Ցորենի համաշխարհային ներկրողները պատրաստվում են մատակարարումների կրճատմանը, գրում է Reuters-ը․ Սև ծովում հացահատիկային ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները խաթարում են առաքումները՝ բարձրացնելով գները և մեծացնելով պարենային անվտանգության ռիսկերը խոշոր գնորդների համար:
Լրատվական գործակալության տվյալներով՝ Չիկագոյում ցորենի բենչմարք ֆյուչերսների գները հուլիսի սկզբից աճել են ավելի քան 17%-ով՝ հիմնականում Սևծովյան տարածաշրջանից մատակարարումների պակասի պատճառով։ Ֆիզիկական շուկայում գները նույնպես զգալիորեն բարձրացել են մրցակից արտահանողների՝ Արգենտինայի, Ավստրալիայի և ԱՄՆ-ի մոտ:
Վերջին շաբաթներին Ռուսաստանն ու Ուկրաինան փոխադարձ հարձակումներ են իրականացրել նավահանգիստների և նավերի վրա։ Արդյունքում փակվել են հացահատիկային տերմինալներ, իսկ բեռնառաքող ընկերությունները ստիպված են եղել հետաձգել կամ չեղարկել տասնյակ խմբաքանակների բեռնումը՝ արտահանման սեզոնի ամենաթեժ շրջանում:
Reuters-ի գնահատմամբ՝ Ասիայում հացահատիկ վերամշակող ընկերությունները հուլիսից սեպտեմբեր մատակարարման ժամկետով պայմանագրեր են կնքել Սևծովյան տարածաշրջանից մոտ 2-2.5 մլն տոննա ցորենի ձեռքբերման համար։ Սա կազմում է ներկրման պահանջարկի մոտ 30-50%-ը։ Սակայն աճում են մտավախությունները, որ մի քանի խմբաքանակ կարող է ժամանակին չհասնել:
Ինդոնեզիայի ալրաղացների ասոցիացիայի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ներկայիս պաշարները բավարար են պարենային ցորենի մոտակա պահանջարկը բավարարելու համար:
«Սակայն մենք մեծ ավելցուկային պաշարներ չունենք։ Եթե Ռուսաստանից և Ուկրաինայից մատակարարումները չկայանան, ստիպված կլինենք բեռներ փնտրել այլ երկրներից, օրինակ՝ Բուլղարիայից, Ավստրալիայից, Ռումինիայից և Արգենտինայից», – հավելել է նա:
Ներկրման վերաուղղումը դեպի այլ մատակարարներ զգալիորեն ավելի թանկ կարժենա:
Reuters-ի տվյալներով՝ ավստրալական Premium White ցորենն այժմ Ասիա հասցնելու արժեքն ու փոխադրավարձը ներառյալ վաճառվում է մոտ 315-320 դոլարով՝ մեկ տոննայի դիմաց, ինչը զգալիորեն բարձր է ամենաէժան ամերիկյան ցորենի գնից՝ մոտ 305 դոլար մեկ տոննայի համար։ Սևծովյան տարածաշրջանից խմբաքանակների մեծ մասն առաջարկվում է մոտ 260-280 դոլարով՝ մեկ տոննայի դիմաց:

Global wheat importers are preparing for supply cuts, Reuters reports: attacks on grain infrastructure in the Black Sea are disrupting shipments, raising prices and increasing food security risks for major buyers.
According to the news agency, Chicago wheat benchmark futures prices have risen by more than 17% since early July, primarily due to a lack of supplies from the Black Sea region. Prices in the physical market have also significantly increased among competing exporters such as Argentina, Australia, and the USA.
In recent weeks, Russia and Ukraine have conducted mutual attacks on ports and ships. As a result, grain terminals have been closed, and shipping companies have been forced to delay or cancel dozens of shipments during the peak of the export season.
Reuters estimates that grain processing companies in Asia have signed contracts for the acquisition of about 2-2.5 million tons of wheat from the Black Sea region with delivery dates from July to September. This accounts for about 30-50% of import demand. However, concerns are growing that several shipments may not arrive on time.
A representative of the Indonesian millers' association has stated that current stocks are sufficient to meet the near-term demand for food wheat.
“However, we do not have large surplus stocks. If supplies from Russia and Ukraine do not materialize, we will have to seek shipments from other countries, such as Bulgaria, Australia, Romania, and Argentina,” he added.
Redirecting imports to other suppliers will be significantly more expensive.
According to Reuters, the cost and freight of Australian Premium White wheat is currently around $315-320 per ton, which is significantly higher than the price of the cheapest American wheat at about $305 per ton. Most shipments from the Black Sea region are offered at around $260-280 per ton.