Ուկրաինան դադարեցնում է նավթային تانկերների հարձակումները JD Վանսի խնդրանքով
Ուկրաինական ուժերը հաղորդում են, որ դադարեցրել են նավթային تانկերների վրա հարձակումները Նովոռոսիյսկի նավահանգստում, ԱՄՆ-ի փոխնախագահ JD Վանսի խնդրանքով, հայտնում է Financial Times-ը՝ հղում անելով անանուն ուկրաինացի պաշտոնյաներին:
Այս խնդրանքը առաջացել է այն մտահոգությամբ, որ վերջին երկու ամսում Կասպյան խողովակաշարի ընկերության վրա իրականացված հարձակումները, որոնք երկու անգամ փակել են խողովակաշարը, ավելի են ապակայունացնում արդեն իսկ անկայուն գլոբալ նավթային շուկան:
Ուկրաինան նաև թիրախավորել է նավթային تانկերները, որոնք կանգնած են Նովոռոսիյսկի նավահանգստում:
Կասպյան խողովակաշարի ընկերությունը (CPC) շահագործում է խողովակաշարը Կասպյան ափից դեպի Նովոռոսիյսկ, որը handles Kazakhstan-ի նավթի մեծ մասը:
Վերջին հարձակումները հանգեցրել են Կազախստանի նավթի արտադրության sharp drop-ի, որը հուլիսի վերջում հասել է օրական մոտ 1 միլիոն բարելի, մինչդեռ հունիսին այն գերազանցում էր 2 միլիոն բարել:
ԱՄՆ-ի վարչակազմը CPC-ն դիտարկում է որպես Կազախստանից Եվրոպական շուկաներ էներգիա մատակարարող կարևոր ուղի:

Украина приостанавливает атаки на нефтяные танкеры по просьбе JD Ванса
Украинские силы сообщают, что приостановили атаки на нефтяные танкеры в порту Новороссийска по просьбе вице-президента США JD Ванса, сообщает Financial Times со ссылкой на неназванных украинских чиновников:
Эта просьба возникла из-за опасений, что недавние атаки дронов на Каспийский трубопроводный консорциум, которые дважды закрывали трубопровод, дополнительно дестабилизируют и без того нестабильный мировой рынок нефти.
Кроме того, Украина нацеливалась на танкеры, пришвартованные в порту Новороссийска:
Каспийский трубопроводный консорциум (CPC) управляет трубопроводом от Каспийского побережья к Новороссийску, который обрабатывает большую часть казахстанской нефти:
Недавние атаки привели к резкому падению казахстанской нефтедобычи, которая в конце июля составила около 1 миллиона баррелей в день, по сравнению с более чем 2 миллионами баррелей в день в июне:
Администрация США рассматривает CPC как жизненно важный канал для поставок казахстанской энергии на европейские рынки.