Ոսկին վերականգնում է «ապահով հանգրվանի» կարգավիճակը
Օգոստոսին ոսկու գնի 9% աճը՝ մինչև մոտ 4400 դոլար մեկ ունցիայի համար, վկայում է, որ թանկարժեք մետաղը կրկին սկսում է գրավել ինստիտուցիոնալ ներդրողներին և կենտրոնական բանկերին։ Դա պայմաններ է ստեղծում գների հետագա աճի համար, քանի որ շուկաներն աստիճանաբար հեռանում են Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմի պատճառած սկզբնական շոկից, հաղորդում է Reuters-ը։
Փետրվարի վերջում սկսված պատերազմը հանգեցրել էր ոսկու գնի անկմանը՝ հունվարին գրանցված ռեկորդային $5595 մեկ ունցիայի դիմաց մակարդակից մինչև հունիսին 4000 դոլարից ցածր։ Ներդրողները ձգտում էին պահպանել իրացվելիությունը, իսկ որոշ կենտրոնական բանկեր նավթի գների աճի ֆոնին ազգային տնտեսություններին աջակցելու համար օգտագործում էին սեփական պահուստները։
«Թվում է, թե վերջապես ոսկուց հանել են սահմանափակիչը»,- հայտարարել է անկախ վերլուծաբան Ռոս Նորմանը։
Օգոստոսին ոսկու գինը հաղթահարեց տեխնիկական դիմադրության երկու կարևոր մակարդակ։ Շուկային աջակցեցին նավթի գների նվազումը և ԱՄՆ-ում սպասվածից ավելի թույլ գնաճային տվյալները, որոնք նվազեցրին տոկոսադրույքների հետագա բարձրացման սպասումները։
«Եթե նավթը կրկին առաջին պլան չգա, Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը չսրվի, և նավթի գները չցատկեն վեր, ապա, թվում է, ոսկու համար ճանապարհը բաց է հետագա աճի համար»,- ասել է HSBC-ի թանկարժեք մետաղների գլխավոր վերլուծաբան Ջեյմս Սթիլը։
Ըստ Սթիլի՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում գների վերականգնման ուժը վկայում է կենտրոնական բանկերի կամ ինքնիշխան հիմնադրամների հնարավոր ակտիվության մասին։ Միևնույն ժամանակ վերլուծաբանը շեշտել է, որ դա ենթադրություն է, ոչ թե հաստատված փաստ։
Կենտրոնական բանկերի կողմից պահանջարկ
Ոսկու համար աջակցության ևս մեկ հավանական աղբյուր է դարձել խոշոր ձուլակտորների նկատմամբ ինստիտուցիոնալ պահանջարկը։ Ասիական առևտրային հարթակներում, ներառյալ՝ Չինաստանում, ոսկու ապահովագները վկայում են գնման հետաքրքրության վերականգնման մասին։ Անցած շաբաթ Չինաստանում ոսկու ապահովագինը կազմում էր 1,50 դոլար մեկ ունցիայի համար։
«Ըստ իս, իրականում խոսքը վերաբերում է այն դիրքերի վերականգնմանը, որոնք խոշոր ինստիտուցիոնալ ներդրողները զբաղեցնում էին Իրանի հետ հակամարտությունից առաջ»,- նշել է Սթիլը։
Միաժամանակ ոսկու հետագա աճին խոչընդոտում են Իրանի հետ պատերազմի դադարեցման շուրջ բանակցությունների դանդաղ ընթացքը, ոսկերչական իրերի և ներդրումային մետաղադրամների նկատմամբ թույլ պահանջարկը, ինչպես նաև ոսկով ապահովված և տոկոսադրույքների փոփոխությունների նկատմամբ զգայուն բորսայական ֆոնդեր (ETF) միջոցների ներհոսքը։
Ոսկու համաշխարհային խորհրդի (World Gold Council) տվյալներով՝ օգոստոսի առաջին կեսին նման ֆոնդերի կառավարման տակ գտնվող ակտիվներն ավելացել են ընդամենը 7 միլիարդ դոլարով՝ հասնելով 582 միլիարդ դոլարի։
Տեխնիկական ցուցանիշները նույնպես մատնանշում են աճի հնարավոր սահմանափակումները։ Հարաբերական ուժի ինդեքսը (RSI) վկայում է, որ ոսկին մոտենում է կարճաժամկետ «գերգնվածության» գոտուն։ Բացի դրանից, 200-օրյա սահող միջինը, որը այժմ գտնվում է մեկ ունցիայի համար 4504 դոլարի մակարդակում, շարունակում է դիմադրության ուժեղ մակարդակ մնալ։

In August, the price of gold rose by 9% to about $4,400 per ounce, indicating that the precious metal is once again attracting institutional investors and central banks. This creates conditions for further price increases as markets gradually recover from the initial shock caused by the war between the U.S. and Israel against Iran, according to Reuters.
The war, which began in late February, led to a decline in gold prices from a record $5,595 per ounce in January to below $4,000 in June. Investors sought to maintain liquidity, while some central banks used their reserves to support national economies amid rising oil prices.
“It seems that gold has finally been freed from its constraints,” said independent analyst Ross Norman.
In August, the price of gold surpassed two key levels of technical resistance. The market was supported by falling oil prices and weaker-than-expected inflation data in the U.S., which reduced expectations for further interest rate hikes.
“If oil does not come back to the forefront, the situation in the Middle East does not worsen, and oil prices do not spike, then it seems the path for gold is open for further growth,” said James Steel, chief precious metals analyst at HSBC.
According to Steel, the strength of price recovery over the past two weeks indicates possible activity from central banks or sovereign funds. At the same time, the analyst emphasized that this is an assumption, not a confirmed fact.
Demand from Central Banks
Another potential source of support for gold has become institutional demand for large bars. On Asian trading platforms, including in China, gold insurers report a revival of buying interest. Last week, the insurance on gold in China was $1.50 per ounce.
“In my opinion, this is really about the restoration of positions that large institutional investors held before the conflict with Iran,” noted Steel.
At the same time, further growth in gold is hindered by the slow progress of negotiations to end the war with Iran, weak demand for jewelry and investment coins, as well as inflows into exchange-traded funds (ETFs) that are sensitive to changes in gold prices and interest rates.
According to the World Gold Council, in the first half of August, assets under management of such funds increased by only $7 billion, reaching $582 billion.
Technical indicators also point to potential growth limitations. The Relative Strength Index (RSI) indicates that gold is approaching a short-term “overbought” zone. Additionally, the 200-day moving average, currently at $4,504 per ounce, continues to remain a strong resistance level.