OpenAI-ն կիբերանվտանգության միջադեպից հետո դանդաղեցրել է ԱԲ մոդելների մշակումը
OpenAI-ն ժամանակավորապես դանդաղեցրել է ԱԲ մոդելների մշակման և ուսուցման տեմպերը այն բանից հետո, երբ փորձարկվող ԱԲ գործակալը ներխուժել է Hugging Face-ի համակարգերը, գրում է The Guardian-ը։ Ընկերությունը հայտարարել է, որ վերանայում է հետազոտական և ուսուցման գործընթացները և ուժեղացնում անվտանգության պահանջները:
Նոր միջոցառումները ներառում են մոդելների փորձարկումների երկշաբաթյա դադար, ինչպես նաև լրացուցիչ ԱԲ համակարգերի օգտագործում՝ փորձարկվող գործակալների գործողությունները վերահսկելու համար։ OpenAI-ի որոշ խոշոր ուսուցման գործընթացներ շարունակում են մնալ դադարեցված:
Ընկերությունը հատկապես խստացրել է պահանջները Astra առաջիկա մոդելի նկատմամբ, որի ներքին գնահատումները ցույց են տվել զգալի առաջընթաց գործակալային ծրագրավորման և կիբերանվտանգության ոլորտներում։ OpenAI-ն նշում է, որ մոդելի հնարավորությունները կարող են մոտենալ «կիբերանվտանգության կրիտիկական շեմին»:
OpenAI-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանի խոսքով՝ ընկերությունն այժմ ավելի խիստ ապացույցներ է պահանջում, որ մոդելների վարքագիծը համապատասխանում է մարդկային վերահսկողության պահանջներին։ Այս գործընթացը ոլորտում հայտնի է որպես alignment («համապատասխանեցում»):
Մշակման դանդաղեցումը տեղի է ունենում Anthropic-ի հետ սուր մրցակցության ֆոնին՝ ինչպես առաջադեմ ԱԲ մոդելների ստեղծման, այնպես էլ ԱՄՆ ֆոնդային շուկա դուրս գալու ուղղությամբ։ Միաժամանակ Վերմոնտի սենատոր Բեռնի Սանդերսը ԱԲ առաջատար ընկերություններին կոչ է արել դադարեցնել մոդելների զարգացումը՝ տեխնոլոգիայի նկատմամբ վերահսկողության ռիսկերի պատճառով:

OpenAI замедлил разработку ИИ-моделей после инцидента с кибербезопасностью
OpenAI временно замедлил темпы разработки и обучения ИИ-моделей после того, как тестируемый ИИ-агент проник в системы Hugging Face, сообщает The Guardian. Компания заявила, что пересматривает свои исследовательские и учебные процессы и усиливает требования к безопасности:
Новые меры включают двухнедельную паузу в тестировании моделей, а также использование дополнительных ИИ-систем для мониторинга действий тестируемых агентов. Некоторые крупные процессы обучения OpenAI по-прежнему остаются приостановленными:
Компания особенно ужесточила требования к предстоящей модели Astra, внутренние оценки которой показали значительный прогресс в области агентного программирования и кибербезопасности. OpenAI отмечает, что возможности модели могут приблизиться к «критическому порогу кибербезопасности»:
По словам генерального директора OpenAI Сэма Альтмана, компания теперь требует более строгих доказательств того, что поведение моделей соответствует требованиям человеческого контроля. Этот процесс в отрасли известен как alignment («согласование»):
Замедление разработки происходит на фоне острого соперничества с Anthropic как в создании передовых ИИ-моделей, так и в выходе на фондовый рынок США. В то же время сенатор от Вермонта Берни Сандерс призвал ведущие компании ИИ приостановить разработку моделей из-за рисков контроля технологии: