են հեռավար:
«Ուկրաինացի ժողովուրդն արժանի է ոչ միայն շարունակական աջակցության, այլև մեր երախտագիտությանը… Ես վճռականորեն տրամադրված եմ, որ մենք կամավորների կոալիցիան կաշխատենք միասին՝ ձեզ անհրաժեշտ աջակցությունը ցուցաբերելու համար»,- հայտարարել է Բըրնհեմը:

В этом году в оборонном бюджете Украины возник дефицит в 23 миллиарда евро, что заставляет Киев срочно искать финансовые средства. Эти деньги необходимы не только для закупки оружия и противовоздушной обороны, но и для выплаты зарплат военнослужащим, поддержки семей погибших, а также для обеспечения необходимых запасов для начала 2027 года.
«Мы не просим вас сражаться вместо нас. Дайте Украине все, чтобы остановить эту войну, остановить быстрее, чем Путин сможет начать следующую», - заявил президент Владимир Зеленский.
Финансовый дефицит возник после того, как министерство обороны выдвинуло расходы, запланированные изначально на вторую половину года, в то время как кредит в 90 миллиардов евро от ЕС задерживается из-за препятствий, вызванных Венгрией.
Этот дефицит добавляется к уже обещанным Европе 30 миллиардам евро, которые будут выделены Украине в этом году в рамках кредита в 90 миллиардов евро.
Премьер-министр Великобритании Энди Бернхэм в понедельник находился в Киеве для участия в так называемом заседании «коалиции добровольцев».
Президент Европейского совета Антониу Кошта, премьер-министр Люксембурга Люк Фриден, президент Молдовы Майя Санду, президент Эстонии Алар Карис, президент Финляндии Александр Стубб и другие северные и балтийские лидеры также лично присутствовали на мероприятии, в то время как президент Франции Эммануэль Макрон и канцлер Германии Фридрих Мерц присоединились удаленно.
«Украинский народ заслуживает не только продолжения поддержки, но и нашей благодарности... Я решительно настроен, что мы будем работать вместе в коалиции добровольцев, чтобы предоставить вам необходимую поддержку», - отметил Бернхэм в своем заявлении.