Ոսկին աճում է երրորդ շաբաթը շարունակ՝ ԱՄՆ դոլարի թուլացման և ֆինանսների նախարարության գործողությունների ֆոնին
Լուրեր | 2026/08/21 06:57
Ոսկու գները աճում են ԱՄՆ դոլարի թուլացման պայմաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Ոսկու գները ուրբաթ օրը աճում են և կարող են ավարտել երրորդ շաբաթը շարունակ աճով, ինչը պայմանավորված է ԱՄՆ դոլարի թուլացմամբ և ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության որոշմամբ՝ ավելացնել պետական պարտատոմսերի հետադարձ գնման ծավալները, հայտնում է Reuters.
Սպոտային ոսկու գինը 05:04 GMT-ի դրությամբ աճել է 0,4%-ով՝ հասնելով $4,537.41 մեկ ունցիայի համար, նախորդ օրը հասնելով հունիսի սկզբից առավելագույն մակարդակի: Շաբաթվա սկզբից ոսկին բարձրացել է 3,6%-ով: ԱՄՆ-ում ոսկու ֆյուչերսները աճել են 0,5%-ով՝ հասնելով $4,593.90:
Ակցիաներին աջակցել է դոլարի թուլացումը, որը ոսկին ավելի մատչելի է դարձնում այլ արժույթների տերերի համար, ինչպես նաև պարտատոմսերի եկամտաբերության փոփոխությունը:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսսենտը հայտարարել է, որ հնարավոր է հետագա ավելացում պետական պարտատոմսերի հետադարձ գնման ծավալներում: Նախկինում նախարարությունը հայտնել էր, որ հաջորդ եռամսյակում կրկնապատկելու է երկարաժամկետ արժեթղթերի գնման ծավալները՝ նվազագույնը $4 միլիարդ մեկ գործարքի համար:
Այս ընթացքում երկու Ֆեդերալ ռեզերվի ներկայացուցիչներ զգուշավոր մեկնաբանություններ են արել նախարարության կողմից պետական պարտքի կառավարման փոփոխությունների հնարավոր ազդեցության մասին ԱՄՆ կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության վրա:
Ըստ CME FedWatch-ի, շուկան գնահատում է, որ հաջորդ ամսվա ընթացքում Ֆեդի տոկոսադրույքը անփոփոխ պահելու հավանականությունը 63% է, իսկ բարձրացմանը՝ 37%: Բարձր տոկոսադրույքները ավանդաբար նվազեցնում են ոսկու գրավչությունը, որը տոկոսային եկամուտ չի ապահովում:
Այլ թանկարժեք մետաղների շուկայում արծաթը բարձրացել է 1,3%-ով՝ հասնելով $68.93 մեկ ունցիայի համար, պլատինան՝ 2%-ով՝ հասնելով $1,865.29, իսկ պալադիումը՝ 0,8%-ով՝ հասնելով $1,344.44: Այս երեք մետաղներն էլ շարժվում են շաբաթական աճի ուղղությամբ:

Золото дорожает третью неделю подряд на фоне ослабления доллара и действий Минфина США
ЕРЕВАН, 21 августа. /АРКА/. Цены на золото в пятницу растут и могут завершить повышением третью неделю подряд на фоне ослабления доллара и решения Минфина США увеличить объемы обратного выкупа казначейских облигаций, пишет Reuters.
Спотовая цена золота к 05:04 GMT повысилась на 0,4%, до $4 537,41 за унцию, после достижения накануне максимума с начала июня. С начала недели золото подорожало на 3,6%. Фьючерсы на золото в США выросли на 0,5%, до $4 593,90.
Поддержку рынку оказало ослабление доллара, которое делает золото дешевле для держателей других валют, а также изменение доходности облигаций.
Министр финансов США Скотт Бессент заявил о возможности дальнейшего увеличения объемов обратного выкупа казначейских бумаг. Ранее Минфин сообщил, что в следующем квартале удвоит объем выкупа долгосрочных ценных бумаг как минимум до $4 млрд на одну операцию.
При этом два представителя ФРС осторожно прокомментировали возможное влияние изменений в управлении госдолгом со стороны Минфина на денежно-кредитную политику американского центробанка.
Согласно CME FedWatch, рынок оценивает вероятность сохранения ставки ФРС без изменений в следующем месяце в 63%, вероятность ее повышения — в 37%. Высокие процентные ставки традиционно снижают привлекательность золота, которое не приносит процентного дохода.
На рынке других драгметаллов серебро подорожало на 1,3%, до $68,93 за унцию, платина — на 2%, до $1 865,29, палладий — на 0,8%, до $1 344,44. Все три металла также движутся к недельному росту.