Ոսկին վերականգնում է «ապահով հանգրվանի» կարգավիճակը
Օգոստոսին ոսկու գնի 9% աճը՝ մինչև մոտ 4400 դոլար մեկ ունցիայի համար, վկայում է, որ թանկարժեք մետաղը կրկին սկսում է գրավել ինստիտուցիոնալ ներդրողներին և կենտրոնական բանկերին։ Դա պայմաններ է ստեղծում գների հետագա աճի համար, քանի որ շուկաներն աստիճանաբար հեռանում են Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմի պատճառած սկզբնական շոկից, հաղորդում է Reuters-ը։
Փետրվարի վերջում սկսված պատերազմը հանգեցրել էր ոսկու գնի անկմանը՝ հունվարին գրանցված ռեկորդային $5595 մեկ ունցիայի դիմաց մակարդակից մինչև հունիսին 4000 դոլարից ցածր։ Ներդրողները ձգտում էին պահպանել իրացվելիությունը, իսկ որոշ կենտրոնական բանկեր նավթի գների աճի ֆոնին ազգային տնտեսություններին աջակցելու համար օգտագործում էին սեփական պահուստները։
«Թվում է, թե վերջապես ոսկուց հանել են սահմանափակիչը»,- հայտարարել է անկախ վերլուծաբան Ռոս Նորմանը։
Օգոստոսին ոսկու գինը հաղթահարեց տեխնիկական դիմադրության երկու կարևոր մակարդակ։ Շուկային աջակցեցին նավթի գների նվազումը և ԱՄՆ-ում սպասվածից ավելի թույլ գնաճային տվյալները, որոնք նվազեցրին տոկոսադրույքների հետագա բարձրացման սպասումները։
«Եթե նավթը կրկին առաջին պլան չգա, Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը չսրվի, և նավթի գները չցատկեն վեր, ապա, թվում է, ոսկու համար ճանապարհը բաց է հետագա աճի համար»,- ասել է HSBC-ի թանկարժեք մետաղների գլխավոր վերլուծաբան Ջեյմս Սթիլը։
Ըստ Սթիլի՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում գների վերականգնման ուժը վկայում է կենտրոնական բանկերի կամ ինքնիշխան հիմնադրամների հնարավոր ակտիվության մասին։ Միևնույն ժամանակ վերլուծաբանը շեշտել է, որ դա ենթադրություն է, ոչ թե հաստատված փաստ։
Կենտրոնական բանկերի կողմից պահանջարկ
Ոսկու համար աջակցության ևս մեկ հավանական աղբյուր է դարձել խոշոր ձուլակտորների նկատմամբ ինստիտուցիոնալ պահանջարկը։ Ասիական առևտրային հարթակներում, ներառյալ՝ Չինաստանում, ոսկու ապահովագները վկայում են գնման հետաքրքրության վերականգնման մասին։ Անցած շաբաթ Չինաստանում ոսկու ապահովագինը կազմում էր 1,50 դոլար մեկ ունցիայի համար։
«Ըստ իս, իրականում խոսքը վերաբերում է այն դիրքերի վերականգնմանը, որոնք խոշոր ինստիտուցիոնալ ներդրողները զբաղեցնում էին Իրանի հետ հակամարտությունից առաջ»,- նշել է Սթիլը։
Միաժամանակ ոսկու հետագա աճին խոչընդոտում են Իրանի հետ պատերազմի դադարեցման շուրջ բանակցությունների դանդաղ ընթացքը, ոսկերչական իրերի և ներդրումային մետաղադրամների նկատմամբ թույլ պահանջարկը, ինչպես նաև ոսկով ապահովված և տոկոսադրույքների փոփոխությունների նկատմամբ զգայուն բորսայական ֆոնդեր (ETF) միջոցների ներհոսքը։
Ոսկու համաշխարհային խորհրդի (World Gold Council) տվյալներով՝ օգոստոսի առաջին կեսին նման ֆոնդերի կառավարման տակ գտնվող ակտիվներն ավելացել են ընդամենը 7 միլիարդ դոլարով՝ հասնելով 582 միլիարդ դոլարի։
Տեխնիկական ցուցանիշները նույնպես մատնանշում են աճի հնարավոր սահմանափակումները։ Հարաբերական ուժի ինդեքսը (RSI) վկայում է, որ ոսկին մոտենում է կարճաժամկետ «գերգնվածության» գոտուն։ Բացի դրանից, 200-օրյա սահող միջինը, որը այժմ գտնվում է մեկ ունցիայի համար 4504 դոլարի մակարդակում, շարունակում է դիմադրության ուժեղ մակարդակ մնալ։

Золото восстанавливает статус «безопасной гавани»
В августе цена на золото выросла на 9% до примерно 4400 долларов за унцию, что свидетельствует о том, что драгоценный металл снова начинает привлекать институциональных инвесторов и центральные банки. Это создает условия для дальнейшего роста цен, поскольку рынки постепенно отходят от первоначального шока, вызванного войной США и Израиля против Ирана, сообщает Reuters.
Война, начавшаяся в конце февраля, привела к падению цен на золото с рекордного уровня в 5595 долларов за унцию в январе до менее 4000 долларов в июне. Инвесторы стремились сохранить ликвидность, а некоторые центральные банки использовали свои резервы для поддержки национальных экономик на фоне роста цен на нефть.
«Кажется, что наконец-то золото освободилось от ограничений», - заявил независимый аналитик Росс Норман.
В августе цена на золото преодолела два ключевых уровня технического сопротивления. Рынку способствовали снижение цен на нефть и более слабые, чем ожидалось, данные по инфляции в США, которые уменьшили ожидания дальнейшего повышения процентных ставок.
«Если нефть снова не выйдет на первый план, ситуация на Ближнем Востоке не ухудшится, и цены на нефть не подскочат, то, похоже, путь для золота открыт для дальнейшего роста», - сказал главный аналитик по драгоценным металлам HSBC Джеймс Стил.
По словам Стиля, сила восстановления цен за последние две недели свидетельствует о возможной активности центральных банков или суверенных фондов. В то же время аналитик подчеркнул, что это предположение, а не установленный факт.
Спрос со стороны центральных банков
Еще одним вероятным источником поддержки для золота стал институциональный спрос на крупные слитки. На азиатских торговых платформах, включая Китай, страховщики золота сообщают о восстановлении интереса к покупкам. На прошлой неделе страховка на золото в Китае составила 1,50 долларов за унцию.
«На мой взгляд, речь идет о восстановлении позиций, которые крупные институциональные инвесторы занимали до конфликта с Ираном», - отметил Стил.
В то же время дальнейшему росту золота препятствуют медленные переговоры о прекращении войны с Ираном, слабый спрос на ювелирные изделия и инвестиционные монеты, а также приток средств в биржевые фонды (ETF), чувствительных к изменениям цен на золото и процентным ставкам.
По данным Всемирного совета по золоту, в первой половине августа активы, находящиеся под управлением таких фондов, увеличились всего на 7 миллиардов долларов, достигнув 582 миллиардов долларов.
Технические индикаторы также указывают на возможные ограничения роста. Индекс относительной силы (RSI) показывает, что золото приближается к зоне краткосрочной «перекупленности». Кроме того, 200-дневная скользящая средняя, которая сейчас находится на уровне 4504 долларов за унцию, продолжает оставаться сильным уровнем сопротивления.