Ուկոմն ու FPWC-ն ապահովում են կենդանիների մշտադիտարկումը Գնիշիկում արևային էներգիայի միջոցով
Ուկոմի աջակցությամբ Կենդանիների և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) տեղադրել է երկու ինքնուրույն (էլեկտրական ցանցից դուրս) արևային էներգիայի կայան Գնիշիկում, որպեսզի ապահովի կենդանիների մշտադիտարկման տեսախցիկների անխափան աշխատանքը:
Այս նախաձեռնությունը հնարավորություն կտա FPWC մասնագետներին շարունակաբար հետևել վայրի կենդանիների շարժումներին և վարքագծին, ուսումնասիրել վտանգված տեսակների միգրացիոն ուղիները և ամրապնդել վերահսկողությունը՝ օգնելու համար կանխել ապօրինի որսը և անտառային հրդեհները: Ինքնուրույն արևային կայանները հատկապես կարևոր են հեռավոր տարածքներում, որտեղ էլեկտրական ցանց չկա, և ապահովում են մշտական էներգիայի աղբյուր, որը թույլ է տալիս տեսախցիկներին հավաքել տվյալներ 24/7:
«Մոդեռն տեխնոլոգիաները կարող են իրական արժեք ստեղծել ոչ միայն մարդկանց առօրյա կյանքում, այլ նաև բնության պահպանության գործում: Այս նախագիծը Գնիշիկում ցույց է տալիս, թե ինչպես կարելի է միավորել կապը և վերականգնվող էներգիայի լուծումները՝ ստեղծելով հուսալի, շուրջօրյա դիտարկման համակարգ հեռավոր տարածքներում: Ուկոմը հանձնառու է աջակցել նախաձեռնություններին, որոնք երկարաժամկետ էկոլոգիական ազդեցություն են ունենում և նպաստում են Հայաստանի կենսաբազմազանության պահպանմանը», - ասաց Ուկոմի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ucom and FPWC Ensure Round-the-Clock Wildlife Monitoring in Gnishik Through Solar Energy 1
Արևային էներգիայի օգտագործումը նաև նվազեցնում է կախվածությունը ավանդական էներգիայի աղբյուրներից և խթանում ավելի կայուն և շրջակա միջավայրի համար բարենպաստ տեխնոլոգիական լուծումների կիրառումը:
«Այսօրվա աշխարհում անհնար է պատկերացնել արդյունավետ կենդանիների պահպանություն առանց առաջադեմ տեխնոլոգիաների և վերականգնվող էներգիայի լուծումների ինտեգրման: Գնիշիկում ինքնուրույն արևային կայանների տեղադրումը մեր դիտարկման ջանքերը բարձրացնում է նոր մակարդակի, ապահովելով անխափան տվյալների հոսք 24/7, նույնիսկ էլեկտրական ցանցից դուրս գտնվող հեռավոր վայրերից: Սա մեզ հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ կանխել ապօրինի որսը և անտառային հրդեհները, ինչպես նաև իրականացնել խորքային գիտական հետազոտություններ վտանգված տեսակների շարժումների վերաբերյալ», - ասաց FPWC-ի հիմնադիր և տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը:
Ուկոմի և FPWC-ի համագործակցությունը շարունակվում է և նպատակ ունի բարելավել պահպանվող տարածքների դիտարկման արդյունավետությունը: Նախորդ փուլերում Ուկոմը տրամադրել է բարձրորակ ինտերնետ կապ FPWC-ի ջերմային տեսախցիկների համակարգերի համար, ինչը հնարավորություն է տվել մասնագետներին հեռակա կերպով ստանալ, վերլուծել և օգտագործել տվյալները:
Ucom and FPWC Ensure Round-the-Clock Wildlife Monitoring in Gnishik Through Solar Energy 2
Նախագծի շրջանակներում Գնիշիկի տեղական մեղվաբուծական ընտանիքները նույնպես ստացել են արևային էներգիայի վրա աշխատող էլեկտրական ցանկապատ, որը կպաշտպանի իրենց մեղվաընտանիքները արջերից: Ցանկապատը կպաշտպանի մոտ մեկ հեկտար տարածք, օգնելով չորս ընտանիքներին պահպանել իրենց մեղվաընտանիքները:
Այս համակարգը ժամանակակից և վայրի բնության համար բարենպաստ է: Երբ կենդանիները դիպչում են, արևային էներգիայի վրա աշխատող էլեկտրական ցանկապատները արտանետում են մեղմ էլեկտրական պուլս, որը խոչընդոտում է հետագա մոտեցումը՝ առանց վնաս հասցնելու: Այս «հովիվ» ցանկապատների տեղադրումը դիտվում է որպես կարճաժամկետ գործնական միջոց, մինչդեռ երկարաժամկետ նախագծերը շարունակվում են, այդ թվում՝ Ուկոմի մեծածավալ ծառատունկի ծրագիրը:

Ucom и FPWC обеспечивают круглосуточный мониторинг дикой природы в Гнишике с помощью солнечной энергии
Новости | 2026/08/05 14:54
С поддержкой Ucom FPWC установила две солнечные станции
С поддержкой Ucom Фонд по охране дикой природы и культурных ценностей (FPWC) установил две автономные (вне сетевого подключения) солнечные станции в Гнишике, чтобы обеспечить бесперебойную работу камер мониторинга дикой природы.
