Ուկրաինայի արտաքին հետախուզական ծառայությունը հայտարարություն է տարածել Մոսկվա-Երևան հարաբերությունների մասին, պնդելով, որ Ռուսաստանի ազդեցությունը Հայաստանում նվազել է.
Հետախուզական ծառայության համաձայն, Կրեմլի «պատժելու rebellious neighbor with a brandy ban» մոտեցումը այլևս արդյունավետ չէ, Factor.am հաղորդում է:
«Տարիներ շարունակ Ռուսաստանը դիտել է Հայաստանը որպես իր ան disputable foothold և pocket partner Հարավային Կովկասում, սակայն հերթական անհաջող հատուկ գործողությունից հետո, որը նպատակ ուներ干扰ել Հայաստանի ընտրությունները, Ռուսաստանը վերջապես կորցնում է իր ազդեցությունը տարածաշրջանում: Ռուսամետ ուժերը կրեցին խոշոր պարտություն խորհրդարանական ընտրություններում, և ակնկալվող ենթարկվող ներողություն ստանալու փոխարեն, Կրեմլը ստացավ Նիկոլ Փաշինյանից հստակ հեռացում և թեքում դեպի Արևմուտք»,- ասվում է հայտարարությունում:
Ուկրաինայի արտաքին հետախուզական ծառայությունը նաև նշել է, որ ի պատասխան, Ռոսպոտրեբնադզորը «հանկարծ» հայտնաբերեց հայկական apricot, cherry, fish, Jermuk mineral water և cognac-ի ռիսկերը:
«Այս լայնածավալ առևտրային սահմանափակումները, որոնք imposed ahead of the harvest season to deal Armenia an economic blow, were supposed to drive Yerevan into a dead end. But the Kremlin forgot that we no longer live in the 1990s. Pashinyan sarcastically ‘thanked’ his partners in the Eurasian Economic Union (EAEU) for recognizing the right to seek alternative trade routes and stated directly that if Russia’s actions paralyze the union, it would mark ‘the beginning of the end of the EAEU,’” the statement said.
Հետախուզական ծառայության հայտարարությունում նաև նշվում է, որ Մոսկվայի գլխավոր trump card-ը տարածաշրջանում արդեն խաղացել է 2023 թվականի աշնանը:
«Տարիներ շարունակ Կրեմլը պահեց Երևանը և Բաքուն ‘կապված’ Նաղջոր-Կարաբախի հակամարտությամբ: Բայց երբ Ադրբեջանը վերականգնեց վերահսկողությունը Կարաբախի վրա երկու օրում, ռուսական ‘խաղաղապահները’ պարզապես երկրորդական խաղացողների կարգավիճակ ստացան և ամոթալիորեն հեռացան տարածաշրջանից առաջիկա ժամկետում»,- գրել է հետախուզական ծառայությունը:
Հայտարարությունում նաև նշվում է, որ իրավիճակը բարդացել է ռազմական պարտավորությունների չկատարումից: Ուկրաինայի հետախուզական ծառայության համաձայն, երբ Ադրբեջանը առաջացավ հայկական տարածք, Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, փոխարենը օգնություն տրամադրելու, առաջարկեց ‘լուծել սահմանային հարցը’: Ծառայությունը գնահատեց, որ նման ‘պաշտպանությունից’ հետո, Ռուսաստանում վստահությունը Հայաստանում ընկել է աննախադեպ ցածր մակարդակի:
«Հասկանալով, որ իր անվան ‘միություն’ կարող է միայն մանիպուլյացիա անել, Երևանը կատարեց 180 աստիճան շրջադարձ: Երբ Ռուսաստանը խոչընդոտում էր apricot-ի ներմուծումը, Բրյուսելը բացեց իր շուկաները և հատկացրեց տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ Հայաստանի զարգացման ծրագրի համար:
Մոսկվայի մոնոպոլիան Հարավային Կովկասում պաշտոնապես նվազեցվել է զրոյի»,- ընդգծեց հայտարարությունը:
Ուկրաինայի արտաքին հետախուզական ծառայությունը գնահատեց, որ Կրեմլի վերջին ճնշման մեթոդները, այդ թվում՝ գազի գների բարձրացման սպառնալիքները և Երևանին ենթարկելու հնարավորությունները ենթարկվել են չեզոքացման:
Հայտարարությունը նաև նշեց, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումով և Թուրքիայի հետ սահմանների բացմամբ, Երևանը վերջնականապես նվազեցնում է Մոսկվայի ազդեցության հնարավորությունները և զրկում է նրան լծակներից:
Ուկրաինայի արտաքին հետախուզական ծառայությունը նաև մեջբերեց Հայաստանի կողմից Եվրոպական միության անդամակցության գործընթացի պաշտոնական հայտը որպես Կրեմլի աշխարհաքաղաքական պարտության վերջին դրսևորում:

Служба внешней разведки Украины выпустила заявление о московско-ереванских отношениях, утверждая, что влияние России в Армении снизилось.
