Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը «դրամատիկ կերպով կրճատվում է»։
«Այն իրավիճակը, որը զարգանում է ԵԱՏՄ-ի եւ Հայաստանի հարաբերություններում, կանխատեսելի էր։ Վերջին 3-4 տարիների ընթացքում մենք Հայաստանի գործընկերներին զգուշացնում էինք, որ նման ռիսկեր առկա են, մասնավորապես՝ ապրանքաշրջանառության կրճատման ռիսկերը», - Օվերչուկի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
2024 թվականին Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը հասել էր ռեկորդային ցուցանիշի՝ շուրջ $12 միլիարդի՝ դա ահռելի թիվ է։ Անցյալ տարի այն նվազել էր՝ կազմելով մոտ $8 միլիարդի։ Այս տարի տեղի է ունենում ապրանքաշրջանառության դրամատիկ անկում. 2025 թվականի համեմատ այն կրճատվել է մոտ երկու երրորդով։ Իրավիճակն այնպիսին է, որ, ակնհայտորեն, կրճատումը շարունակվելու է», - ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետը։

Yerevan: Mediamax: Russian Deputy Prime Minister Alexey Ovechuk stated that trade between Russia and Armenia is "dramatically declining".
"The situation developing in the relations between the EAEU and Armenia was predictable. Over the past 3-4 years, we have warned our Armenian partners that such risks exist, particularly the risks of declining trade turnover," Ovechuk's words are quoted by TASS.
In 2024, trade between Russia and Armenia reached a record figure of around $12 billion - a huge number. Last year it decreased to about $8 billion. This year, there is a dramatic decline in trade turnover: compared to 2025, it has decreased by nearly two-thirds. The situation is such that, obviously, the decline will continue," said the Russian Deputy Prime Minister.