Ուկրաինայի զինված ուժերը երեկ գիշեր անօդաչու թռչող սարքերով հարվածել են Լուկոյլի ռեֆիներիային, որը գտնվում է Ռուսաստանի Պերմի մարզում, ավելի քան 1600 կմ հեռավորության վրա Ուկրաինայի-Ռուսաստանի սահմանից:
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ հարձակումը իրականացվել է «Մարինովկա» ռազմական օդանավակայանի վրա:
«Մենք շարունակելու ենք մեր հեռահար հարվածները, որպեսզի պատերազմը վերադառնա այնտեղ, որտեղից սկսվեց»,- նշել է Զելենսկին:
Ուկրաինական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ Լուկոյլի Պերմնեֆտորգսինթեզ ռեֆիներիայում մեծ հրդեհ է բռնկվել:
Ռուսաստանի Պերմի մարզի նահանգապետ Դմիտրի Մախոնինը հայտնել է, որ ռուսական ուժերը խոցել են 16 անօդաչու սարք, սակայն մեկ արդյունաբերական օբյեկտ վնասվել է:
Այս հարձակումը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Ուկրաինան նախորդ շաբաթ հարվածել էր նաև Ռոսնեֆտի ռեֆիներիային:
Ուկրաինան վերջին ամիսներին հաճախակի հարձակվում է ռուսական ռեֆիներիաների վրա, որպեսզի ստիպի Պուտինին խաղաղ բանակցությունների:

Украинская атака дронов по НПЗ ЛУКОЙЛ в России
Украинские вооруженные силы в ночь на пятницу атаковали нефтеперерабатывающий завод ЛУКОЙЛ в Пермском крае, более чем в 1600 километрах от границы с Украиной. Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что «глубокие удары» были нанесены по НПЗ в Перми и военному аэродрому в Волгоградской области.
«Мы продолжаем, через наши дальние удары, возвращать последствия войны туда, откуда она пришла», - написал Зеленский.
По сообщениям украинских СМИ, на НПЗ ЛУКОЙЛ в Пермнефтехимии возник крупный пожар.
Губернатор Пермского края Дмитрий Махонин сообщил в своем Telegram-канале, что российские силы сбили 16 дронов в Пермском крае, но одно промышленное предприятие было повреждено.
Удар по НПЗ ЛУКОЙЛ в Перми произошел через несколько часов после того, как Украина на этой неделе атаковала НПЗ, принадлежащий Роснефти, в Башкортостане, что также вызвало пожар.
На протяжении нескольких месяцев Украина целенаправленно атакует российские нефтеперерабатывающие заводы, чтобы заставить Путина начать мирные переговоры.