Ուկրաինան դադարեցնում է նավթային تانկերների հարձակումները JD Վանսի խնդրանքով
Ուկրաինական ուժերը հաղորդում են, որ դադարեցրել են նավթային تانկերների վրա հարձակումները Նովոռոսիյսկի նավահանգստում, ԱՄՆ-ի փոխնախագահ JD Վանսի խնդրանքով, հայտնում է Financial Times-ը՝ հղում անելով անանուն ուկրաինացի պաշտոնյաներին:
Այս խնդրանքը առաջացել է այն մտահոգությամբ, որ վերջին երկու ամսում Կասպյան խողովակաշարի ընկերության վրա իրականացված հարձակումները, որոնք երկու անգամ փակել են խողովակաշարը, ավելի են ապակայունացնում արդեն իսկ անկայուն գլոբալ նավթային շուկան:
Ուկրաինան նաև թիրախավորել է նավթային تانկերները, որոնք կանգնած են Նովոռոսիյսկի նավահանգստում:
Կասպյան խողովակաշարի ընկերությունը (CPC) շահագործում է խողովակաշարը Կասպյան ափից դեպի Նովոռոսիյսկ, որը handles Kazakhstan-ի նավթի մեծ մասը:
Վերջին հարձակումները հանգեցրել են Կազախստանի նավթի արտադրության sharp drop-ի, որը հուլիսի վերջում հասել է օրական մոտ 1 միլիոն բարելի, մինչդեռ հունիսին այն գերազանցում էր 2 միլիոն բարել:
ԱՄՆ-ի վարչակազմը CPC-ն դիտարկում է որպես Կազախստանից Եվրոպական շուկաներ էներգիա մատակարարող կարևոր ուղի:

News | 2026/08/13 05:01
Ukrainian forces have reportedly suspended drone attacks on oil tankers at the port of Novorossiysk following a request by U.S. Vice-President JD Vance, the Financial Times reported today, citing unnamed Ukrainian officials.
The request was prompted by concern that the drone attacks that shut down the Caspian Pipeline Consortium twice over the last two months were additionally destabilizing an already destabilized global oil market.
Ukraine has also targeted tankers docked at the port of Novorossiysk with drones.
The CPC operates the pipeline from the Caspian coast in northwest Kazakhstan to the Novorossiysk port, which handles most of Kazakhstan’s crude exports.
The drone attacks on the pipeline and the port caused a sharp drop in Kazakh oil production, with the daily total falling to just about 1 million barrels at the end of July, down from over 2 million barrels daily in June.
The administration views the CPC as a vital conduit of Kazakhstan-origin energy for European markets that serves as an alternative to Russian energy supplies.