Օվերչուկ․ «Ռուսաստանի և Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը նվազել է երկու երրորդով»
«Ռուսաստանի և Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը 2026 թվականին նվազել է երկու երրորդով», - այսօր Ղրղըզստանում, Եվրասիական միության անդամ պետությունների վարչապետերի հավաքին ընդառաջ, հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«2024 թվականին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը հասավ ռեկորդային՝ 12 միլիարդ դոլար ցուցանիշի։ Նախորդ տարի այն նվազեց մինչև 8 միլիարդի։ Այս տարի, սակայն, առևտրաշրջանառության դրամատիկ անկում է նկատվում։ Այն կազմում է 2025-ի ցուցանիշի երկու երրորդը», - նշել է ռուսաստանցի պաշտոնյան՝ կանխատեսելով, որ անկումը շարունակվելու է։
«Իրավիճակը, որն այժմ ստեղծվել է ԵԱՏՄ և Հայաստանի միջև, կանխատեսելի էր։ Վերջին երկու տարիներին մենք մեր հայաստանցի գործընկերներին զգուշացնում էինք, որ նման ռիսկեր, այդ թվում՝ առևտրաշրջանառության անկման ռիսկեր առկա են», - նշել է Օվերչուկը։
Վերջին ամիսներին Ռուսաստանը փուլ առ փուլ սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից արտահանվող տարբեր ապրանքների համար: Տնտեսական պատժամիջոցների ֆոնին Վլադիմիր Պուտինն անձամբ էր պնդել՝ Երևանը պետք է հանրաքվե անցկացնի որոշելու՝ եվրասիակա՞ն, թե՞ եվրոպական ուղով է գնում: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասել է, թե ժողովրդական քվեարկությանը բանը կհասնի, միայն երբ Երևանը Եվրամիությանն անդամակցելու պաշտոնական դիմում ներկայացնի:

"Trade turnover between Russia and Armenia has decreased by two-thirds in 2026," said Russian Deputy Prime Minister Alexey Ovechuk today in Bishkek, ahead of a meeting of the prime ministers of the Eurasian Union member states.
"In 2024, trade turnover between Russia and Armenia reached a record high of $12 billion. Last year, it dropped to $8 billion. However, this year, a dramatic decline in trade turnover is observed. It is two-thirds of the figure from 2025," the Russian official noted, predicting that the decline will continue.
"The situation that has now arisen between the EAEU and Armenia was predictable. For the last two years, we have been warning our Armenian partners that such risks, including risks of declining trade turnover, exist," Ovechuk stated.
In recent months, Russia has gradually imposed restrictions on various goods exported from Armenia. Against the backdrop of economic sanctions, Vladimir Putin personally insisted that Yerevan hold a referendum to determine whether it is moving towards the Eurasian or European path. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan also stated that the issue of a popular vote will only arise when Yerevan officially applies for EU membership.