По данным украинской разведки, подход Кремля «наказать непокорного соседа запретом на коньяк» больше не эффективен, сообщает Factor.am.
«На протяжении многих лет Россия рассматривала Армению как свою бесспорную опору и карманного партнера на Южном Кавказе, но после еще одной неудачной спецоперации по вмешательству в выборы в Армении Россия наконец теряет свое влияние в регионе. Пророссийские силы потерпели сокрушительное поражение на парламентских выборах, и вместо ожидаемого покорного извинения Кремль получил четкое дистанцирование от Никол Пашиняна и поворот на Запад», - говорится в заявлении.
Служба внешней разведки Украины также сообщила, что в ответ Роспотребнадзор «внезапно» обнаружил риски в армянских абрикосах, вишне, рыбе, минеральной воде Джермук и коньяке.
«Эти широкомасштабные торговые ограничения, введенные перед сезоном сбора урожая, должны были нанести Армении экономический удар, но Кремль забыл, что мы больше не живем в 1990-х. Пашинян саркастически ‘поблагодарил’ своих партнеров в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) за признание права искать альтернативные торговые пути и прямо заявил, что если действия России парализуют союз, это будет означать ‘начало конца ЕАЭС’», - говорится в заявлении.
В заявлении разведывательной службы также отмечается, что главный козырь Москвы в регионе уже был разыгран осенью 2023 года.
«На протяжении многих лет Кремль держал Ереван и Баку ‘связанными’ через конфликт в Нагорном Карабахе. Но когда Азербайджан восстановил контроль над Карабахом за два дня, российские ‘миротворцы’ просто были сведены к статусу второстепенных игроков и позорно покинули регион досрочно», - написала разведывательная служба.
В заявлении также говорится, что ситуация усугубилась невыполнением военных обязательств. По данным украинской разведки, когда Азербайджан вторгся на армянскую территорию в сентябре 2022 года, Организация договора о коллективной безопасности вместо оказания помощи предложила ‘решить пограничный вопрос’. Служба оценила, что после такой ‘защиты’ доверие к России в Армении упало до беспрецедентно низкого уровня.
«Понимая, что его номинальный ‘союзник’ способен только на манипуляции, Ереван совершил 180-градусный поворот. В то время как Россия препятствовала импорту абрикосов, Брюссель открыл свои рынки и выделил десятки миллионов долларов в рамках Программы развития Армении. Монополия Москвы на контроль над Южным Кавказом официально сведена к нулю», - подчеркивается в заявлении.
Служба внешней разведки Украины оценила, что последние методы давления Кремля, включая угрозы повышения цен на газ и возможность оказания давления на Ереван через инфраструктуру, также могут быть нейтрализованы.
В заявлении также отмечается, что с подписанием мирного соглашения с Азербайджаном и открытием границ с Турцией Ереван окончательно снижает возможности Москвы для влияния и лишает ее рычагов.
Служба внешней разведки Украины также привела решение Армении начать процесс официального обращения за членством в Европейском Союзе как последнее проявление геополитического поражения Кремля.