Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Գիյոմ Մերսիեն Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ ուկրաինական կողմը ներկայացրել է, թե ինչպես է նախատեսում օգտագործել հացահատիկային արտադրանքը և ինչ նպատակներով է անհրաժեշտ ֆինանսավորումը։ Նրա խոսքով՝ խոսքը բանկային պարտքերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման, ինչպես նաև գյուղատնտեսական արտադրողների համար վարկերի տրամադրման ապահովման մասին է։
Եվրահանձնաժողովում նաև հայտարարել են, որ ուշադիր հետևում են Սև ծովում ստեղծված իրավիճակին, քանի որ այն ազդում է ոչ միայն գյուղատնտեսության, այլև ընդհանուր առմամբ Ուկրաինայի տնտեսության վրա։
Մերսիեն հայտնել է, որ ԵՄ-ն շարունակում է կապ պահպանել ուկրաինացի գործընկերների հետ։ Բացի այդ, վերջերս Եվրամիության պատվիրակությունը հանդիպել է Ուկրաինայի գյուղատնտեսության նախարարի հետ։
Առանձին ուղղությամբ ԵՀ-ն շարունակում է Ռումինիայի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ քննարկել «համերաշխության միջանցքներ» կոչվող այլընտրանքային երթուղիներով արտադրանքի փոխադրման իրավիճակը։ Այդ ուղիներն օգտագործվում են ուկրաինական արտադրանքը արտահանելու համար՝ ծովային լոգիստիկայի համար առկա սահմանափակումների և ռիսկերի պայմաններում։
Միևնույն ժամանակ, Եվրահանձնաժողովի՝ Կիևի խնդրանքին արձագանքելու կոնկրետ ժամկետները դեռ չեն նշվում։ ԵՀ ներկայացուցիչը նշել է, որ այս հարցի շուրջ խորհրդակցությունները շարունակվում են։
Միևնույն ժամանակ, Լեհաստանում ֆերմերները հայտարարել են, որ իրենց երկրի տարածքով տարանցիկ տեղափոխվող էժան ուկրաինական հացահատիկը իրականում մնում է տեղական շուկայում, հաղորդել է Politico պարբերականը։
«Փաստաթղթերն ուղարկվում են Լիտվա, Չեխիա կամ Սլովակիա, իսկ հացահատիկը մնում է Լեհաստանում», – պարբերականը մեջբերում է Լյուբլինի գյուղատնտեսական պալատի ղեկավար Գուստավ Ենդրեեկին։
Վարշավան արդեն Կիևի հետ բանակցություններ է վարում Լեհաստանի տարածքով հացահատիկի փոխադրմանն աջակցելու շուրջ։ Լեհաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մաչեյ Վևյուրը հստակեցրել է, որ երկխոսությունը վերաբերում է «բացառապես ուկրաինական հացահատիկը երրորդ երկրներ անարգել փոխադրելուն»։ Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ Լեհաստանի իշխանությունները շարունակում են համագործակցել Ուկրաինայի հետ և աջակցում են տարանցման կազմակերպմանը։

Украина просит у ЕС еще 220 миллионов евро помощи для сельского хозяйства
Официальный представитель Европейской комиссии Гийом Мерсье заявил на пресс-конференции в Брюсселе, что украинская сторона представила, как планирует использовать зерновую продукцию и для каких целей необходимо финансирование. По его словам, речь идет о субсидировании процентных ставок по банковским долгам, а также о предоставлении кредитов сельскохозяйственным производителям.
В Европейской комиссии также заявили, что внимательно следят за ситуацией в Черном море, так как она влияет не только на сельское хозяйство, но и на экономику Украины в целом.
Мерсье сообщил, что ЕС продолжает поддерживать связь с украинскими партнерами. Кроме того, недавно делегация Европейского Союза встретилась с министром сельского хозяйства Украины.
В отдельном направлении ЕС продолжает обсуждать с Румынией, Молдовой и Украиной ситуацию с транспортировкой продукции по альтернативным маршрутам, называемым «коридорами солидарности». Эти маршруты используются для экспорта украинской продукции в условиях существующих ограничений и рисков морской логистики.
В то же время конкретные сроки ответа Европейской комиссии на просьбу Киева пока не называются. Представитель ЕС отметил, что консультации по этому вопросу продолжаются.
В то же время фермеры в Польше заявили, что дешевое украинское зерно, транзитом проходя через их страну, на самом деле остается на местном рынке, сообщает издание Politico.
«Документы отправляются в Литву, Чехию или Словакию, а зерно остается в Польше», – приводит издание слова главы сельскохозяйственной палаты Люблина Густава Ендреека.
Варшава уже ведет переговоры с Киевом о поддержке транспортировки зерна через территорию Польши. Представитель МИД Польши Мачей Вевюра уточнил, что диалог касается «исключительно беспрепятственной транспортировки украинского зерна в третьи страны». В то же время он подчеркнул, что польские власти продолжают сотрудничать с Украиной и поддерживают организацию транзита.