Эта инициатива позволит специалистам FPWC непрерывно отслеживать движение и поведение диких животных, изучать миграционные маршруты исчезающих видов и усиливать контроль для предотвращения незаконной охоты и лесных пожаров. Автономные солнечные станции особенно важны для надежной работы систем мониторинга в удаленных районах, где нет доступа к электросети. Обеспечивая независимый источник энергии, станции позволяют камерам собирать данные круглосуточно, независимо от доступа к централизованному электричеству.
«Современные технологии могут создавать реальную ценность не только в повседневной жизни людей, но и в охране природы. Этот проект в Гнишике демонстрирует, как можно объединить связь и решения на основе возобновляемой энергии для создания надежной системы мониторинга в удаленных районах. В Ucom мы стремимся поддерживать инициативы, которые обеспечивают долгосрочное воздействие на окружающую среду и способствуют сохранению биоразнообразия Армении», - сказал генеральный директор Ucom Ральф Ирикия.
Ucom and FPWC Ensure Round-the-Clock Wildlife Monitoring in Gnishik Through Solar Energy 1
Использование солнечной энергии также снижает зависимость от традиционных источников энергии и способствует более устойчивым и экологически чистым технологическим решениям для решения проблем охраны природы.
«В современном мире невозможно представить эффективную охрану дикой природы без интеграции современных технологий и решений на основе возобновляемой энергии. Установка автономных солнечных станций в Гнишике выводит наши усилия по мониторингу на новый уровень, обеспечивая непрерывный поток данных 24/7 даже из самых удаленных мест, где нет электричества. Это позволяет нам не только более эффективно предотвращать незаконную охоту и лесные пожары, но и проводить углубленные научные исследования о движении исчезающих видов», - сказал основатель и директор FPWC Рубен Хачатрян.
Партнерство между Ucom и FPWC продолжается и направлено на повышение эффективности мониторинга охраняемых территорий. На предыдущих этапах сотрудничества Ucom предоставил высококачественную интернет-связь для термокамер FPWC, что позволило специалистам удаленно получать, анализировать и использовать данные, передаваемые из охраняемых территорий в реальном времени.
Ucom and FPWC Ensure Round-the-Clock Wildlife Monitoring in Gnishik Through Solar Energy 2
В рамках инициативы местные семьи пчеловодов в Гнишике также получили солнечный электрический забор для защиты своих ульев от медведей. Забор защитит примерно один гектар земли, помогая четырем семьям сохранить свои ульи.
Система является как современной, так и дружественной к дикой природе. При контакте с животным солнечные электрические заборы излучают легкий электрический импульс, который отпугивает дальнейшее приближение, не причиняя вреда. Установка этих «пастушьих» заборов рассматривается как краткосрочная практическая мера, пока продолжаются долгосрочные проекты, включая масштабную программу по посадке деревьев от Ucom. По мере того как десятки тысяч деревьев вырастают в леса, они будут служить достаточным естественным источником пищи для диких животных.