Ուկրաինան թիրախավորում է Ռուսաստանի առևտրային հսկաներին. Ozon-ը հաջորդ տնտեսական ճնշման կետն է
Ուկրաինայի անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները ընդլայնվում են Ռուսաստանի Amazon-ման նման առևտրային հսկա Wildberries-ից դեպի Ozon, ինչը ցույց է տալիս Ուկրաինայի նոր ջանքերը Ռուսաստանի տնտեսության վրա ճնշում գործադրելու համար:
Ozon-ը, Ռուսաստանի երկրորդ ամենամեծ առցանց մանրածախ վաճառողը, անցյալ երկուշաբթի գրեթե 30%-ով նվազեց իր բաժնետոմսերի արժեքը Մոսկվայի բորսայում, երբ հաղորդվեց, որ նրա պահեստները ենթարկվել են անօդաչու հարձակումների:
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ հարձակումները նպատակ ունեն խափանել ռուսական մատակարարման շղթաները և ավելացնել ֆինանսական բեռը բանկերի և բիզնեսների վրա:
Ozon-ը հայտնել է, որ հարձակումներից մեկի արդյունքում բռնկվել է հրդեհ և ավելի քան 500 աշխատակիցներ արագորեն տարհանվել են:
Ուկրաինայի ռազմավարական կենտրոնը նշել է, որ Ozon-ի և Wildberries-ի համատեղ եկամուտը անցյալ տարվա վերջի դրությամբ հասել է մոտ 140.3 միլիարդ դոլարի, ինչը կազմում է ավելի քան 5% Ռուսաստանի ՀՆԱ-ից:

Украина нацеливается на российские торговые гиганты. Ozon — следующая экономическая точка давления
Дроновые атаки Украины расширяются с российского Amazon-подобного ритейлера Wildberries на крупную электронную коммерцию Ozon, что подчеркивает новые усилия Украины по оказанию давления на экономику России.
Ozon, второй по величине онлайн-ритейлер России, на прошлый понедельник потерял почти 30% своей стоимости акций на Московской бирже после сообщений о том, что его склады подверглись атакам дронов.
Министерство обороны Украины сообщило, что атаки направлены на разрушение российских цепочек поставок и увеличение финансового бремени для банков и бизнеса.
Ozon сообщил, что в результате одной из атак произошел пожар, и более 500 сотрудников были быстро эвакуированы.
По данным Украинского центра безопасности и сотрудничества, совокупный доход Ozon и Wildberries на конец прошлого года составил около 140,3 миллиарда долларов, что эквивалентно более 5% ВВП России.