Ուկոմի աջակցությամբ «ՍանՉայլդ» բնապահպանական ՀԿ-ն կազմակերպել է ինտերակտիվ բնապահպանական կրթական միջոցառում՝ «Հիշիր կենդանիներին» նոր կրթական խաղի ներկայացմամբ:
Խաղի միջոցով երեխաները ծանոթանում են Հայաստանում հանդիպող կենդանական տեսակներին, զարգացնելով իրենց հիշողությունը, ուշադրությունը և ճանաչողական հմտությունները: Այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի երեխաների հետաքրքրությունը բարձրացնել բնության նկատմամբ՝ մատչելի և գրավիչ ձևաչափով, միաժամանակ բարձրացնելով բնապահպանական պաշտպանության և Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանության մասին իրազեկությունը:
Ուկոմի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նույնպես մասնակցել է ամառային դպրոցի երեխաների հետ խաղի փորձնական նստաշրջանին և մասնակցել է բնապահպանական թեմաների քննարկմանը:
«Ինչպես կանաչ ընկերություն, Ուկոմը կարևոր է համարում աջակցել նախաձեռնություններին, որոնք օգնում են մարդկանց բացահայտել Հայաստանի բնությունը և խրախուսել երեխաներին հասկանալ իրենց դերը նրա պաշտպանության գործում՝ վաղ տարիքից: Բնապահպանական գիտակցությունը սկսում է զարգանալ, երբ բնության մասին գիտելիքները ներկայացվում են պարզ և գրավիչ ձևով: Խաղերը ամենաարդյունավետ կրթական գործիքներից են, քանի որ դրանք համադրում են ուսուցումը, հաղորդակցությունը և ակտիվ մասնակցությունը», - ասաց Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Բնապահպանական կրթությունը երեխաների և երիտասարդների համար գտնվում է «ՍանՉայլդ» բնապահպանական ՀԿ-ի առաքելության կենտրոնում: «Հիշիր կենդանիներին» խաղը ոչ միայն զվարճանք է, այլև երեխաներին հնարավորություն է տալիս բացահայտել Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանությունն ու եզակի կենդանական աշխարհը վաղ տարիքից: Խաղի միջոցով բնությունը գնահատելն ու պաշտպանել սովորելով, երեխաները դառնում են նրա ապագա պահապանները: Մենք ուրախ ենք Ուկոմի հետ համագործակցելու այս նախաձեռնությունում, որը մեզ թույլ է տվել ստեղծել գործնական և գրավիչ կրթական գործիք», - ասաց Սոնա Կալանտարյանը:
Միջոցառման ավարտին խաղի օրինակները հանձնվեցին Կhnko Aper ազգային մանկական գրադարանին և մասնակցող երեխաներին, թույլ տալով նրանց շարունակել ուսումնասիրել Հայաստանի կենդանական աշխարհը միջոցառման ավարտից հետո:
Այս նախաձեռնությունը նաև մաս է կազմում գիտակցության բարձրացման արշավի, որը իրականացվում է Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ հանդիպման (COP17) նախօրեին: Հրատարակվելու է 500-ից ավելի օրինակ խաղի, որոնք կբաշխվեն COP17-ի ընթացքում «Կանաչ գոտի» այցելող երեխաներին:

С поддержкой Ucom, экологическая НПО «SunChild» организовала интерактивное мероприятие по экологическому образованию в рамках Летней школы Национальной детской библиотеки им. Хнко Апера, представив новую образовательную игру «Помни животных».
С помощью игры дети узнали о животных, обитающих в Армении, развивая свою память, внимание и когнитивные навыки. Инициатива направлена на то, чтобы пробудить у детей интерес к природе в увлекательной и доступной форме, одновременно повышая осведомленность о защите окружающей среды и богатом биоразнообразии Армении.
Генеральный директор Ucom Ральф Ирикия также присоединился к детям летней школы на пробной сессии игры и принял участие в обсуждениях экологических тем.
«Как зеленая компания, Ucom считает важным поддерживать инициативы, которые помогают людям открывать природу Армении и побуждают детей с раннего возраста понимать свою роль в ее защите. Экологическая осведомленность начинает развиваться, когда знания о природе представлены в простой и увлекательной форме. Игры являются одними из самых эффективных образовательных инструментов, так как они объединяют обучение, общение и активное участие», - сказал Ральф Ирикия.
«Экологическое образование для детей и молодежи лежит в основе миссии экологической НПО «SunChild». Игра «Помни животных» - это не просто развлечение, это возможность для детей открыть богатое биоразнообразие и уникальную фауну Армении с раннего возраста. Учась ценить и защищать природу через игру, дети становятся ее будущими хранителями. Мы рады сотрудничать с Ucom в этой инициативе, которая позволила нам создать практический и увлекательный образовательный инструмент», - сказала Сона Калантарьян.
В конце мероприятия копии игры были вручены Национальной детской библиотеке им. Хнко Апера и участвующим детям, что позволило им продолжить изучение фауны Армении после мероприятия.
Инициатива также является частью кампании по повышению осведомленности, проводимой перед 17-й встречей сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17). Будет напечатано и распространено более 500 экземпляров игры для детей, посещающих «Зеленую зону» во время COP17.