Ցորենի համաշխարհային ներկրողները պատրաստվում են մատակարարումների կրճատմանը, գրում է Reuters-ը․ Սև ծովում հացահատիկային ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները խաթարում են առաքումները՝ բարձրացնելով գները և մեծացնելով պարենային անվտանգության ռիսկերը խոշոր գնորդների համար:
Լրատվական գործակալության տվյալներով՝ Չիկագոյում ցորենի բենչմարք ֆյուչերսների գները հուլիսի սկզբից աճել են ավելի քան 17%-ով՝ հիմնականում Սևծովյան տարածաշրջանից մատակարարումների պակասի պատճառով։ Ֆիզիկական շուկայում գները նույնպես զգալիորեն բարձրացել են մրցակից արտահանողների՝ Արգենտինայի, Ավստրալիայի և ԱՄՆ-ի մոտ:
Վերջին շաբաթներին Ռուսաստանն ու Ուկրաինան փոխադարձ հարձակումներ են իրականացրել նավահանգիստների և նավերի վրա։ Արդյունքում փակվել են հացահատիկային տերմինալներ, իսկ բեռնառաքող ընկերությունները ստիպված են եղել հետաձգել կամ չեղարկել տասնյակ խմբաքանակների բեռնումը՝ արտահանման սեզոնի ամենաթեժ շրջանում:
Reuters-ի գնահատմամբ՝ Ասիայում հացահատիկ վերամշակող ընկերությունները հուլիսից սեպտեմբեր մատակարարման ժամկետով պայմանագրեր են կնքել Սևծովյան տարածաշրջանից մոտ 2-2.5 մլն տոննա ցորենի ձեռքբերման համար։ Սա կազմում է ներկրման պահանջարկի մոտ 30-50%-ը։ Սակայն աճում են մտավախությունները, որ մի քանի խմբաքանակ կարող է ժամանակին չհասնել:
Ինդոնեզիայի ալրաղացների ասոցիացիայի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ներկայիս պաշարները բավարար են պարենային ցորենի մոտակա պահանջարկը բավարարելու համար:
«Սակայն մենք մեծ ավելցուկային պաշարներ չունենք։ Եթե Ռուսաստանից և Ուկրաինայից մատակարարումները չկայանան, ստիպված կլինենք բեռներ փնտրել այլ երկրներից, օրինակ՝ Բուլղարիայից, Ավստրալիայից, Ռումինիայից և Արգենտինայից», – հավելել է նա:
Ներկրման վերաուղղումը դեպի այլ մատակարարներ զգալիորեն ավելի թանկ կարժենա:
Reuters-ի տվյալներով՝ ավստրալական Premium White ցորենն այժմ Ասիա հասցնելու արժեքն ու փոխադրավարձը ներառյալ վաճառվում է մոտ 315-320 դոլարով՝ մեկ տոննայի դիմաց, ինչը զգալիորեն բարձր է ամենաէժան ամերիկյան ցորենի գնից՝ մոտ 305 դոլար մեկ տոննայի համար։ Սևծովյան տարածաշրջանից խմբաքանակների մեծ մասն առաջարկվում է մոտ 260-280 դոլարով՝ մեկ տոննայի դիմաց:

Мировые импортеры пшеницы готовятся к сокращению поставок, сообщает Reuters: атаки на зерновую инфраструктуру в Черном море нарушают поставки, повышая цены и увеличивая риски продовольственной безопасности для крупных покупателей.
По данным агентства, цены на фьючерсы на пшеницу в Чикаго с начала июля выросли более чем на 17%, в основном из-за нехватки поставок из Черноморского региона. Цены на физическом рынке также значительно выросли у конкурирующих экспортеров — Аргентины, Австралии и США.
В последние недели Россия и Украина проводили взаимные атаки на порты и суда. В результате были закрыты зерновые терминалы, и грузовые компании были вынуждены откладывать или отменять десятки отгрузок в самый разгар экспортного сезона.
По оценкам Reuters, в Азии компании по переработке зерна заключили контракты на поставку около 2-2,5 миллиона тонн пшеницы из Черноморского региона с сроком поставки с июля по сентябрь. Это составляет около 30-50% от потребности в импорте. Однако растут опасения, что несколько партий могут не прибыть вовремя.
Представитель ассоциации мельников Индонезии сообщил, что текущие запасы достаточны для удовлетворения ближайшего спроса на продовольственную пшеницу.
«Однако у нас нет больших избыточных запасов. Если поставки из России и Украины не состоятся, нам придется искать грузы из других стран, таких как Болгария, Австралия, Румыния и Аргентина», — добавил он.
Перенаправление импорта к другим поставщикам обойдется значительно дороже.
По данным Reuters, стоимость и фрахт австралийской пшеницы Premium White сейчас составляет около 315-320 долларов за тонну, что значительно выше цены самой дешевой американской пшеницы — около 305 долларов за тонну. Большинство партий из Черноморского региона предлагается по цене около 260-280 долларов за тонну.