Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը «դրամատիկ կերպով կրճատվում է»։
«Այն իրավիճակը, որը զարգանում է ԵԱՏՄ-ի եւ Հայաստանի հարաբերություններում, կանխատեսելի էր։ Վերջին 3-4 տարիների ընթացքում մենք Հայաստանի գործընկերներին զգուշացնում էինք, որ նման ռիսկեր առկա են, մասնավորապես՝ ապրանքաշրջանառության կրճատման ռիսկերը», - Օվերչուկի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
2024 թվականին Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը հասել էր ռեկորդային ցուցանիշի՝ շուրջ $12 միլիարդի՝ դա ահռելի թիվ է։ Անցյալ տարի այն նվազել էր՝ կազմելով մոտ $8 միլիարդի։ Այս տարի տեղի է ունենում ապրանքաշրջանառության դրամատիկ անկում. 2025 թվականի համեմատ այն կրճատվել է մոտ երկու երրորդով։ Իրավիճակն այնպիսին է, որ, ակնհայտորեն, կրճատումը շարունակվելու է», - ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետը։

Ереван: МедиаМакс: Заместитель премьер-министра России Алексей Овечук заявил, что товарооборот между Россией и Арменией «драматически сокращается».
«Та ситуация, которая развивается в отношениях ЕАЭС и Армении, была предсказуема. В последние 3-4 года мы предупреждали армянских партнеров о наличии таких рисков, в частности, рисках сокращения товарооборота», - приводит слова Овечука ТАСС.
В 2024 году товарооборот между Россией и Арменией достиг рекордного показателя в около $12 миллиардов - это огромная цифра. В прошлом году он снизился до примерно $8 миллиардов. В этом году наблюдается драматическое падение товарооборота: по сравнению с 2025 годом он сократился почти на две трети. Ситуация такова, что, очевидно, сокращение будет продолжаться», - сказал заместитель премьер-министра России.