Օվերչուկ․ «Ռուսաստանի և Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը նվազել է երկու երրորդով»
«Ռուսաստանի և Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը 2026 թվականին նվազել է երկու երրորդով», - այսօր Ղրղըզստանում, Եվրասիական միության անդամ պետությունների վարչապետերի հավաքին ընդառաջ, հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«2024 թվականին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը հասավ ռեկորդային՝ 12 միլիարդ դոլար ցուցանիշի։ Նախորդ տարի այն նվազեց մինչև 8 միլիարդի։ Այս տարի, սակայն, առևտրաշրջանառության դրամատիկ անկում է նկատվում։ Այն կազմում է 2025-ի ցուցանիշի երկու երրորդը», - նշել է ռուսաստանցի պաշտոնյան՝ կանխատեսելով, որ անկումը շարունակվելու է։
«Իրավիճակը, որն այժմ ստեղծվել է ԵԱՏՄ և Հայաստանի միջև, կանխատեսելի էր։ Վերջին երկու տարիներին մենք մեր հայաստանցի գործընկերներին զգուշացնում էինք, որ նման ռիսկեր, այդ թվում՝ առևտրաշրջանառության անկման ռիսկեր առկա են», - նշել է Օվերչուկը։
Վերջին ամիսներին Ռուսաստանը փուլ առ փուլ սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից արտահանվող տարբեր ապրանքների համար: Տնտեսական պատժամիջոցների ֆոնին Վլադիմիր Պուտինն անձամբ էր պնդել՝ Երևանը պետք է հանրաքվե անցկացնի որոշելու՝ եվրասիակա՞ն, թե՞ եվրոպական ուղով է գնում: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասել է, թե ժողովրդական քվեարկությանը բանը կհասնի, միայն երբ Երևանը Եվրամիությանն անդամակցելու պաշտոնական դիմում ներկայացնի:

«Торговый оборот между Россией и Арменией в 2026 году снизился на две трети», - заявил сегодня в Бишкеке, перед встречей премьер-министров стран-членов Евразийского союза, заместитель премьер-министра России Алексей Овечук.
«В 2024 году торговый оборот между Россией и Арменией достиг рекордного уровня в 12 миллиардов долларов. В прошлом году он снизился до 8 миллиардов. Однако в этом году наблюдается драматическое падение торгового оборота. Он составляет две трети от показателя 2025 года», - отметил российский чиновник, предсказывая, что падение продолжится.
«Ситуация, которая сейчас сложилась между ЕАЭС и Арменией, была предсказуема. В последние два года мы предупреждали наших армянских партнеров о том, что существуют такие риски, в том числе риски падения торгового оборота», - добавил Овечук.
В последние месяцы Россия постепенно вводит ограничения на экспорт различных товаров из Армении. На фоне экономических санкций Владимир Путин лично настаивал на том, чтобы Ереван провел референдум для определения, идет ли он по евразийскому или европейскому пути. Премьер-министр Армении Никол Пашинян также заявил, что до проведения народного голосования дело не дойдет, пока Ереван не подаст официальное заявление о намерении вступить в Европейский Союз.