Ուկրաինան թիրախավորում է Ռուսաստանի առևտրային հսկաներին. Ozon-ը հաջորդ տնտեսական ճնշման կետն է
Ուկրաինայի անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները ընդլայնվում են Ռուսաստանի Amazon-ման նման առևտրային հսկա Wildberries-ից դեպի Ozon, ինչը ցույց է տալիս Ուկրաինայի նոր ջանքերը Ռուսաստանի տնտեսության վրա ճնշում գործադրելու համար:
Ozon-ը, Ռուսաստանի երկրորդ ամենամեծ առցանց մանրածախ վաճառողը, անցյալ երկուշաբթի գրեթե 30%-ով նվազեց իր բաժնետոմսերի արժեքը Մոսկվայի բորսայում, երբ հաղորդվեց, որ նրա պահեստները ենթարկվել են անօդաչու հարձակումների:
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ հարձակումները նպատակ ունեն խափանել ռուսական մատակարարման շղթաները և ավելացնել ֆինանսական բեռը բանկերի և բիզնեսների վրա:
Ozon-ը հայտնել է, որ հարձակումներից մեկի արդյունքում բռնկվել է հրդեհ և ավելի քան 500 աշխատակիցներ արագորեն տարհանվել են:
Ուկրաինայի ռազմավարական կենտրոնը նշել է, որ Ozon-ի և Wildberries-ի համատեղ եկամուտը անցյալ տարվա վերջի դրությամբ հասել է մոտ 140.3 միլիարդ դոլարի, ինչը կազմում է ավելի քան 5% Ռուսաստանի ՀՆԱ-ից:

Ukraine is targeting Russia’s retail giants. Ozon is the next economic pressure point
Ukraine's drone campaign is expanding from Russia's Amazon-style retail giant Wildberries to major e-commerce marketplace Ozon, highlighting Ukraine's new efforts to apply pressure on Russia's economy.
Ozon, Russia's second-largest online retailer, saw its shares plunge nearly 30% on the Moscow Exchange on Monday after reports of drone strikes on its warehouses.
Ukraine's Ministry of Defense stated that the attacks aim to disrupt Russian supply chains and increase the financial burden on banks and businesses.
Ozon reported that one of the attacks caused a fire, and more than 500 employees were evacuated swiftly.
The combined revenue of Ozon and Wildberries reached approximately $140.3 billion by the end of last year, equivalent to more than 5% of Russia's GDP.